A nyiroködéma, más néven limfödéma egy olyan krónikus állapot, amely jelentősen befolyásolhatja az életminőségedet. Testedben a nyirokerek felelősek a vérereken kívüli folyadék és a benne oldott salakanyagok elszállításáért. Ha ez a rendszer valahol károsodik vagy rosszul működik, akkor – ugyanúgy, mint egy eldugult csőnél – felgyülemlik a folyadék a szövetekben. Ez a felgyülemlés okozza azokat a kellemetlen tüneteket, amelyeket nyiroködémának nevezünk.

A nyirokrendszer működése és szerepe

Tested nyirokrendszerén naponta több liternyi folyadék áramlik át. Ez nem csak egyszerű víz – a nyirokfolyadék tartalmaz fehérjéket, elhalt sejteket, zsírokat és különböző salakanyagokat is. Gondolhatod úgy is, mint tested saját tisztítórendszerét. Ha ez a rendszer nem működik megfelelően, akkor ezek az anyagok nem tudnak távozni a szövetekből, és különböző területeken duzzanatot okoznak.

Az elsődleges nyiroködéma – amikor veleszületett a probléma

Az elsődleges vagy primer nyiroködéma egy veleszületett rendellenesség következménye. Ez azt jelenti, hogy már születésedtől fogva nem megfelelően alakultak ki vagy nem jól működnek a nyirokereid és nyirokcsomóid. Ez a típus viszonylag ritka – képzeld el, hogy egy kisvárosnyi emberből mindössze egynél fordul elő. Érdekes módon háromszor gyakrabban jelentkezik nőknél, mint férfiaknál, bár ennek pontos okát még a tudomány nem tudta feltárni.

Az elsődleges nyiroködéma megjelenhet már születéskor, de előfordulhat, hogy csak később, serdülőkorban vagy akár felnőttkorodban jelentkezik először. Ha fiatalon alakul ki, azt praecox formának nevezik, míg ha 35 éves korod után jelentkezik, akkor tarda formáról beszélünk. A tünetek általában fokozatosan súlyosbodnak, ahogy az évek telnek.

A másodlagos nyiroködéma – amikor külső tényezők okozzák a problémát

A másodlagos vagy szekunder nyiroködéma sokkal gyakrabban fordul elő. Ebben az esetben a korábban egészségesen működő nyirokrendszered valamilyen külső behatás miatt károsodik. A leggyakoribb kiváltó ok a daganatos megbetegedések kezelése során végzett műtét vagy sugárkezelés. Amikor az orvosok eltávolítják a nyirokcsomókat vagy a sugárkezelés károsítja azokat, a nyirokfolyadék elvezetése akadályozottá válik.

De nem csak a daganatos kezelések okozhatnak nyiroködémát. Balesetek, sérülések, különböző fertőzések is állhatnak a háttérben. Az orbánc például egy olyan bőrfertőzés, amely gyakran vezet nyiroködéma kialakulásához.

Emellett a krónikus vénás betegségek, mint a visszérbetegség vagy a mélyvénás trombózis szintén növelik a kialakulás kockázatát.

Nem szabad megfeledkezni az életmód szerepéről sem. A mozgásszegény életmód és az elhízás jelentősen növeli a nyiroködéma kialakulásának esélyét. Ha hosszú ideig fekszel vagy ülsz, esetleg jelentős túlsúllyal élsz, a nyirokrendszered nehezebben tudja ellátni a feladatát.

A nyiroködéma fokozatos kialakulása és stádiumai

A betegség nem egyik napról a másikra alakul ki – ez egy fokozatos folyamat. Kezdetben lehet, hogy észre sem veszed a változásokat. Ezt nevezik látens szakasznak, amikor a nyirokrendszered már károsodott, de még nem okoz látható tüneteket.

Az első látható jel általában egy puha, tésztás tapintatú duzzanat, amely ha megnyomod az ujjaddal, bemélyedés marad utána. Ebben a korai szakaszban még van esély rá, hogy a duzzanat magától is elmúlik, ha pihenteted vagy felpolcolod az érintett végtagot.

Ahogy a betegség előrehalad, a duzzanat állandósul és a szövetek kezdenek megkeményedni. Ekkor már hiába pihenteted, nem múlik el teljesen. Ha nem kapsz megfelelő kezelést, a helyzet tovább romolhat. A harmadik stádiumban már olyan kemény lesz a duzzanat, hogy az ujjbenyomatot sem tartja meg, és a bőröd is megvastagszik, elefántbőrszerűvé válik.

A legsúlyosabb állapot az úgynevezett elefantiázis, amikor a végtag annyira megduzzad és deformálódik, hogy már a mindennapi mozgást is jelentősen korlátozza. Ezt mindenképpen szeretnéd elkerülni, ezért fontos, hogy időben felismerd a tüneteket és megkezdd a kezelést.

nyiroködéma fokozatai, stádiumai. nyiroködéma képek

A nyiroködéma veszélyes szövődményei

Ha nem kezelteted a nyiroködémát, számos súlyos szövődmény alakulhat ki. A leggyakoribb problémák a különböző bőrfertőzések. Mivel a nyirokrendszered része az immunrendszernek is, a károsodása miatt fogékonyabbá válsz a fertőzésekre. Az orbánc és a cellulitis különösen gyakori szövődmények, amelyek súlyos esetben akár kórházi kezelést is igényelhetnek.

A bőröd is jelentős változásokon megy keresztül. Megvastagodik, keményebbé válik, és különböző kinövések, szemölcsök jelenhetnek meg rajta.

Előfordulhat, hogy fekélyek alakulnak ki, amelyek nehezen gyógyulnak. A folyamatos duzzanat az ízületeidet is károsíthatja, ami mozgáskorlátozottsághoz és krónikus fájdalomhoz vezethet.

Ne becsüld alá a nyiroködéma pszichés hatásait sem. A látható testi elváltozások miatt sokan szembesülnek önértékelési problémákkal, szorongással vagy akár depresszióval is. A mozgáskorlátozottság és a mindennapi tevékenységek nehezítettsége jelentősen ronthatja az életminőségedet és befolyásolhatja a munkaképességedet is.

Hogyan ismerheted fel a nyiroködémát?

A nyiroködéma felismerése nem mindig egyszerű, különösen a korai szakaszban. Az első jel általában egy végtag – leggyakrabban a kar vagy a láb – megduzzadása. Ez kezdetben lehet enyhe és átmeneti, de idővel egyre kifejezettebbé válik. Fontos, hogy figyelj az aszimmetriára – ha az egyik végtagod vastagabb, mint a másik, az figyelmeztető jel lehet.

A fizikai változások mellett egyéb tüneteket is észlelhetsz. A bőröd feszülhet, fényessé válhat az érintett területen. Tapasztalhatod, hogy a végtagod melegebbnek érződik a szokásosnál, és kellemetlen nehézség- vagy fáradtságérzés jelentkezhet benne. Előfordulhat, hogy a korábban kényelmes ruháid, cipőid szorítani kezdenek, a gyűrűid vagy az órád nem fér fel a megszokott módon.

Figyelj a kevésbé nyilvánvaló jelekre is. A zsibbadás, bizsergés, esetleg enyhe fájdalom mind utalhat nyiroködémára. Ha azt veszed észre, hogy a bőröd szárazabbá, durvábbá válik, vagy gyakran alakulnak ki fertőzések az érintett területen, az szintén intő jel lehet.

Mit tehetsz a megelőzés érdekében?

A nyiroködéma megelőzése különösen fontos, ha a kockázati csoportba tartozol – például ha daganatos kezelésben részesültél vagy eltávolították a nyirokcsomóidat. A megelőzés egyik kulcsa a megfelelő bőrápolás. Rendszeresen hidratáld a bőrödet, és különösen ügyelj arra, hogy elkerüld a sérüléseket. Használj fényvédő krémet, és azonnal kezelj minden kis karcolást vagy sérülést, hogy megelőzd a fertőzéseket.

Az életmódod is jelentősen befolyásolja a nyiroködéma kialakulásának kockázatát. A rendszeres testmozgás segít fenntartani a nyirokkeringést és az egészséges testsúlyt. Ne végezz azonban túl megterhelő gyakorlatokat – a mérsékelt, rendszeres mozgás a leghatékonyabb. Figyelj a megfelelő folyadékbevitelre és a kiegyensúlyozott táplálkozásra is.

A mindennapi tevékenységeid során is tehetsz óvintézkedéseket. Használj kesztyűt a házimunka során, hogy elkerüld a sérüléseket és a bőr irritációját. Viselj kényelmes, nem szorító ruházatot és megfelelő lábbelit. Kerüld a túlzott hőhatást – a forró fürdő vagy a szauna ronthat az állapotodon.

Rendszeresen ellenőrizd a végtagjaid állapotát. Mérd meg a körfogatukat ugyanazokon a pontokon, és jegyezd fel az eredményeket. Figyeld a bőröd állapotát, és azonnal jelezd az orvosodnak, ha bármilyen változást észlelsz vagy fertőzésre utaló jeleket tapasztalsz.

Tanácsok a mindennapokra

A nyiroködéma egy komoly állapot, amely jelentősen befolyásolhatja az életedet, de nem vagy egyedül a problémával. Számos szakember és kezelési lehetőség áll rendelkezésedre, hogy segítsen az állapotod kezelésében és a tünetek enyhítésében.

Ha már diagnosztizálták nálad a nyiroködémát, fontos, hogy tartsd be az orvosod és a terapeutád utasításait. A kezelési tervnek számos összetevője lehet, így a kompressziós terápia, a manuális nyirokdrenázs és a rendszeres mozgás. Ide katintva olvashatod a Nyiroködéma kezelése otthon című cikkem.

Ne hagyd abba a kezelést akkor sem, ha javulást tapasztalsz – a nyiroködéma egy krónikus állapot, amely folyamatos odafigyelést igényel.

Próbálj meg pozitívan hozzáállni a helyzethez. Bár a nyiroködéma nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel és életmóddal jól karbantartható. Minél előbb kezded el a kezelést és minél következetesebben tartod be az előírásokat, annál jobb eredményeket érhetsz el. Ne feledd, hogy nem vagy egyedül – keress sorstársakat, csatlakozz támogató csoportokhoz, ahol tapasztalatokat cserélhetsz és tanácsokat kaphatsz másoktól, akik hasonló helyzetben vannak.

A nyiroködémával való együttélés kihívást jelenthet, de megfelelő tudással, odafigyeléssel és szakmai segítséggel teljes, aktív életet élhetsz. A kulcs a korai felismerés, a rendszeres kezelés és az egészséges életmód fenntartása. Ha követed ezeket az irányelveket, jelentősen csökkentheted a szövődmények kockázatát és javíthatod az életminőségedet.

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!

Kommentek

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A hasi folyadék (azaz ascites) és a nyiroködéma között nincs (vagy rendkívül ritka) a kapcsolat.
    A kezelőorvosával kellene leülnie és kérnie, hogy pontosan tájékoztassa önt a prosztata betegsége természetéről, a hasi folyadék felszaporodásának okáról.
    Úgy gondolom, hogy valamit elhallgatnak ön elől.
    A hasi folyadékgyülem csökkentésére nincs olyan kezelőeszköz, ami segíthet (akár rendelőben, akár otthon). Csak a csapolás a megoldás. Ez viszont rendszeresen alkalmazva nem jó.
    Olvassa el ezt a cikkem: Ascites – a súlyos májbetegség tünete

    Válasz erre: Árpád
  • Árpád

    2023 02 21-én műtöttek prosztatával,robot mütét volt.
    Április elejére a hasam feltellett folyadékkal,amit lecsapoltak. Azóta már két alkalommal leengedték a folyadékot, ami 10-12 liter volt alkalmanként.
    Dagad az egyik lábam, az a kérdésem, hogy mit tegyek, hova fordulhatok?

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Nem tudok „távdiagnosztizálni”, azaz az interneten keresztül megállapítani, mi a baja.
    A műtétek után gyakori a nyiroködéma megjelenése, azaz lehet összefüggés a műtét és ugyanannak a lábnak a duzzanata között. Keressen fel érsebészt, bőrgyógyászt és belgyógyászt. Ők szoktak foglalkozni a nyiroködémával.

    Válasz erre: Claudia
  • Claudia

    Jo. Napot. Kivanok. Meg. Muttotek. A. Labam 2009 január elején mert tört össze csavaroztak. Es. 5 évvel később kiszedtek a. Csavarokat es. Meg van dagadva. Es. Szertnem. Meg. Kérdezni. Hogy ez. Nyiirok. Ödéma? Mert. A. Röntgen nem. Mutatott ki. Semmit es. Ezt hogyan lehet ki. Viszgaltani?meg. Nagyon. Be van dagadva. Bokám. A de holntudom jkezetetni a labam jobb labam rol van szo hova. Mennyek. Vagy legyen szíves segíteni. Nekem ha. Meg. Kerem hogy hol tudjaj. Kezeni vagy meg. Nézni es en Szombathely en lakom köszönöm szépen

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Egy sebészeti metszés, különösen ha harántirányú és nagyobb, mindenképpen megsért nyirokereket, vénákat, kisebb ereket, azaz károsodik a vér és nyirokkeringés. A károsodott erek azonban nem viszik el hatékonyan a többletet. Egyrészt ezért duzzadt a seb és környezete.
    Másrészt a sebgyógyulási folyamat első fázisában vérbőség alakul ki ott, ahol „javítani kell” az elvágott szöveteket. Ez a második ok, hogy a műtéti terület duzzad.
    A gyógyulási folyamat részeként a szövetek összekapcsolódnak, új erek nőnek, és csaknem helyreáll a keringés.
    A sebgyógyulás – bár 10-14 nap után úgy tűnik, hogy mindem rendben- valójában 90-120 nap alatt éri el a végleges állapotot.
    Azaz 3-4 hónappal a műtét után alakul ki a végleges állapot. Addig a duzzanat akár „normálisnak” tekinthető.
    Ha a sebész nem lát teendőt, akkor ez lehet a helyzet.
    A sebgyógyulást például lágylézer kezeléssel tudja javítani, bár a pajzsmirigy felett ez sem használható.

    Válasz erre: Ferenc
  • Ferenc

    Teljes pajzsmirigy eltávolításom volt 10 hete.Szedek L thyroxyn 70mg hormont amit szív miatt csak lassan tudok 100mg emelni. A nyaki vágás felső része sokáig ödémás volt amiből maradt egy kb 8 cm széles befelé ödémás kissé kemény ödéma. Ez a levegővételt is zavarja főleg éjjel és nyelésnél is zavaró és fájdalmas.Valamint a mellkasom is nagyon égő,néha fájó. Mit lehetne kezdeni. Voltam sebészeten,gégészet,stb. De nem adtak sikeres megoldást. Kérem adjon tanácsot mit tehetek.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    az előző kérdésénél megválaszoltam.

    Válasz erre: Erzsébet
  • Erzsébet

    A problémámat márleirtam
    A gerinc műtét hegesedve gyógyít, most a bal oldalon a comb, térd lábszár, boka idegszal begyulladt isiaszt mondott az ideggyogyasz és Xefo rap időt írt fel sajnos Autoimmun beteg vagyok kevés kezelés gyogyszert használhatók. Van Tens készülékem használható???? /vascitis, miastenia, veseelegtelenseg. Parkinson kor stb egyenlore/. Ilyen gyógyszer szedhetnenk minnel előbb múljon az isiasuos fájdalmam többiről később ez lenne SOS. koszonom

  • Dóra

    18 évvel az emlőműtét után kezdődött a bal kar dagadása. 8 nyirokcsomót távolítottak el, amikben áttét nem volt.
    Rendszeresen járok vizsgálatokra, hasi uh. mellkasröntgen, mammográfia, emlő ultrahang.
    Minden rendben.
    A karomat nemrég mutattam az onkológusnak, azt mondta, a hegesedés miatt van, amitől a nyirokfolyadék nem áramlik rendesen.
    Tanácsolta, hogy keressek a lakóhelyemhez közeli szakrendelést, ahol megmondják, mi a teendő.
    Azt viszont nem mondta, hogy mit keressek, honnan induljak.
    Belgyógyászat, angiológia, immunológia stb.?
    A masszírozógépet is megvenném, de szakorvos véleménye nélkül nem merem.
    Ebben kérném a tanácsát, hogy hová, merre induljak el?
    Válaszát hálásan köszönöm.
    Dóra

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Igen, a nyiroködémával foglalkozó rendelőkben felírhatják a méretre készített kompressziós harisnyát.
    De ez önmagában csak egy picit fog segíteni.
    Olvassa el, mennyi lehetőség van a nyiroködéma csökkentésére. Minél többet csinálnak ebből, minél gyakrabban, annál jobb állapot érhető el.

    Válasz erre: Margo
  • Margo

    A lányom szenved sajnos ettől a betegségtől.A nyiok folyás megszűnt,de a dagadas sajnos nem .Kézi nyirokmasszázs nagyon sokat segített.A túlsúly miatt is nehezen mozog,a fáslizás is gondott jelent. Lehet e valahol méretre késtítetni kompressziós ,vagy gumi térdzoknit.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Vannak esetek, amikor egy terápia megkezdése és egyes (nem várt) tünetek megjelenése között elég egyértelmű az összefüggés. Máskor meg nem az. A gyógyszerei esetén érdemes elolvasnia termékismertető lapot! Az 1-2 várható hatás ismertetése után hosszú oldalakon keresztül sorolják a lehetséges gyakori, kevésbé gyakori és ritka mellékhatásokat. A mellékhatások annál gyakoribbak, minél hosszabban kell szedni egy szert.
    Ha több gyógyszere van, akkor ezek hatása keveredik és további, felderíthetetlen hatások is megjelennek.
    Csak akkor derülhet ki, hogy a gyógyszernek van-e köze az ödémásodáshoz, ha abbahagyja a szedését és néhány hétig vár, hogy teljesen kiürüljön a szervezetéből. Ha gyógyszermentes állapotban is dagad… nos akkor kérje kivizsgálását, hogy a lehetséges okokat feltárják, kizárják. Olvassa el ezt a cikkem is.

    Válasz erre: Valéria
  • Valéria

    Arthritis reactivát diagnosztizált a reumatológus. Terápia közben (Arcoxia tbl.) jelentkezett a boka, a lábszárak és a has ödémásodása. A bal oldalon kifejezettebb, mint a jobbon.Reggelre lelappad, de nem teljesen. Az ödémásodás a gyógyszer mellékhatása vagy más betegsére utalhat?
    Köszönöm szépen.