Általában az egyik legszebb időszak egy nő életében, amikor gyermeket hordoz a szíve alatt. Ez az időszak tele van új élményekkel és erőteljes érzelmekkel, várakozással – de tagadhatatlan, hogy ezzel az állapottal sokszor járnak olyan egészségügyi problémák is, melyeket ajánlatos minél hamarabb kezelni és melyeken a legtöbb kismama keresztül megy. Etimológiai szempontból is érdekes lehet a témakör megközelítése: „terhes” valaki „áldott állapotban van”? A terhességi visszér a várandósság időszakát valóban „terhessé” teheti; és nézzük meg azt is, hogyan tudjuk ezt a lehető leghatékonyabban orvosolni annak érdekében, hogy a gyermekáldás előtti (és utáni) időszakot minél pozitívabban élhessék meg a leendő édesanyák.
A terhességi visszér a vénák terhesség alatti kóros kitágulását jelenti, ami következményében romlik a vérkeringés, sőt súlyos esetben trombózis is bekövetkezhet – tehát azon túl, hogy a visszerek esztétikailag zavarók (ami által a rontják beteg énképét), egészségügyi kockázatot is jelentenek. Közvetlen veszélyt ugyan nem jelent sem a kismama, sem a magzat számára, de fájdalom jelentős életminőség-romlást okoz. A visszeresség megjelenésére a női nemi hormonok is hatással vannak, aminek köszönhetően a nők körében gyakoribb ez a betegség. A terhesség időszakában más tényezők is szerepet játszanak.
A terhesség és a visszerek
Terhesség alatt a megszokottnál több vér termelődik az anyuka és a gyermek táplálása céljából, ami egyben a szokásosnál nagyobb nyomást jelent az erekre. Ezen felül az egyre nagyobb méretű méh is plusz nyomást jelent a kismedencei vénákra, amivel akadályozza a vénás vér visszaáramlását a szív felé. Úgy is mondhatnánk, hogy a növekvő magzat „ráfekszik” az anya kismedencei vénáira, ami miatt a vér nehezebben távozik a lábakból. Nem meglepő tehát, hogy várandós nőknél nagyobb a visszerek kialakulásának esélye.
Miben tér el a terhességi visszér a szokványos visszértől?
- Terhességi visszér esetén a tágult erek feszesebbek, tágabbak, nagyobb kiterjedésűek és vörhenyesebb színűek.
- Az alsó végtagi visszerek mellett megjelenhetnek gáttáji és kismedencei vénatágulatok is.
- A szülés után ezek a visszerek visszafejlődhetnek, ugyanis a hormonszintek csökkenésével visszanyerhetik eredeti tónusukat.
Teendők a terhességi visszér megelőzésére, csökkentésére
A várandósság alatt
- polcolja fel a lábait, amikor csak tudja, hogy szabadabban keringhessen a vér;
- végezzen rendszeres testmozgást, kímélő sétákat;
- ne viseljen szűk ruhadarabokat;
- tartsa kordában a súlygyarapodást, táplálkozzon kiegyensúlyozottan és
- ne cipekedjen, ne erőlködjön.
A fentiek mellett már korszerű orvostechnológiai eszközök is a kismamák rendelkezésére állnak abban, hogy enyhítsék tüneteinket és feszülő fájdalmaikat terhességi visszér esetén:
A nyirokmasszázs gépek precíz, nyomásvezérel masszázzsal segítenek a tünetek enyhítésében, hatékonyan szüntetik meg a visszeres fájdalmakat és a duzzanatot.
Ezekkel a készülékekkel otthonában is kényelmesen és biztonságosan „fel tudja venni a harcot” a terhességi visszerekkel szemben; így miután kiválasztotta az Önnek megfelelő orvostechnológiai eszközt, a visszérproblémák csökkenésével felszabadultabban tud a gyermekáldás elé tekinteni.
Kérdezz orvosszakértőnktől!