A mozgáshiány (más néven immobilizáció) a test egészének vagy valamely részének mozdulatlansága. Leggyakrabban súlyos betegség vagy műtét után áll elő az a helyzet, hogy nem vagy képes mozogni. Hasonló, ha csonttörés, sérülés esetén nem mozgatható valamely végtagod. Sokan önszántukból választják az „immobilitást”. Az inaktív életmód (ücsörgés a munkahelyen, a kocsiban, a TV előtt), a mozgásszegény életmód következményei ugyanolyan súlyosak lehetnek, mint maga a mozgáshiányt kiváltó betegség.
A mozgásszegény életmód csökkenti az izmaid erejét, csökkenti az ízületek mozgásterjedelmét, elmerevíti a szalagokat – közvetlenül izom és ízületi fájdalmakat okoz. Továbbá fokozza a csontritkulás kialakulásának esélyét is. Ezen azonban tudsz változtatni és javítani – csak kezdj el rendszeresen mozogni.
Más a helyzet akkor, ha betegség kényszerít arra, hogy inaktív legyél! Amikor baleset, műtét az ágyba kényszerít vagy törött végtagod gipszbe teszik.
A mozgáshiány következményei
Az immobilizáció alatt azt értsd, hogy tartósan korlátozott vagy lehetetlen a mozgásod. Lehet, hogy a gyógyulás érdekében rögzítették (pl. törés miatti gipsz), máskor a műtétet követően nem szabad terhelned. A közös bennük, hogy megszűnik az izmok mozgása és ezzel egy sor kedvezőtlen folyamat is beindul.
- Ödémásodás (folyadék felszaporodás) jön létre.
- A szövetközötti folyadék szaporodása keményebbé, merevebbé teszi a kötőszövetet.
- Romlik a vérkeringés és így a betegség által generált bomlástermékek és toxinok nem szállítódnak el.
- A nem mozgatott izom gyorsan veszít tömegéből és erejéből, mert a test nem tart fenn felesleges (nem használt) izomtömeget. Az atrófia (izomsorvadás) már 2-3 hét alatt akár több cm izomkörfogat csökkenést eredményezhet.
- Az izmok és szalagok „letapadnak” és ez tovább rontja az ízületek mozgásterjedelmét.
Amennyire csak lehet, kerüld a teljes immobilizációt!
Bár számos esetben elkerülhetetlen a mozgáshiány, de tudatosan tegyél a káros hatások elkerülése érdekében! Ha nem feltétlen indokolt a teljes pihentetés, akkor ne is maradj inaktív! Attól, hogy gipszkötésed van, még igyekezz mozogni, aktív maradni! Műtét után se „süppedj az ágyba”.
Azokat a testrészeid, izmaid, amiket nem érint a műtét és a kötelező immobilizáció, rendszeresen mozgasd át, tornáztasd, használd!
Manuálterápia
A különböző manuálterápiás módszerek (fascia terápia, flossing, FDM, masszázs stb.) segítenek fellazítani a letapadt szöveteket, feloldják a rendellenes kötéseket a kötőszövetekben, serkentik a vérkeringést. Ez javítja a salakanyagok elszállítását, a szövet közötti folyadék áramlását, valamint megszünteti az ödémát.
Gyógytorna
Műtét, törés után minél előbb kezdj gyógytornázni! A korai mozgatás kiemelkedő szerepet játszik a rehabilitáció gyorsaságában. Mindenképpen kérd gyógytornász segítségét abban, miként szabad és kell átmozgatnod izmaid. Az ő szakértelme biztosítja, hogy a kis lépésekben, megfelelő ütemben haladj, ne ess túlzásba, ne okozz kárt magadnak!
A regenerációhoz idő és sok gyakorlás kell! A gyógytornász naponta egyszer látogat meg a kórházban, akkor is csak 5-10 percre. Ezek a látogatások csak azt szolgálják, hogy megmutassa, mit csinálj!
Amikor elment, akkor a nap további részében óránként végezd el a mutatott mozdulatsort. Javulni kizárólag akkor fogsz, ha ezt betartod!
Napi 5-10 percnyi gyógytorna egészen biztosan nulla mértékben javítja a fizikai kondíciód.
Gondold át: ha napi 10 perc gyógytorna alkalmas lenne a gyors erőnyerésre, akkor a sportolók egy inkább gyógytornával készülnének az olimpiára, nem pedig éveken át tartó, naponta többszöri, nagy terhelésű, izzasztó, súlyzós, stb edzésekkel!
Azaz mégegyszer: Az izmok állapotát és erejét csakis mozgással lehet javítani. Minél többször gyógytornázol naponta, annál gyorsabban javulhatsz. Csak magadtól függ, hogy mennyit teszel az erőd visszanyerése érdekében. Senki más nem tudja visszaerősíteni a TE izmaid, csakis TE.
Ha ezt felfogtad, akkor már elindultál a jó úton.
Miként segíthet a hozzátartozó?
Azzal, hogy rendszeresen segíti a gyakorlást. Kezdetben akár arra is szükség lehet, hogy fizikai értelemben segítsen pl. az ágyban felülni – visszafeküdni, majd ismét felülni. Csak az ilyen ismételt gyakorlatoknak van erősítő hatása. A napi egyszeri felülésnek nincs.
Az átlag magyar kórházban az ápolóknak nem jut idejük a beteg alapos és ismételt megmozgatására.
A hozzátartozó azonban naponta akár többször is bemehet és segíthet az ágyból felülni, majd felállni és az osztályon végigsétálni, kicsit pihenni, majd naponta többször ismételni. Enélkül a beteg az „ágyba süpped”, ami fokozatosan egyre rosszabb állapotba juttatja.
Ha a beteg az otthonába távozhatott, akkor kezdődik igazán a rehabilitációs folyamat. Az erő visszanyerése több hónapig tarthat! A hozzátartozó támogatása, segítsége nagy jelentőségű ebben.
Elektrostimuláció
Főleg műtétek után fordul elő, hogy az érintett ízületet napokig nem mozgathatod. A rehabilitáció határozza meg, hogy milyen gyorsan térhetsz vissza a mindennapi életbe. Ehhez meg kell őrizned izmaid erejét, tömegét. Ebben kulcsfontosságú a mindennapi gyakorlás, illetve a folyamat felgyorsítását segítő eszközök.
Az izomtömeg és izomerő megtartás érdekében alkalmazz izomstimulátor készüléket. Az izomstimuláció során a készülék elektromos impulzusokat ad le a kezelt izomra és ennek hatására izomösszehúzódások jönnek létre – pontosan olyanok, mint az edzés során. A különbség annyi, hogy stimulátorral rövidebb idő alatt hozható létre a kívánt hatás. A stimulátor előnye, hogy nem terheli az ízületeket.
Az izomstimuláció másik felhasználási területe a tartós betegség miatt legyengült izmok visszaerősítése. Az előző fejezetben írtam, hogy a legfontosabb a folyamatos testmozgás. A legyengült izmokkal ez nagyon nehéz lehet és lassú is az erő visszanyerés.
Az izomstimulátor gyorsítja az izomerő visszanyerést (de nem helyettesíti a gyógytornát). Ami gyógytornával 6-8 hónap, azt izomstimulátorral kombinálva akár 2-3 hónap alatt elérhető. Az izomstimulációs kezelést az ágyból felülésben, a felállásban és a járásban részt vevő, nagyobb izomcsoportokon kell végezni, mint váll és felkarok, has és törzs, far és comb.
Olyan izomstimulátor készülék alkalmas erre a célre, amely rendelkezik izomsorvadást kezelő és izomtömeg növelő programokkal és képes egyszerre nagy terület, több izomcsoport kezelésére. A 4 csatornás készülékek megfelelők lehetnek
Ilyenek lehetnek az Elite, Elite150, Genesy 300 Pro, Premium 400, Genesy 600, Genesy 1500, Genesy 3000, Runner Pro, Triathlon Pro, Soccer Pro, Cycling Pro készülékek. Ide kattintva tudhatsz meg többet ezekről az eszközökről.
Egyéb fizikoterápiás eljárások
A sérült terület gyógyulásának serkentésére bevetheted továbbá a lágylézer terápiát és az ultrahang terápiát is. A részleteket elolvashatod, ha a linkekre kattintasz.
Össszefoglalva: akkor is törekedj a mozgásra és a gyógyulás gyorsítására, ha a mozgáshiány elkerülhetetlen. Gyógytornász segítségével sajátítsd el a végezhető gyakorlatokat és ismételd minél többször. Alkalmazz izomstimulációt, lágylézert és ultrahangot a gyógyulás gyorsítása érdekében.
Kommentek
-
A fájdalom egy tünet, ami azt jelzi, hogy valami nincs rendben. Vissza kellene menni kontrollra a műtétet végző intézménybe.
-
Üdvözlöm.A férjemnek augusztusban volt felsőlábszár törése műtötték. Kérdésem:”természetes-e” hogy még mindig annyira fáj neki hogy fájdalomcsillapító nélkül nem telhet el nap?
Kérdezz orvosszakértőnktől!