Az izomsorvadás, más néven izomatrófia, egy olyan állapot, amely során az izmok tömege és ereje fokozatosan csökken. Ez a folyamat különböző okokból alakulhat ki és jelentősen befolyásolhatja mindennapi aktivitást. Az izomsorvadás kezelésében nagy fontosságú a megfelelő kezelési stratégia kialakítása. Ez segíti az életminőséged megőrzését.

Az izomsorvadás okai

Az izomsorvadás kialakulásának három fő típusát különböztetjük meg.

  1. Használat hiányából eredő sorvadás. Ha hosszabb időn keresztül nem használod (vagy csak minimális intenzitással) az izmaidat. Ez gyakran előfordul betegség miatti tartós ágyban fekvés, gipszelés miatti „nem használat” miatt. Az egyik leggyakoribb ok azonban a mozgásszegény életmód, például az ülő munka a testmozgás hanyagolása mellett.
  2. Neurológiai eredetű sorvadás, amely az idegrendszer károsodása miatt alakul ki, befolyásolva az ideg-izom kommunikációt és működést.
  3. Életkorral összefüggő izomsorvadás, más néven szarkopénia, amely a természetes öregedési folyamat része.

Az izomsorvadás tünetei

Az izomsorvadás tünetei fokozatosan jelennek meg és kezdetben esetleg nem is tulajdonítasz nekik nagy jelentőséget.

A leggyakoribb és legkorábban észlelhető jel az izomerő csökkenése. Nehezedre esik olyan tárgyak felemelése vagy mozgatása, amelyekkel korábban nem volt problémád.

Az izmok méretének csökkenése is szemmel láthatóvá válhat, különösen a végtagokon.

További jellemző tünetek közé tartozik a fokozott fáradékonyság, az egyensúlyérzék romlása és a mozgáskoordináció zavara. Nehézséget okozhat a lépcsőzés, illetve bizonytalannak érzed magad járás közben.

Gyakran társulnak ízületi fájdalmak az izomsorvadáshoz, mivel az izmok nem tudják megfelelően támogatni és stabilizálni az ízületeket, így az ízületet alkotó csontok „egymásra torlódnak”.

Az izomatrófia hatása a mindennapi életre

Az izomsorvadás jelentősen befolyásolhatja életminőséget és mindennapi tevékenységet.

A csökkent izomerő és állóképesség megnehezítheti a házimunkát, a bevásárlást vagy akár a személyes higiénia fenntartását is.

A munkavégzés különösen problémás lehet, főleg ha fizikai aktivitást igényel.

Az izomsorvadás érzelmi hatásai sem elhanyagolhatók: frusztráció, szorongás és depresszió is kialakulhat a csökkent képességek miatt.

Az izomsorvadás kezelése

Az izomsorvadás kezelésének alapja a megfelelően összeállított testmozgás-program. A gyógytornász vagy medical-fitnesz tréner által összeállított gyakorlatokat az otthonodban, napi rendszerességgel kell végezne. Olyan mozdulatokat kell végezned, amelyek célzottan erősítik a legyengült izmokat. A mozgásterápiás program személyre szabott, figyelembe veszi az állapotod. Nagyon fontos a fokozatosság elve. A gyakorlatok intenzitását és idejét alacsony szintről kell indítani és hétről-hétre kell emelni annak érdekében, hogy elkerüld a túlterhelést és a sérüléseket.

A táplálkozás szintén kulcsfontosságú szerepet játszik az izomsorvadás kezelésében. Az izomzat építéséhez megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjebevitelre van szükség. A vitaminok és ásványi anyagok, különösen magnézium és kalcium szintén nélkülözhetetlenek az optimális izomműködéshez.

NMES: Új megoldás az izomsorvadás kezelésében

Az NMES (Neuromuszkuláris Elektromos Stimuláció vagy röviden csak izomstimuláció) egy innovatív kezelési módszer, amely áttörést hozott az izomsorvadás terápiájában.

Olyankor is lehetővé teszi az izmok edzését, amikor a hagyományos mozgásterápia nem vagy csak korlátozottan kivitelezhető. Például ágyban fekvő, akár öntudatlan állapotú betegnél is alkalmazható.

Az izomstimuláció működési mechanizmusa

A stimulációhoz öntapadó elektródákat ragasztasz a bőrödre a kezelendő izomcsoportok felett. A készülékek az elektródán át adják le a precízen szabályozott elektromos impulzusokat az izmokhoz. Ezek az idegrendszer természetes jeleit utánozzák, hatásukra az izmok összehúzódnak, hasonlóan ahhoz, mint amikor akaratlagosan megfeszíted őket.

Az izomra gyakorolt hatás a kezelési paraméterektől, főképp az impulzusok frekvenciájától, intenzitásától és időtartamától függ. Ezeket a paramétereket a készülék „tudja”, a terapeuták előre beállított programokat hoztak létre.

Neked a kezelőorvosod vagy fizioterapeutád által javasolt programot kell kiválasztani egy listából.

Az izomstimuláció olyan izmokat is képes aktiválni, amelyeket esetleg már nem tudsz akaratlagosan összehúzni!

Az izomstimuláció hatásai az izomzatra

A stimuláció pozitív hatással van a kezelt izomra.

Fenntartja vagy növeli az izomtömeget azáltal, hogy rendszeres összehúzódásra készteti az izmokat. Ez különösen fontos olyan esetekben, amikor hosszabb időn keresztül nem tudsz mozogni, például műtét utáni felépülés során.

Javítja az izmok vérellátását, ami elősegíti a tápanyagok szállítását és a salakanyagok eltávolítását. Ezzel gyorsítja a regenerációs folyamatokat, csökkenti az izomfáradtságot és fájdalmat.

A stimuláció hozzájárul az izomerő és állóképesség visszanyeréséhez.

Az NMES alkalmazási területei

Különösen hatékony lehet az alábbi esetekben:

  • Műtét utáni rehabilitáció során, amikor az akaratlagos mozgás korlátozott
  • Stroke vagy más neurológiai betegségek okozta izomgyengeség kezelésében
  • Sportolók rehabilitációjában és teljesítményfokozásában
  • Idősek izomerő-megőrzésében és -fejlesztésében
  • Krónikus betegségek okozta izomgyengeség kezelésében

Az atrófia kezelés gyakorlati szempontjai

Egy tipikus kezelési protokoll általában heti több alkalomból áll, és egy kezelés tartama kb. 20-30 perc.

A kezelések gyakoriságát és intenzitását fokozatosan növelni kell a reakcióid és a fejlődésed figyelembe vételével.

A kezelést terapeutától tanuld meg, ami biztosítja a helyes elektróda-elhelyezést és a megfelelő paraméterek beállítását. Ezután már az otthonod kényelmében, az terapeuta nélkül is hatékonyan kezelhetsz.

Kombinálj több terápiás módot

Az izomsorvadás leküzdésében a leghatékonyabb eredményt akkor érheted el, ha a stimulációt kombinálod a mozgásterápiával. A megfelelő táplálkozás és az életmódbeli változtatások szintén elengedhetetlenek a sikeres kezeléshez.

Az izomsorvadás megelőzése gyakran egyszerűbb, mint a kezelése, különösen a mozgás szegény életmód miatti és időskori formában. Rendszeres testmozgással, kiegyensúlyozott táplálkozással és aktív életmóddal jelentősen csökkentheted az izomsorvadás kockázatát.

Ajánlás

Az izomsorvadás egy komplex állapot, amely jelentősen befolyásolhatja az életedet, de megfelelő kezeléssel és gondozással hatékonyan kezelhető.

Az izomstimuláció egy különösen ígéretes terápiás eszköz, amely mozgásterápiával kombinálva jelentősen javíthatja az életminőségedet.

A sikeres kezelés kulcsa a korai felismerés és a kitartó rehabilitációs munka. Ne feledd, hogy minden eset egyedi, ezért a kezelési tervet mindig személyre szabottan kell kialakítani.

A rendszeres orvosi (vagy legalább a terapauta általi) ellenőrzése fontos az izomsorvadás kezelése során. Ez lehetővé teszi a kezelési terv szükség szerinti módosítását.

Az izomsorvadás kezelését biztosító izomstimuláló készülékeket ide kattintva vásárolhatsz.

A combizmok visszaerősítését célzó, általános használatú kezelési tervet ide kattintva találsz: Combizom visszaerősítés izomstimulátorral

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!

Kommentek

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Ha 9 éve volt daganata, akkor most nincs. Mivel nincs, így egészen nyugodtan lehet használni bármely elektroterápiás gépet – 100%-ban biztos, hogy ezek a kezelések nem okoznak daganatot.
    A TENS készüléket használhatja, de mivel ez egy fájdalomcsillapító mód, így ettől javulást nem várhat – nincs érdemi gyógyhatása a TENS kezelésnek.
    A láb mozgatását az izmok állapota befolyásolja.
    A mozgási képesség visszanyerésének alapja a folyamatos, napi többszöri gyógytorna. Az izomállapot javításához alkalmzhat még EMS készüléket (azaz izomstimulátort). Ez gyorsíthatja a felépülést.
    Olvassa el ezt a cikket Térdprotézis és csípőprotézis műtét – felkészülés és otthoni rehabilitáció
    Ugyan a cikk a protézis műtétetk kapcsánb íródott, de a benne foglaltak teljes mértékben érvényesek bármely műtéti beavatkozásra is.

    Válasz erre: erika
  • erika

    3 hónapja műtötek patella törésem volt a hurkosdrót bent van még, a lábam nemtudom nyújtva felemelni!9 éve volt hasnyálmirigy daganatom!használhatom e a tens készüléket,és segít e a lábamon…köszönöm szépen

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az izomstimuláció a torna kiegészítésére és hatékonyságának javítására szolgáló módszer. Ebben a cikkben írtam arról, hogy miben veheti használ egy SM-es beteg: Sclerosis multiplex és izomstimuláció

    Válasz erre: Tímea
  • Tímea

    34 éves vagyok. SM és veszélyeztetett terhesség miatti fekvés miatt elvesztettem az izomerőm nagy részét. Ezeken már túl vagyok, az sm-en nyilván nem de megszültem. Mivel egészíthetném ki a tornát, hogy visszanyerjem egy részét az izomerőmnek? 

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A TENS készüléket használhatja, de nem segít a panaszain. Nem erre való. Izomstimulátor (EMS) készülék az, ami az izmok kezelésében, sorvadásuk megállításában segíthet. Olvassa el ezt a cikkem.
    Ebben akár a Rehalito, MyoLito készülékek is segíthetnek. Természetesen a nagyobb tudású, drágább készülékek hatékonyabbak.

    Válasz erre: Anita
  • Anita

    50 éves nő vagyok 10 éve műtöttek kezemen alagút szindromaval.Most sajnos nagyon elkezdett fogyni a kezem de ami elkeserit a labfejem is. Végzem a napi teendőket dolgozom mellette heti 3× tornázom most küldtek MR.es izom biopszia amitől nagyon félek. Ön szerint a Tensz készüléket használhatom.Előre is köszönöm szépen a válaszát. Üdvözlettel

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A TENS egy fájdalomcsillapító módszer. NINCS hatása az izmokra. Azaz semmilyen TENS készüléket nem javaslok.
    Amitől némi segítség várható, az az izomstimulátor (EMS készülék), azokból is csak a legjobb minőségűek. Az izomdisztrófia egy olyan betegség, ahol az izomrostok fokozatosan elpusztulnak és így az izomerő és a funkció (mozgás) csökken.
    Az izomstimulációs kezelés nem kezeli a problémát, csak átmeneti tüneti segítséget jelenthet. A leginkább érintett izom stimulációs kezeléssel a még ép izomrostok állapotát lehet javítani. Ebben a cikkben írtam arról, mely tünetek esetén segít.
    A fokozatosan elkezdett izomstimuláció segíti a károsodott izmok erejének megtartását. Ezzel késlelteti a tüneteket.
    Az ebbe a termékcsoportba tartozó bármelyik készülék megfelelő lehet. Például a Premium 400 jó választás.

    Válasz erre: Éva
  • Éva

    Végtagövi izomdisztrófiára melyik TENS készüléket javasolja?

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az említett betegségek egymással „versengve” ronjták a férje állapotát. A panaszok miatt egyre kevesebbet mozog, a mozgáshiány viszont rombolja a testet, elsőképpen éppen az izmokat.
    Olvassák el ezt a cikkem.
    Elsődlegesen a rendszeres testmozgás segítené az állapot javulását, azaz erőnek erejével fel kell állni, tenni néhány lépést. Aztán 20- perc múlva ismételni. MImden nap egyel több lépés, egyel több mozdulat. Ez segíthet az erő visszanyerésében. A gépek ehhez csak némi segítséget adhatnak, de nem helyettesítik a mozgást. Az izomstimuláció (ALS miatti izomsorvadás ütemének lassítása és a gerincsérves panaszok csökkentése) és a fájdalomcsillapító TENS kezelések (neuropátia tüneteinek enyhítésére) jöhet szóba.

    Válasz erre: Magdolna
  • Magdolna

    Doktor Úr!
    75 éves férjemnél diagnosztizáltak

    amiotrófiás lateroszklerózis (ALS).
    Gerincsérvet és (állandó fájd.csill.)
    Pneuropátiát.

    Két hónap leforgása alatt már a járókerettel se nagyon tud mozogni.

    Mi tévők legyünk, merre induljunk.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Orvostechnikai gépekkel foglalkozom. Gyógyszerek, étrendkiegészítőkkel kapcsolatos kérdését a kezelőorvosának tegye fel.

    Válasz erre: Arabella
  • Arabella

    Jó napot érdeklödni szeretnék hibás gén izom sorvadásra milyen vitamin ajánlanák

  • Dr. Zátrok Zsolt

    🙂 Köszönöm!

    Válasz erre: Ganglion
  • Ganglion

    Köszönet kedves, informatív, gyors válaszáért!
    Jó munkát kívánunk Önnek. Elégedettséget orvosként és sok elégedett pácienst.)

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Ha ganglion eltávolító műtét után masszív hegszövet képződik, az inak, fasciák, izmok összetapadásához vezet. Ez pedig akadályozza a mozgatást.
    A műtét után a fizikoterápia alkalmazása a gyógyulási folyamatok segítését célozza. A biostimuláló, biomodulációs hatású kezelések segítik a megfelelő hegszövet kialakulását, ami a letapadások megelőzésében fontos. Egyes kezeléseket, mint a mikroáram vagy a PEMF már a rögzítés ideje alatt is alkalmazni lehet. A lágylézer kezelés nem hatol át a rögzítőkötésen, azaz a csupasz bőrön alkalmazható, ha erre van mód. E kezelések hatására megfelelő kollagén keletkezik, nincs felesleges kötőszövet burjánzás.
    A ganglion műtét után azonnal megkezdhetők a fizikoterápiás kezelések, majd fokozatosan elkezdhető a gyógytorna. Ezek hatására az ízületi mozgástartománynak 2-3 hét alatt vissza kell állnia.
    Az ön által említett esetben ez elmaradt, így mindenképpen vissza kell mennie a sebészhez – ezt javasolják a gyógytornászok is, mivel már jelezték önöknek, hogy szerintük mozgatással nem fog megoldódni. Hallgassanak rájuk!

    Válasz erre: Ganglion
  • Ganglion

    Ganglion műtét után 6 héttel, (4hét gipszben) gyógytornák után, tovabbra sem tudja mozgatni a kézfejét, vagy ökölbe szorítani, majd csuklóból hajlítani. Azt mondták a fizioterápián: letapadás miatt. Hüvelyk, mutató és középső ujját sem tudja behajlítani igazából teljesen. Érdeklődöm, hogy a csukló tornán kívül tehetünk-e még valamit, vagy mennyi idő után keressük fel esetleg a műtétet végző sebészt? Ő ajánlotta is, hogy menjünk, ha komplikáció adódik, de mi nem tudjuk eldönteni,hogy ez az idő és a tornák hatására majd még javul, vagy már jelentkezni kellene nála.. Előre is köszönjük a válaszát.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az izmok sorvadását leggyakrabban a mozgáshiány okozza. Az nem elég, hogy naponta elsétál a lakásától a buszig, bemegy a munkahelyere meg vissza. Az sem elég, ha tesz egy kitérőt a boltig.
    AZ izmok ereje, tömegük csak rendszeres testmozgással tartható meg. Naponta minimum 50-60 perc, folyamatos mozgás számít testedzésnek. Séta, nordic walking, kerékpározás a legkiválóbb és szinte ingyen végezhető mindegyik. Fontos a fokozatosság, azaz kis adagban kezdje, pár perccel és naponta emelje egy perccel a távot, hogy a testét hozzászoktassa az edzéshez.
    de a lényeg: a javasolt TESTMOZGÁSOK A LEGJOBB GYÓGYMÓDOT JELENTIK SZÁMOS BETEGSÉGRE, NEM LEHET VELE ÁRTANI. Különösen nem az izomgyengeség esetén.

    Válasz erre: Olivér
  • Olivér

    Üdvözlöm Tisztelt Dr. Úr!
    Kérdésem az lenne önhöz most lesz lassan 20 éve, hogy szteroidokat szedek autoimmun betegségre. 10 éve vettem észre, hogy combjaim drasztikusan elfogytak de erő az volt bennük.
    Kb. Egy fél éve tapasztalom, hogy a lépcsőzés egyre nehezebb
    Nem tudom mit kéne tennem, hogy az erőlétét vissza szereze a combizmom.
    A sporttal vagy bármiféle tornával nem e rontanék a helyzeten.
    Mit ajánlana Dr. Úr?

  • Kiss Gábor Szárliget

    Tisztelt Doktor Úr!
    Jobb tenyeremben az izom jelentős része elsorvadt és újaim, ízületeim alig mozognak, fájnak (változó). Anamnesis: ENG,EMG vizsgálat Esztergom: A jobb n. ulnaris körülírt károsodása mutatható ki könyöktájon retroepicondylaris régió alatt. 2019. december. A tünetek a napokban terjedni kezdtek és aggódom. Azt olvastam, hogy ez felnőttkori izomsorvadás is lehet, vagy májbetegség is állhat mögötte. (májam nincs jó állapotban és túlsúlyos is vagyok, most váltottam életmódot néhány napja. Alkohol stornó és több mozgás) Ön mit tanácsol? A cukor és zsírmentes diéta segíthet? Jelen helyzetben a korházi terápiát igyekeznék elkerülni. Köszönöm válaszát előre is! 🙂

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A gyógytorna mellett óvatos és fokozatosan adagolt izomstimuláció segít visszanyerni az elveszett izomerőt. Az izomstimulációt a legnagyobb izmokra kell fókuszálni: combizmok, lábszározmok, hátizmok, esetleg kar. 15 perc/izomcsoportnál ne kezdjen hosszabb kezeléssel. Fokozatosan emelje a kezelési időt.

    Válasz erre: 65 éves férfi.
  • 65 éves férfi.

    Férjem életveszélyes fertőzés hatására ágyban fekszik már 3hónapja. Az izmai eltűntek. Lóg a bőr a csontjain pedig 65 éves. Most lábadozik de a veséje miatt fehérje szegény diétát kell tartania.
    Szeretne megállni a lábán de nincs ereje. Felülni sem tud egyedül.
    A gyógytornán kívül milyen módon tudnánk segíteni az izomfejlesztését ?