„Tegyél rá jeget!” Biztosan kaptál már ilyen tanácsot vagy Te is javasoltad valakinek, mint univerzális gyógymódot. Egyáltalán nem alaptalanul: a hidegterápia jótékony hatása nem csupán mítosz, valóban képes csökkenteni a fájdalmat és egyúttal beindítani a gyógyulási folyamatot.
Hidegterápia – mikor alkalmazd?
A hidegterápia a friss izom- és ízületi sérülések esetén az elsőként és a sérülét követő legrövidebb időn belül elkezdendő kezelés. Fő hatásai:
- lassítja fájdalomüzenet továbbítását, azonnali „helyi érzéstelenítőként” funkcionál,
- csökkenti a fájdalomkeltő és a fájdalmat fenntartó hatású anyagok termelődését,
- csökkenti a gyulladást, amely sok esetben a fájdalom gyökerét jelenti,
- szűkíti az erek átmérőjét, ezáltal csökkenti a rejtett, szövetek közötti vérzést,
- a hűtés után a kezelt terület vérkeringése meggyorsul, mely fokozza a gyógyulást támogató anyagok sérülés helyére szállítását,
- a meggyorsult keringés eltávolítja a toxinokat, metabolitokat, melyek a gyulladás és fájdalom fenntartásában játszanak szerepet.
A hidegterápia a következő esetekben javasolt
- friss izomsérülések (izomszakadás, -húzódás, ínszalagszakadás, ficam, rándulás);
- akut ízületi problémák, zúzódás;
- akut gyulladás (ín- és ínhüvelygyulladás);
- vérömleny kialakulásának kockázatával járó sérülések.
A hűtő vagy hideg terápia fájdalomcsillapító hatása fél órától akár 2-3 óráig is tarthat. Csak akkor hatékony, ha gyorsan és jelentősen csökkented vele a bőrfelület hőmérsékletét (10-15 perc alatt legalább 15°C-ra).
Naponta akár háromszor-ötször alkalmazhatod, de csak a sérülést követő első néhány (2-3) napban. A hidegterápiát tartósan (heteken át) NE alkalmazd.
A hidegterápia kockázatai
Két fő kockázat lehet.
Az egyik a helytelenül végrehajtott kezelés, mely fagyásos sérülésekhez is vezethet. Ilyet okozhat, ha a jeget közvetlenül a bőrre helyezed és hosszú ideig ott tartod. A közelmúltban kaptam az alábbi fotókat. A fiatalember a térdére tett jeges zacskóval elaludt, egy órával később ébredt, fagyásos sérüléssel a térdén.
Az ilyen fagyásos sérülést elkerülheted, ha a jég és a bőr közé textildarabot (pl. törölköző) helyezel, illetve a hűtés ideje nem hosszabb 15-20 percnél.
A másik problémát a „túlhűtés” okozhatja, azaz ha a sérülést követően napokig, sőt hetekig alkalmazol hűtést. Ennek hatására az erek összehúzódnak, lelassul a vérkeringés és ezzel a gyógyulási folyamatok is „takaréklángra” mérséklődnek. Így a sérülésed nehezen gyógyul. Két-három nap után válts olyan fájdalomcsillapító módszerre, mely a gyógyulásod is serkenti (például lágylézer).
Kommentek
-
ez elég egyszerű. A fagyasztószekrényből vegyen ki egy zacskónyi fagyasztott zöldséget, tekerje be egy törölközőbe és tegye a fájdalmas területre. Ha 10-15 perc alatt enyhíti a fájdalmat, akkor ezt bármikor használhatja, Ha nem javít, akkor nem.
Ezzel semmilyen bajt nem okozhat. -
75 éves vagyok. Rettenetes izületi fájdalmaim vannak.szeretném kipróbalni a hidegterápiát. a véleményét szeretném kérni.
Köszönettel
Kérdezz orvosszakértőnktől!