Lábbal kapcsolatos panaszokkal érdemes szakemberhez fordulni. Valószínűleg kevesen vannak tisztában azzal, hogy a pedikűrös, podiáter vagy a speciális lábápoló miben segíthetnek. Pedig ezek rokon-szakmák. Az eligazodásban Németh Anna speciális lábápoló mester, előadó, oktató segítségét kértem.
Dr. Zátrok Zsolt(ZZs): Mi a feladata a pedikűrösnek, a podiáternek vagy a speciális lábápolónak?
Németh Anna (NA): Mindhárom szakma a láb problémáival foglalkozik, ám eltér a képzettségük és különbözik a kompetenciájuk. Míg a pedikűrös csak egyszerűbb problémákban segíthet, addig a podiáter és speciális lábápoló egyre komplexebb kezeléseket biztosíthat. Mindhárom a betegek javát szolgálja, de kicsit másképp.
Minden lábápoló kezelés állapotfelméréssel kezdődik. A szakember felméri, hogy mely elváltozásokat tud ellátni és melyek azok, amiket még kompetenciája ellátni. Fel tudja mérni, mikor kell szakorvoshoz irányítani a vendéget.
ZZs: Nézzük sorjában. Mi a pedikűrös feladata és „meddig mehet el”?
NA: A pedikűrös vagy lábápoló szakember feladata az esztétikai beavatkozásoktól a gyógykezelésig terjed. Esztétikai feladat például a körömvágás, lakkozás, reszelés. Míg a gyógy-pedikűr a bőrkeményedések/tyúkszemek eltávolítását, gyulladt, benőtt köröm kezelését, stb. is tartalmazza.
A kezelésekhez kézi eszközöket és speciális gépeket is használhat.
ZZs: Ki a podiáter és mi a feladata?
NA: A podiáter egy egészségügyi szakember, aki az alsó végtagok és a lábak rendellenes állapotainak diagnosztizálására és kezelésére szakosodott.
Tudása és feladatai sokrétűek. Közéjük tartozik az alsó végtag statikus és funkcionális állapotának felmérése és korrekciója. A bőrgyógyászati, angiológiai, diabetológiai, ortopédiai folyamatok felismerése. Az alsó végtag deformitással járó betegségeinek korrekciója.
Kezeli a bőrsebeket, bőrkeményedést, berepedéseket, a vastag, elszíneződött és benőtt körmöket, eltávolítja a tyúkszemeket. Kezeli a gombás elváltozásokat.
Legtöbb feladatát napjainkban a cukorbetegséghez társuló lábelváltozások (diabeteszes láb) adják.
ZZs: A speciális lábápoló biztosítja a legmagasabb szintű ellátást?
NA: Igen. A speciális lábápoló rendelkezik a legmagasabb szintű lábápolói tudással. Olyan problémás lábakkal foglalkozik, mely meghaladja a podiáter kompetenciáját.
A speciális lábápoló együttműködik a beteget kezelő klinikai, kórházi orvosokkal. Segíti és tehermentesíti őket.
Orvosi ellátást kiegészítő vagy azt követő utókezeléseket, a gyógyulást nagyban segítő tevékenységet folytat. Nyomáspontot mér, diagnosztikus eszközöket használ, például hangvillát, tip therm, monofilamentet. Egyedi tehermentesítőt (ortézis) készít.
ZZs: Speciális lábápolóként mi adja a legtöbb feladatot?
NA: Az egész lábat vizsgáljuk térdig. A bőr és köröm, az ortopédiai elváltozások felismerése kezelése, fájdalommentesítése, tehermentesítése a feladatunk.
A legtöbb problémát a körmök okozzák. Például benőtt, sérült, belgyógyászati betegségek (pajzsmirigy-, cukorbetegség, keringési elégtelenség, psoriázis) által elváltozott körömprobléma. Aztán gombával vagy baktériummal fertőzött körmök.
Ezeket fel kell tudnunk ismerni és a legmegfelelőbb eljárást kell alkalmaznunk!
A lábat érintő bőrbetegségek sok esetben fertőzéses eredetűek. Vírusos, bakteriális, gombás is lehet.
Gyakoriak a gyógyszerek és különböző kezelések (például kemoterápia) miatti bőrelváltozások, így akut dermatitis, ekcéma, hiperkeratózis. A clavus, fissura fájdalmas és behatolási kapu (ami fertőzéshez vezethet).
Autóimmun vagy anyagcsere zavara is közbejátszhat a bőr szerkezeti elváltozásában, sőt sok esetben lelki okai is lehetnek.
Fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a bőr típusát illetően, hogy milyen technikával kezeljünk (kézi vagy gépi).
A cukorbetegség jelei észlelhetők számunkra már akkor is, amikor a vendég még esetleg nem is tud róla vagy ha felmerül a gyanú. Kezdetben a bőr kiszáradt, sérülékeny. Később bőrkeményedés, fehér „lisztes bőr”, felszíni fekély a talpon és az ujjakon. Ezek szinten tartása, kezelése, javítása, szükség eseten sebkötözése a feladatunk. A speciális lábápoló felkészült ezek felismerésére és ellátására. Nagyon fontos a cukorbeteg láb korai felismerése, kezelése és a tanácsadás, hogy elkerülhető legyen a végtagvesztés!
Bemutatkozás
Németh Anna
Speciális lábápolómester, előadó, oktató
Mottóm:
„Az orvost és a lábápolót egy híd köti össze. Az orvos nem lábápoló, a lábápoló pedig meg nem orvos! Közösen számos probléma megoldható és menthető!”
A „recann”, az első magyar körömszabályozás és korrekciós eljárás tulajdonosa
ZZs: A bemutatkozójában említette, hogy kifejlesztett egy speciális eljárást a recann rendszert. Mit kell tudni erről?
NA: A láb ápolása nagy jelentőségű, hiszen egész nap járunk rajta. A problémáit időben kell felismerni és megelőzni.
A legfontosabb a prevenció. Sok vendég azt gondolja, hogy a lábpanasza semmiség és majd magától meggyógyul. Ezért sokszor elkésnek. Az időben megkezdett kezeléssel a problémák jelentős része visszafordítható. Korai kezeléssel elkerülhető lehetne a köröm levétele, sőt akár az ujj amputációja is.
28 év alatt rengeteg esettel találkoztam már. Nagy hiányát éreztem a benőtt, deformált és csőkörmök kezelésére megfelelő technikának. A benőtt köröm nagyon fájdalmas tud lenni. Azzal, hogy „csak” kivágjuk a benőtt körmöket, nem eredményezhetünk megoldást.
Erre kell valami más! Próbáltam különböző külföldi szabályzó rendszereket, de az egyik macerás, a másik hosszadalmas, a harmadik drága, a negyedik fájdalmas.
A megtapasztalt űr betöltésére kifejlesztettem az első magyar körömszabályozó és korrekciós eljárást.
Ez fájdalommentes, lenövésmentes, költséghatékony, gyors, azonnali eredményt ad. Sőt… (a hölgyek miatt mondom) lakkozható.
A módszerem neve: recann. A rec=reconstrukcio és ann=anna szavakból alkottam meg.
Azóta nagy sikerrel használom, több száz kolléganővel együtt. Nagyszerű eredmények rövid időn belül. Ezen a téren már nincs űr!
Kérdezz orvosszakértőnktől!