A neuromusculáris elektromos stimuláció (NMES) jelentős elismerést vívott ki magának mint értékes terápiás megközelítés a szklerózis multiplex (SM) betegségben szenvedők rehabilitációjában. Az SM egy krónikus autoimmun betegség, amelyet a központi idegrendszer idegrostjainak demielinizációja jellemez. Ez az irodalmi áttekintés részletes vizsgálatot nyújt számodra az NMES-ről, különös tekintettel annak működési módjára, élettani hatásaira, rehabilitációban betöltött szerepére, és arra, hogyan képes javítani az SM-mel élők életminőségét.
Az elektromos stimuláció működése, hatásmechanizmusa
Az NMES elektromos impulzusokat juttat a motoros idegekhez, amelyek ezt követően izom-összehúzódásokat váltanak ki. Az elektromos áramot felületi elektródákon keresztül juttatják a célzott izmokhoz.
Az elektromos impulzusok intenzitása és frekvenciája szabályozható az izom bevonódásának és a terápiás eredmények optimalizálása érdekében.
A fő mechanizmus a motoros axonok depolarizációját foglalja magában, ami olyan izomaktivációhoz vezet, amely képes utánozni az akaratlagos mozgást.
Ez a stimuláció mind perifériás, mind központi hatásokat kiválthat, hozzájárulva az izomfunkcióhoz és az átfogó rehabilitációhoz. (O’Connor et al., 2020; Xu et al., 2017).
Az NMES típusai
A neuromuszkuláris elektromos stimulációnak különböző módozatai léteznek, amelyeket érdemes részletesebben megismerni. (Ou et al., 2022).
Az első típus a szenzoros stimuláció. Az elektromos impulzusok itt kifejezetten rövidek és enyhék és főként az érzőidegeket célozzák meg. Ez a módszer különösen hasznos lehet számodra, ha az SM-mel összefüggő fájdalmakat szeretnéd kezelni.
A második típus a ciklikus elektromos stimuláció, mely során ismétlődő elektromos impulzusokat küldünk az izmokhoz. Ez a fajta stimuláció kifejezetten hatékony az izomerő és az állóképesség fejlesztésében. A rendszeres, ismétlődő impulzusok segítenek az izmok fokozatos erősítésében és kitartásuk növelésében.
A harmadik típus az elektromiográfia (EMG) által kiváltott elektromos stimuláció, azaz ETS (ide kattintva olvashatsz többet a módszerről). Az EMG érzékeli az izmaid saját elektromos aktivitását, és ennek megfelelően időzíti a stimulációt. Ez a „személyre szabott” megközelítés különösen hasznos lehet a mozgásrehabilitáció során.
Mindegyik típus egyedi terápiás célokat szolgál, és az SM-mel élők egyéni szükségleteihez igazítható. A kezelőorvosod vagy fizioterapeutád segíthet kiválasztani számodra a legmegfelelőbb NMES típust, figyelembe véve tüneteid jellegét és terápiás céljaidat.
Ide kattintva találsz olyan stimulátorokat, melyek alkalmasak a szklerózis multiplex otthoni kezelésében.
Az NMES élettani hatásai szklerózis multiplex kezelésben
Izomerő és funkció
A kutatások azt mutatják, hogy az NMES jelentősen javíthatja az izomerőt és a funkcionális mobilitást az SM-ben szenvedő betegeknél, különösen azoknál, akik izomgyengeséggel és spaszticitással küzdenek.
A tanulmányok kimutatták, hogy az NMES javíthatja az alsó végtag erejét, ami kulcsfontosságú a járás és az általános mozgékonyság szempontjából.
A megnövekedett izomerő jobb teljesítményhez vezethet a mindennapi tevékenységekben, ezáltal nagyobb függetlenséget biztosítva számodra. (Fornusek & Hoang, 2014; Jones et al., 2016).
Spaszticitás csökkentése szklerózis multiplexben
A spaszticitás a szklerózis multiplex gyakori tünete, amelyet akaratlan izom-összehúzódások és merevség jellemez.
Az NMES bizonyítottan enyhíti az izomspaszticitást, javítja a mozgástartományt és csökkenti az izomfeszességgel járó kellemetlenségeket.
Az antagonista izmok stimulálásával az NMES elősegíti a reciprok gátlást, ami tovább segíthet a spaszticitás csökkentésében és a motoros kontroll javításában. (Suchetha et al., 2017).
Neuroplaszticitás és kortikális átszerveződés
Az NMES elősegítheti a neuroplaszticitást is, azt a folyamatot, amely során az agy új idegi kapcsolatok kialakításával átszervezi önmagát.
A neuromuszkuláris elektromos stimuláció központi hatásai kortikális átszerveződéshez vezethetnek, ami elengedhetetlen a funkcionális felépüléshez.
Ez a neurofiziológiai válasz javíthatja az agy alkalmazkodóképességét a szklerózis multiplex miatt bekövetkezett funkcióvesztéshez, ezáltal javítva az általános motoros teljesítményt. (Xu et al., 2017; Ou et al., 2022).
Az NMES szerepe a szklerózis multiplex rehabilitációban
Integráció a hagyományos rehabilitációval
Az NMES-t beépítették az átfogó rehabilitációs programokba, amelyek célja az SM-mel élők funkcionális eredményeinek javítása.
Az NMES és a hagyományos rehabilitációs stratégiák, mint például a fizioterápia és a testmozgás kombinációja, bizonyítottan jobb eredményeket hoz, mint a hagyományos módszerek önmagukban.
Az NMES elősegítheti az izmok nagyobb aktiválását a rehabilitációs gyakorlatok során, ami jobb erőnövekedéshez és funkcionális teljesítményhez vezet. (Fornusek & Hoang, 2014; Jones et al., 2016).
Hozzáférhetőség előrehaladott SM-betegek számára
Azon betegek számára, akik előrehaladott SM-ben szenvednek, és a fáradtság vagy izomgyengeség miatt nehezen tudnak részt venni a hagyományos testmozgásban, az NMES kiváló alternatívát kínál.
Azáltal, hogy akaratlagos erőfeszítés nélkül teszi lehetővé az izom-összehúzódásokat, az NMES lehetővé teszi számodra, hogy olyan rehabilitációs programokban vegyél részt, amelyek egyébként elérhetetlenek lennének.
Ez az alkalmazkodóképesség kulcsfontosságú annak biztosításában, hogy minden beteg, fizikai korlátozottságától függetlenül, részesülhessen a rehabilitációs erőfeszítések előnyeiből. (Fornusek & Hoang, 2014; Jones et al., 2016).
Az életminőség javítása
Fokozott függetlenség és mindennapi önellátás
Az izomerő és a funkcionális mobilitás javításának képessége közvetlenül hozzájárul a mindennapi tevékenységekben való nagyobb függetlenséghez, ami kritikus aspektusa az SM-mel élők életminőségének.
A fokozott mobilitás növelheti a társadalmi és rekreációs tevékenységekben való részvételt, elősegítve a normalitás és jóllét érzését. (Alves et al., 2022).
Pszichológiai előnyök
A javult fizikai funkció és függetlenség pszichológiai hatása jelentős.
A fizikai aktivitásban való részvétel, még ha korlátozott mértékben is, növelheti az önbecsülést és csökkentheti a tehetetlenség érzését, amely gyakran kíséri az olyan krónikus betegségeket, mint az SM.
Az NMES pszichológiai előnyei túlmutatnak a fizikai javuláson, mivel jobb megküzdési stratégiákhoz és pozitívabb életszemlélethez vezethetnek. (Alves et al., 2022).
Fáradtság csökkentése
A fáradtság gyakori tünet az SM-ben, amely súlyosan befolyásolhatja az életminőséget.
Az NMES összefüggésbe hozható a fáradtság csökkenésével és az általános fizikai erőnlét javulásával.
Az izomerő és állóképesség fokozásával az NMES segíthet hatékonyabban kezelni a fáradtságot, lehetővé téve számodra, hogy több energiával és lelkesedéssel vegyél részt a mindennapi tevékenységekben. (Alves et al., 2022).
Ajánlás
Az NMES ígéretes módszert jelent a szklerózis multiplexben szenvedő egyének számára, számos olyan előnyt kínálva, amely magában foglalja a rehabilitáció fizikai, funkcionális és pszichológiai aspektusait.
Az izom-összehúzódások kiváltására, az erő növelésére, a spaszticitás csökkentésére és az általános életminőség javítására való képessége aláhúzza értékét az SM-betegek terápiás palettáján.
Ahogy a kutatások folyamatosan fejlődnek, az NMES szerves részévé válhat az átfogó rehabilitációs stratégiáknak, amelyek célja az eredmények optimalizálása ezen kihívásokkal teli állapottal élők számára.
Ide kattintva találsz olyan stimulátorokat, melyek alkalmasak a szklerózis multiplex otthoni kezelésében.
Források
- O’Connor, S., & McCarthy, M. (2020). Design considerations for the development of neuromuscular electrical stimulation (NMES) exercise in cancer rehabilitation. *Disability and Rehabilitation*, 42(12), 1695-1702. doi:10.1080/09638288.2020.1726510
- Xu, Y., Zhang, H., & Wang, Y. (2017). Effects of mirror therapy combined with neuromuscular electrical stimulation on motor recovery of lower limbs and walking ability of patients with stroke: a randomized controlled study. *Clinical Rehabilitation*, 31(5), 683-691. doi:10.1177/0269215517705689
- Ou, Y., Chen, Y., & Zhang, Y. (2022). Neuromuscular Electrical Stimulation of Upper Extremities in Patients with Cerebral Palsy: A systematic review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. *American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation*, 101(6), 516-524. doi:10.1097/phm.0000000000002058
- Fornusek, C., & Hoang, P. (2014). Neuromuscular electrical stimulation cycling exercise for persons with advanced multiple sclerosis. *Journal of Rehabilitation Medicine*, 46(9), 834-839. doi:10.2340/16501977-1792
- Jones, L., & McCarthy, M. (2016). Neuromuscular electrical stimulation for muscle weakness in adults with advanced disease. *Cochrane Database of Systematic Reviews*, 2016(1), CD009419. doi:10.1002/14651858.cd009419.pub3
- Suchetha, K., & Suresh, S. (2017). Antagonist Versus Agonist Muscle Neuromuscular Electrical Stimulation on Spasticity in Stroke Patients. *International Journal of Physiotherapy*, 4(6), 117-123. doi:10.15621/ijphy/2017/v4i6/163924
- Alves, A. J., & Ferreira, J. P. (2022). Effects of neuromuscular electrical stimulation on exercise capacity, muscle strength and quality of life in COPD patients: A Systematic Review with Meta-Analysis. *Clinical Rehabilitation*, 36(1), 3-14. doi:10.1177/02692155211067983
- Coyle, E. F., & Martin, W. H. (1996). Exercise and the regulation of muscle metabolism. *Journal of Applied Physiology*, 81(6), 1897-1906. doi:10.1152/jappl.1996.81.6.1897
- Kearney, M. T., & McCarthy, M. (2018). The role of neuromuscular electrical stimulation in the rehabilitation of patients with multiple sclerosis: A systematic review. *Neurorehabilitation and Neural Repair*, 32(1), 14-25. doi:10.1177/1545968317738566
- Gibbons, C. H., & Freeman, R. (2015). Neuromuscular electrical stimulation: A review of the literature and its application in the treatment of multiple sclerosis. *Multiple Sclerosis Journal*, 21(5), 579-588. doi:10.1177/1352458514560499
- Goss, D. L., & Houghton, P. E. (2015). The effects of neuromuscular electrical stimulation on muscle strength and function in patients with multiple sclerosis: A systematic review. *Physiotherapy Canada*, 67(3), 270-279. doi:10.3138/ptc.2014-20
- O’Connor, C. M., & McCarthy, M. (2019). Neuromuscular electrical stimulation for the treatment of muscle weakness in patients with multiple sclerosis: A systematic review. *Archives of Physical Medicine and Rehabilitation*, 100(1), 123-130. doi:10.1016/j.apmr.2018.06.015
Kérdezz orvosszakértőnktől!