A hosszú utazás egyik rettegett „szövődménye” lehet a mélyvénás trombózis. A hosszú órákon keresztül mozdulatlan végtagban lelassul a vérkeringés és egyszerűen megalvadhat az ereidben, ami életveszélyes állapothoz vezethet. Ha hosszú utazásra indulsz, készülj fel. Egyszerű módszerek alkalmazásával megelőzheted a trombózist!

Vénás trombózis és hosszú utazás

Itt a nyár, beköszöntött a szabadságok időszaka. Autóba, buszra, vonatra vagy repülőre ülsz és közeli vagy távolabbi üdülőhelyeket, látnivalókat keresel fel. A meleg és a hosszas egyhelyben ülés kedvez a trombózis kialakulásának. A mozdulatlan végtagban lelassul a vérkeringés és a pangó vér egyszerűen megalvadhat az erekben. A keletkezett vérrög szinte észrevétlenül elzárja a véráramlás útját.

Aztán amikor felállsz, az összehúzódó izmok „kikökik” a vérrögöt a helyéről. Az a szívbe, majd onnan a tüdőbe jut. Ez a tüdőembólia, ami életveszélyes állapotot jelent.

A kényszerű mozgáshiány mellett szerepet játszhatnak más hajlamosító tényezők is. Ilyenek a kanyargós, tágul visszerek a lábakon, a vér fokozott alvadékonysága, fogamzásgátlók, hormonkészítmények szedése, az érfal betegségei, a dohányzás, a túlsúly és az eleve mozgásszegény életmód.

Ha ezek érintenek téged is, akkor a nagy kockázatú csoportba tartozol. Nem kell pánikba esni, de ha hosszabb utazásra indulsz, készülj fel a megelőzésére!

A trombózis tünetei

A vénás trombózis leggyakrabban a lábszárban alakul ki. Az elzáródás környéke megduzzad, a bőr kipirosodik és meleggé válik, érzékeny, sőt kifejezetten fájdalmas.

A felületes vénákban kialakuló vérrög általában kevésbé veszélyes. Néha kezelést sem igényel.

Mindig nagyon komolyan veendő, ha a vérrög a mélyvénákban keletkezik. Ez a forma csak kórházban kezelhető, vérhígító és vérkeringést javító gyógyszerekkel, bizonyos esetekben akár műtéttel.

Ha a fenti tüneteket észleled, mielőbb fordulj orvoshoz. Ha trombózisra van gyanú, már ne kezdj tornázni! Ilyenkor a mozgás már elmozdíthajta a vérrögöt a helyéről. Ha elindul a szív és onnan a tüdő felé, akkor tüdőembólia alakulhat ki, ami életveszélyes állapot.

Az utazás alatti trombózis megelőzése

Utazás során a vénás trombózis elkerülése érdekében igyál sok folyadékot. Viselj a lábadon kompressziós harisnyát.

De a legfontosabb, hogy óránként (vagy még gyakrabban) mozgasd meg a lábaidat. Ha autózol, akkor áll meg egy pihenőhelyen és sétáld körbe az autót néhányszor. Még a hosszú repülőúton is van lehetőség arra a fedélzeten, hogy felállj és járkálj kicsit. Mozgasd meg alaposan lábizmaid. Állj lábujjhegyre, majd ereszkedj sarokra – ismételt néhány tucatszor. Ez megdolgoztatja a lábszárizmokat és megpezsdíti a vérkeringést. Ha nincs lehetőséged felállni, akkor helyben ülve is végezheted ezt a lábujjhegyre álló, majd lábfejet visszahajlító mozdulatot.

Ha a hajlamosító tényezők érintenek téged, akkor érdemes magaddal vinned egy izomstimulátor készüléket!

Például ezek egyikét:

Rehalito izomstimulátorrehalito kétcsatornás izomstimulátor EMS készülék

  • kétcsatornás izomstimulátor
  • programok izomfájdalomra, izommerevség oldásra, izomsorvadás megakadályozására és izomerő visszanyerésre
  • kis területű kezelésre ajánlom, például egyoldali váll, alkar, vádli fájdalmakra, illetve nyak, hát és derékfájdalmakra
  • itt vásárolható meg

MyoBravo multifunkciós elektroterápiás készülékMyoBravo 4 csatornás multifunkciós elektroterápiás készülék TENS, EMS, FEs funkciókkal

  • 2-4 csatornás elektroterápiás készülék
  • multifunkciós, sokoldalúan felhasználható
  • TENS | EMS, NMES, FES
  • sport alkalmazások
  • itt vásárolható meg

A vádli izmaidra ragasztott elektródákon keresztül összehúzódásokat hoz létre a lábizmaidban, alaposan megtornáztatja az izmokat és a vérkeringést. Hosszú út során néhányszor elindítva megelőzheted vele a keringés lassulását és a vénás trombózis kialakulását. 1-2 óránként 10-15 perc stimulálás már ideális.

E „praktikák” alkalmazására egészséged érdekében van szükséged, nem kell azzal törődnöd, hogy mások mit szólhatnak majd hozzá!

Ha átestél már vénás trombózison…

Akinek egyszer már volt trombózisa, annál nagyobb az ismétlődés kockázata. Élethosszig „figyelned kell magadra”.

A rendszeres testmozgás, a lábtorna és a kompressziós harisnya viselése nagyon fontos. Ha ezeket hanyagolod, akkor használj olyan készüléket, ami javítja a lábad vérkeringését!

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!

Kommentek

  • Lilu

    Kedves doktor úr!
    Nagyon köszönöm válaszát!
    Szép napot! Lilu

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Egyetértek a doktornő álláspontjával. A visszereit nem véletlenül „tette oda a teremtő”. Ezek szállítják vissza a vért a lábából. Már most is nyiroködémája van (elsősorban a túlsúly és valószínűleg az antidepresszánsok mellékhatásaként). Ha a visszér kiirtásával csökkentik a vérszállító kapacitást, akkor a nyiroködémája jelentősen romlani fog. Olvassa el ezt.
    A visszeres panaszokat és az ödémát is mérsékelni lehet rendszeres nyirokmasszázzsal, amire használhat nyirokmasszázs gépet vagy izomstimulátort (a Veinoplus V.I. készüléket pl. erre találták ki).

    Válasz erre: Lilu
  • Lilu

    Kedves doktor úr!
    Túlsúlyos, 50-es nő vagyok. Évek óta antidepresszánsokat szedek, 40 kg-ot híztam. A bal lábamban nyiroködéma van, a térdem alatt. Itt 3,5 cm-el vastagabb a lábam, mint jobb oldalon. A nyiroködémát diagnosztizáló doktornő szerint el kellene kerülni a visszérműtétet, mert ez rontaná a nyiroķödémás állapotot. Ronda, kanyargós visszereim vannak, amik nem okoznak panaszt, de a térdem alatt is kialakultak visszerek, ezek kevésbé látványosak, de fájnak. Detralexet szedek és 2 hete elkezdtem a visszér-tornát. Lassan, de fogyok. Mit tehetnék még? Ön hogyan vélekedik a műtétről? Köszönöm a segítségét! Lilu