A lágylézer terápia az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb figyelmet kapott az orvostudományban. Bár sokan még mindig szkeptikusak ezzel a kezelési móddal kapcsolatban, számos magas színvonalú tudományos kutatás igazolja hatékonyságát különböző betegségek és tünetek kezelésében.

Az alábbiakban olyan válogatott tudományos publikációkat ismerhetsz meg, amelyek szigorú módszertani követelményeknek megfelelő vizsgálatok eredményeit közlik. A bemutatott tanulmányok többsége randomizált, kettős vak, placebo-kontrollált vizsgálat, ami a tudományos bizonyítékok legmagasabb szintjét jelenti.

Külön figyelmet fordítottam arra, hogy a különböző szakterületekről – a mozgásszervi betegségektől kezdve a bőrgyógyászaton át a neurológiai kórképekig – egyaránt bemutassak meghatározó publikációkat. Minden tanulmánynál röviden összefoglalomca kutatás legfontosabb paramétereit és eredményeit, hogy átfogó képet kaphass a lézerterápia alkalmazási lehetőségeiről és várható hatékonyságáról.

A bemutatott kutatások nagy része az elmúlt két évtizedben született, és neves nemzetközi szakfolyóiratokban jelent meg. Az eredmények meggyőzően bizonyítják, hogy a megfelelően alkalmazott lágylézer terápia biztonságos és hatékony kezelési módszer lehet számos kórkép esetében. Különösen figyelemreméltó, hogy a pozitív eredményeket különböző kutatócsoportok, különböző földrajzi területeken, egymástól függetlenül is meg tudták erősíteni.

Ez a tudományos áttekintés hasznos lehet mind a szakemberek, mind a páciensek számára, hogy objektív, tényeken alapuló képet kaphassanak a lágylézer terápia valódi lehetőségeiről és korlátairól. 

Arthritis és mozgásszervi betegségek

A lézerterápia hatása rheumatoid arthritisben

Korolkova O M et al. The effect of laser therapy in complex treatment of patients with rheumatoid arthritis

115 II-III. stádiumú rheumatoid arthritises beteg vizsgálata során a lézeres kezeléssel kombinált alapterápia szignifikánsan jobb eredményt mutatott, mint az önmagában alkalmazott gyógyszeres kezelés. A II. stádiumú betegeknél 8-10 nappal hamarabb lehetett csökkenteni a szteroid adagot, néhány esetben teljesen el is lehetett hagyni.

Alacsony intenzitású lézer hatása rheumatoid arthritisben

Sidorov-V-D et al. The interauricular laser therapy of rheumatoid arthritis

A tanulmány igazolta, hogy a 809 nm hullámhosszú infralézer (7,6 J/cm²) gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatással rendelkezik rheumatoid arthritises betegeknél. A kezelés szelektív, patogenetikai alapú immunmoduláló hatása hasonló az alapvető antireumatikus gyógyszerekéhez.

GaAlAs lézer klinikai alkalmazása rheumatoid arthritisben

Kanji Asada et al. Clinical application of GaAIAs 830 nm diode laser in treatment of rheumatoid arthritis

170 beteg (411 érintett ízület) kezelése során 830 nm-es diódalézert alkalmaztak (60 mW). A fájdalomcsillapító hatás kiváló volt 59,6%-ban, jó 30,4%-ban. A mozgástartomány javulása kiváló volt 12,6%-ban, jó 43,7%-ban. A teljes hatékonyság fájdalomcsillapítás szempontjából 90%, mozgástartomány tekintetében 56,3% volt.

Q-kapcsolt neodímium lézer rheumatoid arthritisben

Goldman JA et al. Laser therapy of rheumatoid arthritis

30 betegnél alkalmaztak 1,06 mikrométer hullámhosszú neodímium lézert (15 J/cm²). A betegek többségénél mindkét kéz MCP és PIP ízületeiben javulás mutatkozott. A kezelt oldalon szignifikánsan nagyobb volt a javulás az erythema és fájdalom tekintetében, valamint a szorítóerő is jobban javult.

Tendinopathiák és lágyrész sérülések

Lágylézer terápia Achilles tendinopathiában

Bjordal JM et al. A randomised, placebo controlled trial of low level laser therapy for activated Achilles tendinitis

A kettős vak vizsgálatban 904 nm-es infravörös lézert alkalmaztak (5,4 J/pont). A kezelt csoportban szignifikánsan csökkent a PGE2 koncentráció és nőtt a nyomási fájdalomküszöb. A tanulmány igazolta a lézer gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatását.

Lágylézer és excentrikus gyakorlatok kombinációja

Stergioulas A et al. Effects of Low-Level Laser Therapy and Eccentric Exercises in the Treatment of Recreational Athletes With Chronic Achilles Tendinopathy

52 sportoló részvételével zajló vizsgálat kimutatta, hogy a lézerterápia és excentrikus gyakorlatok kombinációja hatékonyabb, mint az önmagában végzett gyakorlatok. A fájdalom és a reggeli merevség nagyobb mértékben csökkent a kombinált kezelési csoportban.

Sebgyógyulás és bőrgyógyászat

Herpes simplex kezelése

Schindl A, Neumann R. Low-intensity laser therapy is an effective treatment for recurrent herpes simplex infection

50 visszatérő herpes simplexben szenvedő betegnél végzett kettős vak vizsgálat során a 690 nm-es lézerkezelés (48 J/cm²) szignifikánsan csökkentette a kiújulások gyakoriságát. A recidívamentes időszak medián értéke 37,5 hét volt a kezelt csoportban, szemben a placebo csoport 3 hetével.

Bőrtranszplantátum túlélésének javítása

Kazemikhoo N et al. Evaluation of the Effects of Low Level Laser Therapy on the Healing Process After Skin Graft Surgery in Burned Patients

A randomizált klinikai vizsgálat során égési sérültek bőrtranszplantációja után alkalmaztak vörös (655 nm) és infravörös (808 nm) lézert. A sebszétválás aránya szignifikánsan alacsonyabb volt a kezelt csoportban.

Neurológiai alkalmazások

Carpalis alagút szindróma kezelése

Dincer U et al. The effectiveness of conservative treatments of carpal tunnel syndrome

100 carpalis alagút szindrómás kéz kezelése során összehasonlították a sínezés, ultrahang és lézerterápia hatékonyságát. A lézer+sín kombináció bizonyult a leghatékonyabbnak, különösen a tünetek súlyossága és a fájdalom csökkentése tekintetében.

Krónikus nyaki fájdalom kezelése

Chow RT et al. The effect of 300 mW, 830 nm laser on chronic neck pain

90 krónikus nyaki fájdalomban szenvedő betegnél alkalmazott 830 nm-es lézerkezelés (300 mW) szignifikánsan csökkentette a fájdalmat és javította az életminőséget. A hatás 3 hónapig fennmaradt.

Nyirokkeringési zavarok

Postmastectomiás limfödéma (nyiroködéma) kezelése

Lau RW, Cheing GL. Managing postmastectomy lymphedema with low-level laser therapy

A vizsgálat során 21 egyoldali postmastectomiás lymphoedemában szenvedő nőt kezeltek. A lézerterápia 16%-kal csökkentette a kar térfogatát a kezelési időszak végére, ami tovább javult 28%-ra a követési időszakban. A szöveti ellenállás is jelentősen csökkent.

Egyéb alkalmazási területek

Rhinosinusitis kezelése

Naghdi S et al. A pilot study into the effect of low-level laser therapy in patients with chronic rhinosinusitis

15 krónikus rhinosinusitises betegnél alkalmazott 830 nm-es lézerkezelés (30 mW, 1 J/pont) 39%-os javulást eredményezett 2 hét után, ami 46,34%-ra nőtt 4 hét után. A terápiás hatás átlagosan 5 hónapig tartott.

Krónikus tinnitus kezelése

Gungor A et al. Effectiveness of transmeatal low power laser irradiation for chronic tinnitus

66 krónikus tinnitusban szenvedő fül randomizált, kettős vak vizsgálata során az 5 mW teljesítményű, 650 nm-es lézer szignifikánsan csökkentette a tinnitus hangosságát, időtartamát és a panaszokat a placebo csoporthoz képest.

Ez az összefoglaló jól szemlélteti a lágylézer terápia széleskörű alkalmazási lehetőségeit és tudományos megalapozottságát. A bemutatott vizsgálatok többsége randomizált, kontrollált tanulmány, ami magas szintű tudományos bizonyítékot szolgáltat a módszer hatékonyságáról különböző kórképekben.

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!