A horkolásgátlás lehetőségeinek ismerete sokak számára jelent segítséget, hiszen a lakosság mintegy 40%-a horkol. A horkoló hang rengeteg ember életét keseríti meg. Leginkább az ágytárs szenved, ébren hánykódik vagy (ha teheti) külön szobába költözik, míg a zaj okozója békésen alussza álmát.
A horkolásgátlás fontosságát a horkolás jelentős előfordulási gyakorisága adja. Körülbelül kétszer több férfi horkol, mint nő. A horkolók jelentős része „pozícionális” horkoló, azaz bizonyos testhelyzetben, főleg hanyatt fekve horkol, más pozícióban nem. Az életkor előrehaladtával a horkolás előfordulása és erőssége is növekszik. A horkolók általában fáradtan ébrednek, dekoncentráltak, szexuális problémákkal küzdenek. A következmények elkerülése érdekében az alvás megfigyelésének és a horkolásgátlásnak is nagy figyelmet kell szentelni.
Mi a teendő horkolás esetén?
Ismert tény, hogy a horkolás az elhízottaknál jelentősen gyakrabban fordul elő. Az alkohol, a dohányzás és az esti túlétkezés fokozza a tüneteket. Az első és legfontosabb teendő tehát az önvizsgálat: mit tehetsz Te magad a horkolás megszüntetése érdekében.
A horkolás leküzdésében a mérsékelt szerep jut az orvoslásnak, azonban hosszabb ideje fennálló horkolás esetén javasolt felkeresni egy alvásvizsgáló laboratóriumot, hogy megállapítsák, társul-e a horkoláshoz alvási apnoe. Ha igen, akkor a kezelés módját az alváslabor szakemberei határozzák meg.
Fontos tudnod, hogy a horkolással járó alvási apnoe esetén az összetapadó légutak miatt a légvételek hosszú másodpercekig kimaradhatnak. A légzés ismétlődő leállása oxigénhiányos állapotot idéz elő. Ez évek alatt lassan, alattomosan vezet súlyos tünetekhez (szív- és érrendszeri betegségek, mentális leépülés, stb.). Horkolás esetén a mielőbbi orvoshoz fordulás a helyes magatartás. Ha párod erősen horkol és a fentebb leírt egyéb tüneteket is tapasztalod, mielőbb vedd rá, hogy szakemberhez forduljon! Az alvási apnoéval külön cikkben foglalkozok majd.
A horkolásgátlás általános lehetőségei
- Meg kell szabadulnod a felesleges kilóktól
- A rendszeres testedzés fokozza a nyaki izmok tónusát és mérsékli a problémát
- Hagyd abba a dohányzást
- Lefekvés előtt ne egyél nagyobb mennyiségű ételt
- Mérsékeld az alkohol, a nyugtatók és altatók fogyasztását
- Fogászati eszközök (a szájban, orrnyílásban kell tartanod őket az alvás alatt)
- Sós levegő terápia. Bár nem csodaszer, a sós levegő terápia segít a krónikus horkolás tüneteinek csökkentésében. A SaltDome sóterápiás készülék segítségével előállított sópára javítja és elmélyíti a légzést. A sórészecskék mélyen hatolnak a tüdőbe, megtisztítják azt a nyálkától, baktériumoktól és csökkentik a gyulladásokat. A légutak tisztulnak és az allergiás tünetek enyhülnek. Emellett eltávolítja a tüdőbe kerülő szennyeződéseket, port és pollent a levegőből, ezzel elősegítve a légúti problémák megelőzését.
- Műtéti megoldások (maradandóak, csak indokolt esetben válaszd)
- A horkolásgátló „óra” egy pár ezer forintért kapható, ötletes készülék. Alvás közben a csuklódon kell viselni, mint egy karórát. Ha horkoló hangot észlel, akkor enyhe „áramütést ad a bőrödre”. Ez olyan enyhe, hogy nem ébredsz fel, de az agyad „felismeri” és tudja, hogy meg kell fordulnod. Ez a trükk kockázatmentes, de csak pozícionális horkolás esetén veszed hasznát. Azaz, ha minden testhelyzetben horkolsz, akkor nem segít.
Kommentek
-
erre a problémára mind a Bemer, mind a mágnesterápia teljesen hatástalan. Akárhányszor kezelhet velük, ezektől nem fog változni a kötőszövet állapota.
Ez egy alkati sajátosság, amin nem lehet fizikoterápiával változtatni. -
Laza kötőszövetre illetve laza ízületekre a BEMER vagy a hagyományos mágnesterápia jobb(rendszeres használat mellett, természetesen)?
Köszönöm a választ
Kérdezz orvosszakértőnktől!