Az endometriózis legfőbb tünete a kismedencei (alhasi) fájdalom – a gyakori vagy szinte állandó fájdalom kezelésére többféle megoldás létezik.
Az endometriózis eredetű fájdalom csillapítása
Az alábbi fájdalomcsillapító megoldások jönnek szóba:
- melegterápia és kényelem
- gyógytorna
- fájdalomcsillapítók
- fájdalommódosító szerek
- TENS (idegstimuláció) kezelés
- MENS (mikroáramú) kezelés
Melegterápia és kényelem
Egy forró fürdő is segíthet csökkenteni a fájdalmat. A kényelmes testhelyzet és a stressz csökkentése szintén előnyös lehet.
Gyógytorna
Kérj segítséget egy tapasztalt gyógytornásztól. Állítson össze neked egy gyakorlatsort, melynek célja a medencefenéki izmok megerősítése. Ez segít a fájdalom csökkentésében.
Endometriózis műtét után a tornagyakorlatok, a jóga vagy a Pilates segítheti a rehabilitációt a hasi és hátizmok megerősítésén keresztül.
Fájdalomcsillapítók
Egyes adatok szerint az endometriózisban szenvedő nők több prosztaglandint termelhetnek, mint a nem betegek. A prosztaglandinok egyik „normális” feladata, hogy a menstruációs időszakban fokozza a méh összehúzódásait – ez segít a méhnyálkahártya leválásában. Erős prosztaglandin hatás által kiváltott összehúzódások fájdalmat okozhatnak. A prosztaglandinok sérülés vagy betegség esetén is felszaporodnak, fájdalmat és gyulladást okoznak.
A nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az Ibuprofen, a Voltaren, stb blokkolják a prosztaglandinok termelését a szervezetben, így segítetik a fájdalmas összehúzódások megelőzését. Tartós szedésük azonban mellékhatásokat okozhat! A nem szteroidok gyakori mellékhatásai közé tartozik a hányinger, hányás, hasmenés, gyomorpanaszok és gyomorfekély. A mellékhatásokat csökkentheted a gyógyszerek étkezés közbeni vagy tejjel történő bevitelével. A leírtakból láthatod, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentők NSAID-k csak akkor hatékonyak, ha a szervezeted sok prosztaglandint állít elő.
Bár a kodeinalapú fájdalomcsillapítók hatékonyak, de használatuk székrekedést és gyomor-bélrendszeri zavarokat okozhat, ami súlyosbíthatja az endometriózis tüneteit. Endometriózisban kerüld a kodein-származékokat.
Egyéb fájdalomcsillapítók -például paracetamol- csak enyhe fájdalmak esetén jön szóba.
Fájdalommódosító szerek
Ezek a gyógyszerek megváltoztatják a test fájdalomérzését. A triciklusos antidepresszánsok olyan gyógyszerek, amelyeket főként a depresszió kezelésére használnak, de kimutatták, hogy hatással vannak az idegrendszerre és a test fájdalom kezelésére. A fájdalom üzenetek a periféria felől a központi idegrendszer (agy) felé haladnak. Ezek a gyógyszerek segíthetnek megakadályozni, hogy a fájdalominger elérje az agyat. Egyéb hatásaik miatt fontold meg a szedésüket.
TENS (idegstimulátor) készülékek
A TENS készülék a fájdalomcsillapító gyógyszerek valódi alternatíváját jelenti! A kisméretű, hordozható eszköz használata egyszerű és veszélytelen, nincs mellékhatása.
A fájdalmas terület körül a bőrödre helyezett öntapadó elektródákon keresztül apró elektromos impulzusokat küldenek a fájdalomérző idegvégződéseidre. Az impulzusok hatására a fájdalomingert továbbító idegpályák „elfáradnak” és „bezárják” a fájdalomtovábbítók kapukat. A fájdalominger nem jut el az agyaba – a fájdalomérzet ugyanis az agyban alakul ki. A TENS impulzusok serkentik továbbá a tested saját fájdalomcsillapító anyagainak -úgynevezett endorfinoknak- a termelését is.
A fájdalomcsillapító elektródákat az alhasra kell elhelyezned. Azok a készülékek, amik csak hagyományos TENS és endorfin TENS kezelést biztosítanak, kevésbé hatékonyak, mint a Modulált TENS-t biztosítók. Olyan készüléket javaslok, amin van modulált TENS program!
Fontos tudni továbbá, hogy az olcsó TENS készülékek valójában nem TENS-impulzust adnak le, hanem izomstimulációst. Ezt onnan tudhatod, hogy fájdalomcsillapító kezelés során rángást érzel az izmaidban. A TENS nem csinál ilyet! Ne használj izomstimulátort endometriózis tüneteinek csökkentésére.
MENS, azaz mikroáramú ideg stimuláció
A mikroáram nyugaton egyre inkább kiszorítja a TENS-t, mert sokkal hatékonyabban csillapítja a fájdalmat. Ezen felül nemcsak fájdalomcsillapító, hanem szövetregeneráló hatású is, ami kedvező lehet endometriózisban is. Olvasd el a mikroáramról írt cikkemet és tudj meg többet.
Egészen biztosan nem okoz méhösszehúzódást, azaz semmilyen kockázatot sem jelent.
A mikroáram egyetlen hátránya, hogy az ilyet biztosító készülékek egyelőre még drágábbak, mint a sima TENS-ek.
Készítettem egy ábrát arról, hogy hova kell felhelyezned az elektródákat.
- Az első csatornához tartozó kábel két végét az alhason csatlakoztasd az elektródákhoz, a másik csatorna kábelei pedig hátul a keresztcsontod felett levőkhöz.
- Az első csatorna kábelének egyik vége jobbra elöl az alhasadon, a másik vége hátul a keresztcsontod jobb oldalán. A másik csatorna a bal oldalt kösse össze.
Ezek az elhelyezések TENS és MENS kezelésnél egyaránt alkalmazhatók. Mindkettőt próbáld ki és később azt alkalmazd, amelyik hatásosabbnak bizonyult. Ilyen kezeléshez például a Dolito TENS készüléket használhatod.
Kérdezz orvosszakértőnktől!