Ha elektromos kezelést szeretnél alkalmazni vagy kapni, fontos hogy tisztában légy azzal, hogy ez a terápiás módszer, bár rendkívül hasznos lehet számos esetben, de lehetnek ellenjavallatai. Az elektroterápia különböző típusú elektromos áramokat használ specifikus gyógyászati, rehabilitációs vagy kozmetikai célok elérésére, de számos esetben ellenjavallt lehet számodra. Nézzük meg részletesen, mikor kell különösen óvatosnak lenned vagy teljesen elkerülnöd ezt a kezelési formát.

Mi az elektroterápia?

Az elektroterápia nem egyetlen módszer vagy kezelés, hanem igen sokféle lehet. Az egyes módszerek abban térnek el egymástól, hogy más és más tulajdonságú árammal végzik a kezelést és emiatt más és más hatás keletkezik. Például a TENS és MENS hatékony fájdalom csillapító, az EMS, a Kotz áram az izmok állapotának javításában segít, a mikroáram és interferencia kezelések a szövetek gyógyulására alkalmazhatók. A kezelés előtt fontos, hogy tisztában legyél az ellenjavallatokkal, hogy elkerüld a lehetséges kockázatokat. A legújabb kutatások és frissített irányelvek segítenek neked abban, hogy jobban megértsd, mikor nem ajánlott az elektroterápia alkalmazása.

A következők tartoznak az (otthon is alkalmazható) elektromos kezelések közé: TENS (fájdalomcsillapítás), EMS vagy NMES (izmok kezelése), MENS (mikroáramú fájdalomcsillapítás), MCR (gyulladáscsökkentő mikroáram), iontoforézis (hatónyag helyi beadása), interferencia (fájdalom és gyulladáscsökkentő mód), Kotz (más néven Russian, izomerősítő kezelés), FES (funkcionális izomstimuláció), CES (koponya területén végezhető stimuláció), TES (küszöbérték stimuláció, izmok kezelése), tVNS (vagus stimuláció). 

A felsorolt kezelések mindegyike esetén érvényesek az alábbi információk.

Általános ellenjavallatok

Szív- és érrendszeri állapotok

Ha szívritmus-szabályozód vagy beültetett kardioverter-defibrillátotod (ICD) van, különösen körültekintően kell eljárnod.

Az elmúlt évekig a hagyományos megközelítés teljesen tiltotta az elektroterápiát. Azonban a friss kutatások szerint árnyaltabb megközelítés is lehetséges. A modern szíveszközök fejlettebb elektromágneses interferencia elleni védelemmel rendelkeznek, ami potenciálisan lehetővé teszi bizonyos elektroterápiás formák alkalmazását, ha azokat az eszköztől távol alkalmazzák. Mindazonáltal minden alkalmazás gondos mérlegelést és kardiológussal való konzultációt igényel.

Az aritmiában vagy iszkémiás szívbetegségben szenvedő betegek esetében az aggályok az elektromos áramok szívbeli ingervezetésre gyakorolt potenciális hatására összpontosulnak.

Egy friss, 2022-es tanulmány kimutatta, hogy a gondosan végrehajtott elektroterápiás alkalmazások biztonságosabbak, mint korábban gondolták, különösen perifériás (szívtől, nyaktól távoli) területek kezelése esetén.

Ugyanakkor a mellkas területén történő közvetlen kezelés továbbra is szigorúan ellenjavallt. A kulcs a szívtől való megfelelő távolság fenntartása és a megfelelő áramparaméterek alkalmazása.

Terhesség

A terhesség egyedi megfontolásokat igényel az elektroterápia alkalmazásában. Az elsődleges aggály az elektromos áramok fejlődő magzatra gyakorolt potenciális hatásaira és a koraszülés kiváltásának kockázatára vonatkozik. A jelenlegi kutatások hangsúlyozzák az elektroterápiás alkalmazások kerülésének fontosságát a has, medence és alsó hát területén a terhesség teljes időtartama alatt.

A terhesség során a kockázatok a gesztációs szakasztól függően változnak. A korai terhességben az elektromos stimuláció zavarhatja a beágyazódást és a korai méhlepény-fejlődést.

Későbbi szakaszokban az aggodalom a méhösszehúzódások kiváltásának lehetőségére és a magzati fejlődésre gyakorolt hatásokra helyeződik át.

Néhány tanulmány szerint a gondosan kontrollált elektroterápia biztonságos lehet, ha a hastól-méhtől távoli területen alkalmazzák fájdalomcsillapítás céljából. Javaslatom szerint az ilyen alkalmazást csak kifejezett orvosi jóváhagyással végezz. 

Aktív daganatok vagy rosszindulatú elváltozások

A rák és az aktív rosszindulatú daganatok felett és közvetlen közelében az elektroterápia kontraindikált, azaz nem javasolt.

Az elsődleges aggály abból ered, hogy az elektromos stimuláció növelheti a sejtek aktivitását és a véráramlást, ami elméletileg elősegítheti a rákos sejtek növekedését vagy terjedését. Ez a kontraindikáció kiterjed az aktív rákon túl a gyanított rosszindulatú elváltozásokra és a közelmúltbeli rákkezelésekre is.

A legújabb kutatások kezdik vizsgálni, hogy bizonyos alacsony intenzitású elektroterápiás modalitások biztonságosak lehetnek-e rákbetegek számára, különösen palliatív ellátás (daganatos beteg fájdalomcsillapítása) során. Szintén mérlegelendő a daganattól távoli terület kezelési lehetősége, amely esetben nem feltételezhető közvetlen hatás a daganatra. 

Azonban minden ilyen alkalmazás gondos mérlegelést igényel a rák típusa, stádiuma és az átfogó kezelési terv vonatkozásában. Az onkológussal való konzultáció elengedhetetlen bármilyen elektroterápia megfontolása előtt olyan betegeknél, akiknek jelenleg vagy a közelmúltban rákbetegségük volt.

Epilepszia

A neurológiai állapotok, különösen az epilepszia, gondos mérlegelést igényelnek az elektroterápia megfontolása során.

Az epilepsziával kapcsolatos elsődleges aggály az elektromos stimuláció rohamot kiváltó potenciáljára vonatkozik, különösen a fej vagy nyak közelében történő alkalmazás esetén. A jelenlegi kutatások továbbra is alátámasztják ezt az óvatosságot, különösen a koponyai elektroterápiás stimuláció vonatkozásában.

A kontraindikáció túlmutat a közvetlen koponyai alkalmazás elkerülésén.

Epilepsziás betegeknél még a perifériás (koponyától távoli) elektroterápiás alkalmazások is gondos mérlegelést igényelnek, mivel az idegi stimuláció az idegpályákon keresztül rohamtevékenységet válthat ki.

Epilepszia esetén elengedhetetlen az egyéni kockázatértékelés és a neurológussal való konzultáció.

Akut fertőzések

Az akut fertőzések jelenléte, legyen az helyi vagy szisztémás, jelentős kontraindikációt jelent az elektroterápia szempontjából.

Az elsődleges aggodalomra okot adó mechanizmus az elektromos stimuláció azon potenciálja, hogy növelheti a véráramlást és esetlegesen terjesztheti a fertőzést. Ez egyaránt vonatkozik a bakteriális és vírusos fertőzésekre, valamint a gombás állapotokra is.

A legújabb kutatások hangsúlyozzák az elektromos stimuláció és az immunválasz között kapcsolat lehetséges.

Az elektromos kezelés által serkentett véráramlás bizonyos állapotokban (például ízületi gyulladás) segítheti a gyógyulást, addig aktív fertőzés esetén a jobb keringés „szétterítheti a fertőzést”, azaz súlyosbíthatja az állapotot. Ez különösen fontos olyan szisztémás fertőzések esetén, mint a szepszis, ahol a szervezet erőforrásai már eleve jelentősen leterheltek.

Kontrollálatlan hipertónia vagy hipotónia

A vérnyomás stabilitása fontos szerepet játszhat az elektroterápiás alkalmazások biztonságosságának meghatározásában. A kontrollálatlan (kezelés ellenére is ugráló) hipertóniában vagy hipotóniában szenvedő betegek számára az elektromos stimuláció kockázatos lehet, mert a stimuláció hat az autonóm (vegetatív) idegrendszerre és következésképpen a vérnyomás-szabályozásra is. 

A kontraindikáció különösen releváns olyan esetekben, ahol az elektromos stimuláció hirtelen vérnyomásváltozásokat okozhat értágulaton vagy az autonóm idegrendszeren keresztül.

A legújabb kutatások azt sugallják, hogy a kezelt magas vérnyomás betegeknél is érdemes a vérnyomásra hatást kontrollálni (kezelés alatt 1-2x mérni), különösen a kezdeti alkalmakkor.

Vérzékenység vagy antikoagulánsok szedése

A vérzési rendellenességekben szenvedő vagy véralvadásgátló gyógyszereket szedő betegek megfontolást igényelnek az elektroterápia megfontolása során.

Az elektromos stimulációval járó fokozott véráramlás és értágulat potenciálisan vérzéshez vagy véraláfutáshoz vezethet ezeknél a betegeknél.

Ez a kontraindikáció különösen releváns olyan területeken, ahol a vérerek közel vannak a felszínhez, vagy olyan régiókban, amelyek hajlamosak a vérzésre.

A kockázatértékelésnek figyelembe kell vennie mind a vérzési rendellenesség típusát, mind a specifikus véralvadásgátló gyógyszert, mivel a különböző szerek eltérő kockázati szinteket jelentenek.

Kognitív károsodások

Ha valamilyen kognitív zavarral küzdesz, például nehezen értesz meg utasításokat, vagy nem tudsz pontos visszajelzést adni a kezelés közben, az elektroterápia nem ajánlott, mert növeli a sérülés kockázatát.

Helyi kontraindikációk

Beültetett fém eszközök feletti kezelés

A fém implantátumok jelenléte hagyományosan kontraindikációt jelentett az elektroterápia szempontjából, különösen az implantátum közvetlen közelében. Azonban a modern kutatások kezdik megkérdőjelezni néhány ilyen feltételezést, különösen az újabb implantátum anyagok és tervezések vonatkozásában.

A jelenlegi értelmezés szerint, míg a fém implantátumok feletti közvetlen alkalmazást továbbra is javasolt kerülni, de egy implantátum jelenléte nem feltétlenül zárja ki az elektroterápiát a test más területein, akár a fémtől 10-15cm-es távolságban. Például egy térdprotézis esetén a térdízület kezelés nem javasolt, addig a comb vagy lábszárizmok kezelése nem ellenjavallt.

A kulcsfontosságú megfontolások közé tartozik a fém típusa, helye és a szóban forgó specifikus elektroterápiás modalitás. A titán implantátumok például más megfontolásokat igényelnek, mint a régebbi acél implantátumok.

Trombózis vagy tromboflebitisz területe

Ha frissen keletkezett vérrög van a testedben, az elektroterápia hatására az elmozdulhat, ami életveszélyes szövődményeket, például sztrókot vagy tüdőembóliát okozhat. Az ilyen területeken ne használj elektroterápiát. 3 hónappal a trombózis után már használható.

Érzékeny területeken

Ne alkalmazz áramot a szemgolyón, szemhéjakon, mert az károsíthatja az érzékeny szöveteket. Kerüld a nyak területét (carotis sinus), mert az elektromos stimuláció itt ájulást vagy szívmegállást okozhat. A nemi szervek területe különösen érzékeny, ezért a legtöbb elektroterápiás kezelés nem alkalmas rá.

Nyílt sebek vagy sérült bőr felett

A bőr és az alatta fekvő szövetek állapota kulcsfontosságú szerepet játszik az elektroterápia biztonságosságának meghatározásában.

A nyílt sebek, sérült bőr vagy a kompromittált szöveti integritású területek specifikus kontraindikációkat jelentenek a fertőzés, szövetkárosodás vagy megváltozott áramfolyás kockázata miatt.

A legújabb kutatások vizsgálják a sebgyógyulásra specializált elektroterápiás alkalmazásokat, de ezek specifikus protokollokat és felszerelést igényelnek. A standard elektroterápiás alkalmazások továbbra is ellenjavalltak az aktív szövetkárosodású területeken.

Érzékkárosodott területeken

A csökkent érzékelésű területek egyedi kihívásokat és kontraindikációkat jelentenek az elektroterápia szempontjából.

Az elektromos stimuláció érzékeléséről való pontos visszajelzés képességének hiánya szövetkárosodáshoz vagy égési sérülésekhez vezethet, különösen olyan betegeknél, akik olyan állapotokban szenvednek, mint a perifériás neuropátia vagy gerincvelő sérülések.

Ez a kontraindikáció a kezelés megkezdése előtt az érzékelési funkció gondos felmérését igényli, és szükségessé teheti módosított protokollok vagy alternatív kezelési megközelítések alkalmazását az érintett területeken. A rendszeres monitorozás és újraértékelés a biztonságos alkalmazás alapvető összetevőivé válnak.

Ha csökkent érzékelésed van egy adott területen, különösen óvatosnak kell lenned. Az érzékkárosodott területeken nem mindig érzed jól a stimulációt, ezért túl erősre állíthatod az áramerősséget, ami égési sérüléseket okozhat. Ilyenkor figyelj arra, hogy az áramerősséget ne emeld túl magasra.  

Kozmetikai ellenjavallatok

Ha kozmetikai célból használnád az elektroterápiát, például arckezelésekhez vagy testformáláshoz, vedd figyelembe az alábbiakat:

Ne alkalmazd ekcéma, pikkelysömör vagy akné esetén, mert az áram irritálhatja a gyulladt bőrt. Ha nemrégiben Botox-kezelést vagy töltőanyagokat kaptál, várj legalább 2–4 hetet, mert az áram elmozdíthatja vagy lebontja ezeket. Ha nemrég műtéted volt, várd meg a teljes gyógyulást, mielőtt a kezelt terület közelében elektroterápiát alkalmaznál.

Teljes test elektrostimuláció (WB-EMS)

Ha WB-EMS-t (teljes test elektromos stimulációt vagy más néven EMS izomtréninget) használnál, figyelj ezekre: Ha cukorbetegséged, magas vérnyomásod vagy stabil szív- és érrendszeri állapotod van, a WB-EMS szigorú protokollok mellett biztonságosan használható. Ne alkalmazz WB-EMS-t, ha előrehaladott érelmeszesedésed van, mert az instabil plakkok miatt komplikációk léphetnek fel. Ne végezz túl sok EMS-kezelést rövid idő alatt, mert ez izomszövet-károsodáshoz (rhabdomyolysis) vezethet. Mindig kérd szakember segítségét.

Korcsoport-specifikus megfontolások

Gyermekek esetében az elektroterápia alkalmazása általában nem ajánlott, mivel az idegrendszerük még fejlődésben van. Kizárólag orvosi indokkal és szakember jóváhagyásával lehet alkalmazni.

Ha idős vagy, figyelj a bőröd állapotára és a társbetegségekre, mivel az elektroterápia nagyobb kockázattal járhat. A kezeléseket óvatosan, konzervatív módon és szoros megfigyelés mellett kell végezni.

Gyakorlati alkalmazás és kockázatértékelés

Ezen kontraindikációk gyakorlati alkalmazása gondos egyéni értékelést és több tényező figyelembevételét igényli.

Ez magában foglalja:

  • A szóban forgó specifikus elektroterápia típusának és annak sajátos kockázatainak és kontraindikációinak megértését.
  • A beteg teljes kórtörténetének és jelenlegi állapotának értékelését.
  • A potenciálisan jelen lévő többszörös állapotok vagy kockázati tényezők közötti kölcsönhatás megfontolását.
  • Rendszeres monitorozás és értékelés fenntartását a teljes kezelési folyamat során.

Ajánlás

Az elektroterápia biztonságos és hatékony alkalmazásához alaposan meg kell ismerned és figyelembe kell venned az összes kontraindikációt. Míg egyes esetekben teljesen kerülnöd kell a kezelést, más esetekben megfelelő óvintézkedések mellett biztonságosan alkalmazható számodra. A biztonságos kezelés kulcsa számodra az alapos kivizsgálás, a megfelelő óvintézkedések betartása és az állapotod rendszeres ellenőrzése.

A modern kutatások folyamatosan új információkat szolgáltatnak a kontraindikációkról, ami lehetővé teszi számodra a kezelések biztonságosabb és személyre szabottabb alkalmazását. Azonban az alapelv változatlan marad: a biztonságod mindig az első helyen kell álljon az elektroterápia alkalmazása során.

Az elektroterápiás kontraindikációk alapos megértése segít neked és a kezelőorvosodnak megalapozott döntéseket hozni a kezelési lehetőségekről, biztosítva számodra az optimális eredményeket a kockázatok minimalizálása mellett.

Ahogy a kutatások folytatódnak és a technológia fejlődik, várhatóan új lehetőségek nyílnak meg számodra a biztonságos és hatékony kezelések terén.

Az elektroterápia területe folyamatosan fejlődik, és rendszeresen új kezelési módszerek és alkalmazások jelennek meg.

Ez azt jelenti számodra, hogy mindig érdemes naprakész információkat szerezned a kontraindikációkról és biztonsági előírásokról. A kontraindikációk gondos figyelembevételével és megfelelő kockázatértékeléssel az elektroterápia számodra is értékes gyógyászati eszköz lehet a modern egészségügyi ellátás és rehabilitáció során.

Legújabb kutatások és frissített irányelvek

Egyes korábbi ellenjavallatok, például cukorbetegség vagy rák, újraértékelhetők szigorúan ellenőrzött körülmények között.

A modern (legújabb) pacemakerek és defibrillátorok jobban ellenállnak az elektromágneses interferenciának, ami lehetővé teszi az elektroterápia végzését a készülék megléte esetén is.

A fej és nyak közelében történő stimuláció továbbra is magas kockázatú epilepsziások számára.

Szakemberek számára ajánlom ezt a néhány angol nyelvű publikációt a témakörben.

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!

Kommentek

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az elektromos kezelések többnyire a testfelszínen történek, elsősorban ízületek, inak, izmok kezelésére alkalmasak.
    A méh, illetve más hasi szervek nem kezelhetők ezekkel a módszerekkel. Hibás alkalmazás esetén a méhet is elérheti az elektromos áram, de ehhez minden kezelési szabályt fel kell rúgni.
    Nem javaslom viszont testüregi szonda alkalmazását (ez az inkontinencia kezelésére szolgáló eszközt a hüvelybe vagy végbélnyílásba kell helyezni). Ennek alkalmazása zavaró (de nem ártalmas) kezelést eredményezhet.

    Válasz erre: Tünde
  • Tünde

    Jó napot, Tens készülék használható annak akinek réz fogamzásgátló spirál van? Köszönettel

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A csonttörés gyógyulás serkentésére a pulzáló mágneses mező terápia alkalmazható akkor, ha a csontokba nek került fémlemez, drót, csavar.
    Ha van fém, akkor nem használható.
    A műtéti seb gyógyulását segítheti lágylézer kezeléssel. Ezzel szebb és erősebb heg keletkezik. A fémek megléte esetén is használhatja.
    Az elektroterápiás módok közül a mikroáramú kezelés segíthet a műtési heg gyógyulás segítésére.
    Ezen felül nagyon fontos a napi többszöri gyógytorna, az alapos mozgatás – ez kell az ízület mozgásterjedelmének javításához.

    Válasz erre: Marianna
  • Marianna

    Csukló izületbe beletört orsó csontot mütöttèk egy hónapja milyenkezelèst javasol…koszönöm válaszát

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Általánosságban: gyereket nem kezelünk mesterséges módon! A test fejlődésének megfelelő módja a rendszeres testmozgás, járás, futás, mozgás, torna.
    Semmivel sem pótolható.
    Azaz a gyereknek azt kell megtanítania, hogy tegyen a teste érdekében, mert ha már gyerekkorban elhanyagolja, akkor problémás felnőttkor elé néz.

    De nem kerülöm meg a kérdést: az ems használata segíthet édesanyja visszeres fájdalmain. A meszes plakkokat „nem bántja”, attól nyugodtan használhatja.

    Valamilyen mértékben segíthet a lányával kapcsolatos problémákon is, de fenntartom, hogy ha ezzel próbálja megoldani a mozgást egy 10 éves gyereknél, akkor súlyos hibát követ el ön, mint szülő. Mert nem lehet egy életen át talpmasszírozót használni. Sportolni, mozogni kell. Ez az élet rendje, természete és nem a gépek.
    Gépet akkor kell használni, ha a betegség olyan súlyos, hogy „nem enged” természetesen mozogni.

    Válasz erre: Enikő
  • Enikő

    Tisztelt Doktor úr.

    EMS Láb masszírozó készülékkel kapcsolatban az lenne a kérdésem,hogy kislányom 10 éves, elégé lúdtalpas. Viszont a mindennapi tornagyakorlatokat szereti hanyagolni. Ezzel a lábmaszírozó készülékkel lehet az ő izmait stimulálni? Bajt nem csinálok vele? Elég merev a lábfeje…ezért gondoltam rá.
    Édesanyám is eléggé lábfájós, viszont meszes plakkok vannak a vénáiban. Ezzel az izomstimulálóval tudunk valami bajt okozni?
    Válaszát hálásan köszönöm!

  • Dr. Zátrok Zsolt

    ezek olyan elváltozások, melyek mérlegelést igényelnek. Nem jelentenek abszolút kizáró okot, azonban a gyulladt nyálkahártya és az aranyeres csomók érzékenyebbek, sérülékenyebbek.
    Ha az alkalmazás mellett döntenek, akkor a szokásosnál alacsonyabb áramerősség alkalmazható (így persze kisebb a hatékonyság, és több kezelésre lehet szükség).
    Alternatív megoldás a bőrön keresztüli stimuláció.
    Olvassa el a részleteket ebben a cikkemben: Inkontinencia stimulációs kezelése a gyakorlatban

    Válasz erre: Eva
  • Eva

    Gyulladasok a végbélben, aranyér és hüvelygyulladás nem kizáró ok e az inkontinencia stimulációs kezelésére? 

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az iontoforézis egy elektromos kezelés. NINCS MELEGÍTŐ HATÁSA.
    Iontoforézis: helyi kezelés magas fokon
    Az arcon kozmetikai ultrahanggal (3Mhz frekvencia) kezelve lehet „szövetmelegítő” hatást elérni.

    Válasz erre: Lilla
  • Lilla

    Érdeklődnék, hogy az iontoforézis felmelegíti-e a szöveteket? Olyan professzionális készüléket vettem saját használatra hazai mérnöktől, melyet kozmetikusok és gyógytornászok számára gyárt, nem kínai terméket rendeltem vakon az internetről. Nincs implantátumom, kizárólag a lágyszövet felmelegedése érdekelne az arcon. Előre is köszönöm a válaszát!

  • Zoltán

    Fiamnak arcidegzsába problémája van,mely jelentős fájdalommal jár. A fájdalom csillapítására Globe Genesy 3000-es készüléket vásárolnék,de a használati utasítás nem ad iránymutatást arra vonatkozóan,hogy az elektródákat hol kell elhelyezni az arcon,vagy fejen,és hány elektródát kell használni a kezelésnél.

    Segítségét előre is köszönöm!

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A térdszalag szakadást az izomstimuláció nem kezeli. A szalagregeneráció segítésére lágylézert vagy mikroáramú kezelést javaslok.
    Az izomstimuláció a combizmok visszaerősítésére használható. Ez fontos, hiszen a térdízület stabilitását a lábizmok biztosítják. Azaz az izomerő visszanyerése fontos.
    Az izomstimuláció további hatása az izommerevség oldása és a mozgásterjedelem visszanyerés támogatása (de ebben a gyógytorna, a nyújtások kiegészítésére való).
    Olvassa el ezt a cikkem: Izomstimuláció alkalmazása betegségtünetek kezelésére
    És ezt: Mikroáram – fájdalomcsillapító (MENS) és gyógyító (MCR) hatás
    A mikroáramú készülékek tartalmazzák mindazt, ami szükséges lehet.

    Válasz erre: Szabolcs
  • Szabolcs

    Jó napot kívánok Dr Úr!
    Azt szeretném Öntől kérdezni, hogy melyik készüléket ajánlaná az alábbi problémára. A 14 éves kislányomnak elszakadt az elülső térdszalagja és a porc is leszakadt októberben . Rögtön meg is műtötték azóta eltelt 4,5 hónap és a térde csak 110 fokig hajlik illetve még mindig nincs meg a teljes nyújtása. Folyamatosan jár gyógytornára és kézzel is mozgatják a le tapadt szalagokat. A combizma is 1,5 cm kisebb mint a másik. Fájni nem fáj a térde az rendben van. Esetleg izomstimulációs készülék lenne jó vagy másfajta?
    Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelettel  Szabolcs

  • Helka

    Köszönöm szépen.
    Tudna esetleg ajánlani megbízható készüléket erre a célra otthoni használatra?

  • Dr. Zátrok Zsolt

    El kell keserítsem… A Dermagene „csak egy brand”. Egy kereskedőcég által kitalált márka. A kínai gyártóknál vásárolnak össze egy csomó készüléket és saját logójukat nyomtatják rá.
    Mivel ezt orvosi készülékkel (azaz minőségi termékekkel) nem lehet megtenni, így a termékeket kozmetika célokra adják el, mert ott nem kell bizonyítani a használhatóságot.
    Ha az alibaba kínai webáruházban szétnéz, akkor megtalálhatja a Dermagene készülékek eredetijét… pl. egyes termékeiket a Weiyou gyártja eredetileg…
    Azt, hogy rosszul lehet-e a kezeléstől??? Hiszen azért hívott fel, mert a kezelés hatására fura problémái vannak.
    Én orvosi eszközökkel foglalkozom, azoknál elvben nem lehetséges olyan, hogy panaszokat okoz. A kínai izék esetén ez már nem kizárt.

    Válasz erre: Helka
  • Helka

    Köszönöm szépen a választ 🙂
    Igazából direkt nem olcsó készüléket választottam,Dermagene márkát használok.Ennek a kozmetikai márkànak van sokféle terméke,és dicsérik is.
    Úgy használom a készüléket,ahogy a videoban és a mellékelt füzetben található,kétnaponta 10-15 percet.Nyaki verőéren és a halántékom nem szoktam kezelni.
    Az lenne a kérdésem,ha tovább használom a készüléket,okozhatok-e magamnak vele bárminemű problémát?
    Rosszul lehetek-e tőle a kezelést követően?Szív és érrendszeri elváltozás lehetséges?
    Előre is köszönöm.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Minden attól függ, hogy milyen készüléket használ!
    A professzionális elektroterápiás gépekkel az arcon is ehet kezelést végezni.
    Az elektroterápia -ha helyesen és jó minőségű géppel, megfelelő elektródapozíciókkal végzik- nem okozhat sem pulzusszám változást, sem izgatottságot.
    Gyanítom, hogy egy párezres kínai készülékkel kezel az arcán… és a nem megfelelő eszközzel és rossz pontokon leadott impulzusok miatt „összekeveri” az idegrendszeri működést.
    Valószínűnek tartom, hogy a nyakon vagy halántékon is kezel, vagy az elektródákat az arc két oldalán helyezi el. Ez hozzá nem értést, azaz rosszul végzett kezelést jelent.
    Így lehet panaszokat okozni.

    Válasz erre: Helka
  • Helka

    Kedves Doktor Úr!
    Nemrég vásároltam egy EMS arcfeszesítő gépet.
    Pár használat után szinte minden alkalommal gyorsabb pulzust,és izgatottságot tapasztaltam.Előfordult,hogy a lábamban vagy karomban feszítő érzés keletkezett.
    Nem tudok róla,hogy szívbeteg lennék,vagy a vérnyomásommal jelentősebb probléma lenne.
    Kissé idegenkedem az elektromos stimulaciotol,így érdekelne,hogy csak “beképzelem”vagy valóban okozhat-e ilyen mellékhatásokat kezelés után egy EMS készülék kifejezetten az arcon.
    Megnyugtató lenne tudni,hogy tudományosan mi generálja ezeket az érzéseket.
    Várom megtisztelő válaszát.
    Üdv:H.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Nem! A TENS készülék erre alkalmatlan.
    Az izmok kezelésére, lazítására az izomstimulátor (EMS) készülék való.
    Olvassa el ezt a cikkem.
    Azaz olyan elektroterápiás készüléket válasszon, amelynek EMS funkciója is van. Például ezek.

    Válasz erre: István
  • István

    Alagút szindróma műtét után használható-e a Tens készülék az izmok lazítására?
    Válaszát előre köszönöm, István

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Olvassa el a TENS kezelésről szóló cikkem. Benne van, hogy milyen fájdalmak esetén segíti a panaszok mérséklését. https://elethosszig.hu/fajdalomcsillapitas-pirulak-nelkul/
    A protézis nem akadálya a használatának. Olvassa el erről szóló cikkem.
    Egyébként nem TENS készüléket javaslok, mert ennek érdemi javító hatása nincs az állapotára. Ezzel szemben az EMS, azaz izomstimulátor rendszeres használatával jelentős javulást érhetne el. A csípőizület stabilitását ugyanis a far és combizmok adják. Ha ezek gyengék (és ha fájdalmak miatt kevesebbet használja, akkor biztosan gyengék), akkor a műtét sikere is kisebb, mint megfelelő izomerővel.
    Azaz a műtétre felkészülés érdekében 2-3 hónapnyi izomstimulációt javaslok (amit a műtét után is folytatni kell). Ez csökkentené a fájdalmakat és lerövidítené a műtét utáni regenerációs időt. Hamarabb nyerné vissza a mozgási képességét, mint enélkül. https://elethosszig.hu/comb-erosites-izomstimulatorral/

    Válasz erre: Szilvia
  • Szilvia

    Tisztelt Doktor Úr! A kérdésem az lenne, hogy lehet-e használni, illetve hatásos lehet-e tens készülék a fájdalomcsillapításban, ha csípőtörés után, annak rögzítésére fémet használtak egy baleset után, már több mint húsz évvel ezelőtt. Azóta a nagyfokú kopás miatt fájdalmak vannak, és csípőprotézis beültetésre fog sor kerülni a közeljövőben. Köszönöm a válaszát, előre is!

  • Anikó

    Kedves Doktor úr!
    90 éves Édesanyámnak nyaki gerinc meszesedése van évtizedek óta. Egyre jobbadnak zsibbadnak az ujjai, főleg az ujjbegynél, ami nagyon megnehezíti mindennapjait, nem tud úgy fogni vele, nem érzi, stb.
    Milyen programmal és hol javasolja a kezelést?
    Válaszát előre is köszönöm! Anikó

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A bokasüllyedés a testsúly csökkentésével és talpbetéttel, a bokát is rögzítő lábbelivel javítható és tünetmentessé tehető.
    Vannak műtéti lehetőségek. Magánpraxisokban 5-800 ezerig vannak a beavatkozások. Én a súlycsökkentést és a megfelelő támasztást javaslom.

    Válasz erre: O Tamásné
  • O Tamásné

    Kedves DrÚr!Haråntboltozati sűlyedésem van a talpujjak alatt.Nagyon fájdalmas bármit teszek oda.Ludtalpbetét,szilikon emelő stb nem használ.Érdeklődnék hogy lehet e ezt műtteni vagy ez mår így marad? Köszönöm a válaszát.Tisztelettel.O Judit.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A készüléket migrénre ajánlják, a paraméterek alapján TENS készülék. Nincs vele közvetlen tapasztalatom. Kissé túlárazottnak tűnik.

    Válasz erre: Brigitta
  • Brigitta

    Súlyos hormonális migrénesként (félidőben valamint menzesz előtt 1-2 nappal jelentkező és napokon át tartó) folyamatosan keresem a minél kevesebb gyógyszerszedéssel járó megoldást a havonta 6-8 napon át jelentkező, sokszor teljes munkaképtelenségig, görcsös hányásig fokozódó migrénemre. Így találtam rá a TENS készülékre, pontosabban a TENSCARE K-MYND eszközre. Sajnos keveset tudok róla, érdekelne nem ellenjavalt-e részemre? 40 éves vagyok, családi örökletes magas koleszterinre szedek rendszeresen gyógyszert hosszú évek óta (Delipid-Plus) és migrén megelőzésre Betalocot, eseti rohamgyógyszerként Triptagramot. Fogamzásgátló irányába is próbálkoztam nőgyógyásznál, ám trombózishajlam miatt (MTHFR heterozigóta mutáció) nem merem elkezdeni a fogamzásgátlóval történő kezelést a migrének számának csökkentése reményében. Megtisztelő válaszát nagyon szépen köszönöm előre is! Üdvözlettel: Brigitta

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A TENS NEM alkalmas arcizom stimulációra! Mégpedig azért, mert a TENS nem hat az izmokra, csak a fájdalomérző idegvégződésekre, amivel fájdalomcsillapító hatású – kizárólag. Olvassa el mi a különbség a TENS és EMS között!
    Az arcizmok stimulációjához EMS, azaz izomstimulátor készülék való. Mégpedig akkor, ha azt felkészítették az arc kezelésére! Az egyszerű stimulátorokban nincs ilyen és ugye érti, hogy a combizmaira való programmal nem ideális az apró arcizmait kezelni?
    A Take Ten kezelés az arcizmok elektromos kezelését biztosítja. Ilyen stimulációt számos otthoni készülék is tud. Kattintson ide.
    TENS vagy EMS kezelést a hajjal borított koponya területen nem szabad végezni. Szintén nem ajánlom a halántéktáj, a nyak elülső oldalán a nyaki verőerek és a pajzsmirigy feletti stimulációt sem. A Take-ten-t megfelelő helyekre szokták adni (már, ha érti a dolgát a kezelő).

    Válasz erre: Edina
  • Edina

    tens készülék arcizom stimulációra (az áll körüli izmok) alkalmaható-e, nincs-e veszélye? Írja a cikkben, hogy a koponya közelében nem alkalmazható. Van egy kozmetikai kezelése, a take tens, ami az arcizmot erősíti. Én szeretném magamnak heti pár alkalommal tens készükékkel itthon végezni az arcizmom erősítésére, de csak ha az agy közelsége miatt nincs veszélye. Köszönöm!

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Amit a reumatológus mond, az igen gyakori állapot. Gyermekkoromban nekem is volt ilyen problémám egy ideig, de valóban „átment”.
    A lényege: serdülőkorban a csontozat és a test nagy tempóban növekedésnek indul. Az izomzat fejlődése azonban lassabban követi a folyamatot és a relatíve gyengébb izomzat „nem bírja el” a gyorsan növekvő testet.
    A legfontosabb a rendszeres testmozgás, hogy az izmok ereje is növekedjen. Az egész nap a szobában ücsörgés kifejezetten nem jó erre. Azonban azt is kell figyelni, ha a térdek fájnak, akkor nem szökdelni, lépcsőzni kell, mert bár ez a leghatékonyabb combizom erősítő, de ettől a fájdalmak fokozódni fognak, a futástól is. A kerékpározás jobb, mert a testsúly terhelését a kerékpár viseli és nem az ízületek.
    Ezen felül izomstimulátor használata gyorsíthatja fel a folyamatot. Lásd ezt a cikkem.
    Lehet ezernyi vizsgálatot csináltatni, de nem fog többet mutatni – érdemi eltérés aligha lesz.
    A TENS a fájdalmat csillapíthatja, de nem segít az izomgyengeségen. Izomstimulátorra van szükség. Olvassa el ezt a cikkem is.

    Válasz erre: Tünde
  • Tünde

    Tanácsot szeretnék kérni öntől. 16 éves fiamnak évek óta növési fájdalma van mind két térdében, hirtelen nőtt 13 évesen. Sokszor olyan szinten tud fájni a térde hogy alig tud menni…. egyébként évek óta folyamatos enyhe hol erősebb fájdalommal él ami mindig meg van. Az 2019 RTG condropathia patellae I. 1.u. diagnosztizáltak. Vérképe korához képest rendben.. komolyabb eltérést nem mutatott.. A reumatológusunk azt mondta kinövi…porc erősítőt is szedett de kora miatt erőset nem mertünk, a gyengébb meg hatástalan volt…Most tojáspor tartalmú készítményt fogunk ki próbálni és iszappakolást kezdtem el használni nála.. Dolio Tens alkalmazását javasolja e és van e valami alternatív módszer erre a problémára… még gondolkodtam ízületi ultrahang vizsgálaton érdemes e elmenni megcsináltatni? kérem segítsen, nagyon elkeseredett vagyok…Üdvözlettel: Tünde

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Egészen biztosan nem lesz hatással az aranyeres csomókra. Sem javítani, sem rontani nem fogja. A csípőfájdalmakra azonban mindkét elektromos kezelés jó.

    Válasz erre: László
  • László

    Időszakosan kicsit vérző belső aranyeres csomóim vannak, melyet megfelelő diétával,kúppal, VENOTEC gyógyszerrel kezelek. A kérdésem az, hogy e betegségem mellett csípőizületi fájdalomra a Reumatológus által felírt INTERFERENCIÁS és TENS kezelés nem lesz-e káros hatással a belső aranyeremre? A fizikoterápiás kezelés még nem kezdődött meg. Mielőbbi válaszát előre is köszönöm.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Egészen nyugodtan. A TENS csak a fájdalomvégző idegvégződésekre hat és a fájdalom kialakulását akadályozza. Nincs más hatása, különösen olyan, aminek kockázata lenne.

    Válasz erre: Robert
  • Robert

    Az oltás utáni fájdalmat a vállban szabad TENS kezeléssel enyhíteni?
    Köszönttel
    Robert

  • ferenc

    Polineuropatiara melyik készülék jo.Idővel javulhat ez abetebseg.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az egyszerűbb, otthoni használatra tervezett készülékek általában az egyszerűbben kezelhető problémák, mint pl., stressz vagy késztetéses inkontinencia kezelését célozzák. A leírt problémára viszont nem, ezért olyan eszközre van szükség, amelyben egyedi programot lehet létrehozni. Kérem, hogy hívjon fel, hogy egyeztessünk. tel. 53-200108 (9:00-14:00, kedd, szerda, csütörtök)

    Válasz erre: B.Ildikó
  • B.Ildikó

    Lányom endometriózis műtéten esett át (mélyen infiltrálódott a vastagbél felé) és műtét közben valamilyen sérülés érhette a hólyag környéki területet, melynek következtében február óta katéterre szorul. Nincs vizelési ingere és a vizelet is csak katéterrel ürül ki. Kérem szíves tájékoztatását, hogy mivel lehetne javítani a helyzeten, illetve, hogy a házi orvos által javasolt Tens készülékek valamelyike tud-e segíteni. Stimulációs kezelést fog kapni a SOTE-n, ha javul a vírus helyzet. Üdvözlettel. Ildikó, egy aggódó anya.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A TENS kizárólag fájdalomcsillapító hatású, abból is leginkább az ízületi fájdalmak esetén hatékony.
    Az SMA esetén egy jó minőségű izomstimulátor (EMS készülék) az, amit használni érdemes.
    Az izomerő visszanyerésre ezt kell alkalmazni. A jelen ajánlások szerint ráadásul SMA-ban a tornagyakorlatok és stimuláció kombinálását javasolják. A mozdulattal kombinálva egyébként is hatékonyabb a stimuláció.
    Ilyen célra a Premium 400, Runner Pro vagy a Compex SP6.0, SP8.0 alkalmazható.

    Válasz erre: Ildikó
  • Ildikó

    Tisztelt Doktor Úr!

    SMA betegeknél hatásos lehet-e a TENS kezelés.
    Válaszát köszönöm!

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A TENS kezelést – mivel ez kizárólag fájdalomcsillapító hatású- már a sérülést követő első másodperctől használhatta volna. Mostanra a fájdalmai megszűntek, így a TENS nem nincs semmi értelme.
    A gyógyulás segítését a mikroáramú és EMS (izomstimulációs) kezeléstől várhatná. A mikroáram is azonnal használandó a sérülés után. Az izomstimulációval meg kell várni, amíg az izomszakadás által okozott vérzés eláll, így a sérülést követő második, harmadik naptól kell használni a gyógyulás serkentése és az inaktivitás miatt izomleépülés megakadályozása érdekében. Javasolt TENS-EMS készülék: Myolito vagy Myobravo, Mikroáramú és EMS: Premium 400.

    Válasz erre: Gabor
  • Gabor

    Részleges combizom (quadriceps) szakadás (már a járás fájdalommentes)  3-4 hetében lehet-e tens kezelést alkalmazni?

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A túlterhelés miatti íngyulladás kezelésében a TENS-nek semmilyen szerepe nincs (a fájdalmat enyhítheti, de a gyógyulásban nincs szerepe). Az izomstimulátor nem hat az ínra – csak az izmok kezelésére való. Az Achilles-ínhoz vezető izmok stimulálásával egy kevés közvetett hatást elérhet, de ez elmarad a gyulladáscsökkentő módszerek hatásától. A Myolito készülékkel minimális javulást érhet el. Mikroáramú készülék vagy terápiás ultrahang vagy lágylézer adhat segítséget. Ezeknek van gyulladáscsökkentő hatásuk.

    Válasz erre: Tanni
  • Tanni

    TENS készülék vásárlás előtt állok, és szeretném kikérni a tanácsát.Tartós fizikai terhelésnek van kitéve a szervezetem. Az Achilles szalagom, tényleg az achillesem 🙁 Sikerült a kezdetekkor elcsípni a gyulladást, Kapok rá gyulladáscsökkentő port, illetve béreltem egy TENS készüléket, de ahogy most olvasom, annak a hatása csak pár nap, és hetekre szüneteltetni kell. A Myolito TENS készüléket néztem, de nem tudom, hogy az számomra megfelelő lenne e?
    Köszönöm, ha ad tanácsot!

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A „vakon”, öndiagnózis alapján végzett kezelést nem javaslom, akár rontani lehet vele a helyzeten. Kb olyan, mint amikor átmegy a szomszédhoz, akinél a tűzhelyen rotyog a leves és Ön beleszór két kanál sót anélkül, hogy kóstolta volna. Lehet, hogy segít, de méginkább az, hogy nem.
    Kivizsgálás nélkül, önhatalmúlag, a kezelés hatásának ismerete nélkül végzett kezeléssel árthat magának. Forduljon orvoshoz, kérje a panasz kivizsgálását. És ha tudják, hogy mit kell kezelni, akkor az annak megfelelő eszközt kell választani és nem azt, ami a szomszédnak valami hasonló panaszára jó volt.
    Nem hiszem, hogy egyetlen TENS kezelés javulást biztosítana, hiszen a TENS egy fájdalomcsillapító módszer. Olyan, mint egy fájdalomcsillapító tabletta. Amikor alkalmazza, akkor néhány órára fájdalommentességet vált ki, de ez elmúlik és visszatér a fájdalom.
    Más elektromos kezelések (mikroáram, interferenciális, EMS, stb) serkentik a gyulladást, ellazítják a görcsös izmokat és így ténylegesen enyhítik a panaszokat.

    Válasz erre: Nyakas Monika
  • Nyakas Monika

    Tisztelt Doktor úr!

    Most már lassan harmadik hónapja zsibbad és a fáj a kezem. Mindkettő. Eleinte vártam, hogy elmúlik, aztán elmentem masszíroztatni, tornásztatni, de kénytelen voltam orvoshoz menni. Úgy néz ki, hogy alagút szindróma. Egyik ismerősöm, akinek szintén volt, elment csontkovácshoz, aki a kezelés mellett egy áramos mély izom stimuláló kezelést végzett nála- nem tudta a nevét a hölgy, de így írta le- és ez már az első alkalom után jelentős javulást okozott. Később el is múltak teljesen a panaszai. Ön szerint erről a Tens készülékről lehet szó? És ezt én is tudnám otthon alkalmazni? Nem mennék műtétre ha nem muszáj. Köszönöm válaszát, Monika

  • Dr. Zátrok Zsolt

    igen

    Válasz erre: Varga László
  • Varga László

    Üdv,

    Stent-el használható-e Tens készülék?

    Köszönöm a választ.

    Varga László

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Próbáltam keresni az orvosi irodalomban de nem találtam semmi adatot arra vonatkozóan, hogy bárki is használta volna az elektroterápiát vagy akár említene a nyugtalan láb szindrómára.
    Szerintem a TENS minden valószínűséggel nem jó erre.
    Azonban az EMS, azaz izomstimuláció elméletileg jó lehet erre. No nem izomerősítő stimulációra gondolok, hanem görcskészség csökkentő kezelésre. Erre sok izombetegségben, sztroke után, stb használják az izomstimulációt.
    Mivel erre vonatkozó ajánlás nincs, így csak „kísérleti nyúlként” próbálhatja ki. Ártani nem lehet vele, legfeljebb nem is használ. De ugyanúgy lehet sikeres is.

    Válasz erre: György
  • György

    Tisztelt Doktor Úr! Nyugtalan láb szindrómában szenvedek, amelyet 0,18 mg Mirapexin jelenleg rendben tart, erre 900 mg Gordius-ról váltott kezelő orvosom, mivel ez utóbbi gyógyszer hatása 2 év alatt megszűnt. Kérdésem, tud-e ajánlani erre a betegségre TENS stb. készülék alkalmazását. Második kérdésem: 4 éve kaptam 4 stentet a szívkoszorú ereimbe, ezek a passzív kategóriába esnek ugyan, de megkérdezem a biztonság kedvéért, van-e kizáró ok a TENS használatára.
    Köszönettel: György

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Kedves Balázs! Negyvenedik levelét küldi ebben a témában. Minden cikkemet elolvas, kizárólag azt nem hajlandó, ami a sarkantyúról szól és már többször elküldtem Önnek. Kérem, hogy végre az újabb levelek írása helyett olvassa már el figyelmesem azt, amit küldök!!!! Benne van, hogy mivel segítheti a gyógyulást otthon.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Lassan 1 hónapja hogy szabadságon vagyok, jártam kezelésre, csináltam lábmasszázst, nyújtást, bicikliztem, kenegetem gyulladáscsökkentővel többfajtával de semmi változás. Kicsit sem javult a helyzet. Tud javasolni olyan gyógymódot ami nem elektromos gyógyító, hanem otthoni terápia lehet esetleg és lehet elérni hatékonyabb eredményt? Január vége óta szenvedek a sarokfájdalmammal. Ez a talpi bőnye szívós tud lenni. Nem sokat járok a lábamon csak amennyit feltétlenül szükséges.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Minden nap csinálom a masszást és a nyújtásokat lekiismeretesen. Ezeket csinálni is fogom. Csak már mennék dolgozni..2 hetet vagyok még itthon. Addig tudom így kezelni. Masszázs és hengerezés meg hűtés. Sajnos a kezelések 2 hétig biztosan kimaradnak de talán addig azért javul valamit.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Sajnos nem tudok távgyógyítani. Egy adott betegség esetén többféle kezelési mód van. Vannak egyszerű módszerek, mint a masszírozás, hűtés vagy épp melegített babzsák/sópárna. De nem minden állapotra elegendő ez. Sokszor még a fizikoterápiás eljárások sem. Egyébként is idő kell, hogy egy kezelést kitartóan végezve a gyógyulás elinduljon. Ha „csak” otthoni praktikákat tud végezni, akkor a gyógyulása hosszabb időt, hónapokat vehet igénybe (már ha naponta végzi az önkezelést). Az orvosi gyógymódok, a fizikoterápia arra való, hogy ezt a hosszú időt lerövidítsék.
    Szóval ha a kezeléseket végzi, akkor 4-5 hétig semmit sem fog tapasztalni. Aztán „mintha” javulna. További 6-8 hét után meg azt veszi észre, hogy eltűnt.
    Akkor, ha a lábát nem terheli, azaz a panaszokat nem provokálja!

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Elolvastam azokat a cikkeket amiket javasolt. És mivel kezelésekre jelenleg nem tudok járni így maradt a masszázs és a nyújtás, hengerezés. Gondoltam van olyan otthoni gyógymód amivel lehet valamit elérni. Pl:hagyma. Jeges borogatás se ért sokat. Oké felteszem a kérdést sokszor, de sajnos egyenlőre nem tapasztalok javulást. Pedig minden nap elvégzem amit lehet nyújtásokat. Jelenleg csak a Doktor Úr segítségére tudok támaszkodni.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Olvassa már el végre az erről szóló cikket. Kb ötvenedszer teszi fel ugyanazt a kérdést.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Dr. Zátrok Zsolt

    Hagymát? azt minek? Ugyan az Indul a bakterház filmben a piócás-ember ezt használta, de a hagyma csak akkor hat, ha 7 féle macskaszőrrel kevert dohányt is szívnak rövidszárú pipából! 🙂 Bocs, de a kommentjére nem tudok komolyan reagálni.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Van olyan házi módszer amivel tudom gyógyítani itthon a talpam? Sajnos a nyújtások és a hagyma egyenlőre semmit nem segít…

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Sajnos jelenleg nem tudok ilyet beszerezni. Így maradnak a házi praktikák. Csak az érdekelne hogy ha nem használok egyenlőre ilyen készülékeket, mi az ami biztosan segít hogy javuljon a lábam?
    Természetesen megértem hogy most a vírus legyőzése a priorítás, nincs is ezzel semmi gond. Ma 2 órán keresztül hagymát kötöttem a lábamra.

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az egészségügy erőforrásait a vírus elleni küzdelemre kell koncentrálni. A lábfájás bármennyire kínoz is, nem veszélyezteti az életet, azaz ezekkel most “hátrébb sorolják” a fontossági listán. Teljesen jogosan. A krónikus mozgásszervi betegségek kezelésére egyébként számos otthoni használatra tervezett orvosi készülék áll rendelkezésre. Terápiás ultrahang, lágylézer, mágnesterápiás készülék, TENS, izomstimulátor és sokféle eszköz létezik. Ezekkel otthon, az orvos jelenléte nélkül is hatékonyan kezelheti a panaszokat. Szerezze be a szükséges eszközt és nem kell hónapokat várni, amíg ismét fogadni fogják a szakrendelők.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Befagyasztották hétfőtől a fizikoterápiás kezeléseket. Most itthon nyújtok meg hengerezem a talpam. Kipróbáltam hogx vöröshagymát teszek a talpamra. Tud a Doktor Úr valami jó és hatásos gyakorlatot ami kezelés nélkül is segít?
    Ugyanúgy fáj a talpam mint eddig.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Köszönöm szépen. Akkor idáig jól csináltam. Napi 3-szor hengerezem a talpam és a vádlimat. Nyújtok egy sállal felém, átkötve a lábujjaimat magam fele húzva és a fél literes üveg fagyasztott hengerrel fejezem be. Illetve napközben rugozok rajta párszor lépcsőn vagy sima talajon. És nyomkodom, masszírozom a fájó pontot, körülötte is.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Ha állva csinálja, akkor túl nagy súly nehezedik a talpra és a masszázs szükségtelenül durva.
    Ülve, csak a láb súlyát használva „görgőzzön”. A cél, hogy átmozgassa, megnyomkodja a talpat, segítse a keringést, mert ez javítja a gyógyulási folyamatot.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Azt szeretném megkérdezni hogy a talpam hengerezésekor ülve vagy állva hengerezzek? Igyekszek erősebben rányomni a talpam ülve hogy minél jobb legyen.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Köszönöm szépen. Akkor napi 3-szor megmasszírozom a talpam és hengerezek, valamint a talpam is hengerezem a sodrófával.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    NEm kell túl erősen hengerezni, csak annyira, hogy átmozgassa! Naponta 2-3 alkalom elég. Nem kell túlzásba esni sem!

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Jelenleg a vádlim, a bokám nagyon fáj. Jó erősen hengereztem reggel. Ön napi hányszor javasolja ezeket a tornákat a talpammal és a masszást és a hengerezést vádlin és bokán?

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Igen. De nem egy nap alatt. Sőt, az első 2-3 napban akár fokozhatja a fájdalmat. Ha ilyet tapasztal, azt jelenti, hogy sikerült javítani a vérkeringést az adott területen és megindul a gyógyulás. 2-3 hét múlva már javulást tapasztalhat. Ezután ne hagyja abba addig, amíg megszűnnek a panaszai.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Érdeklődni szeretnék, segít-e valamit a gyógyulásban ha reggel felkelés előtt megmasszírozom a talpamat az ujjakig, utána ruhát átkötök a lábujjaimon és nyújtom magam felé, utána pedig sodrófával masszirozom a talpam előre hátra, valamint a hengerezem a bokám a vádlitól a talpig. És 3-szor hengerezek egy fagyott üveggel a fájós talpammal 25 percig. Érdemes folytatnom vagy jobb ha nem csinálom?

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Köszönöm szépen. Amiket leírt kipróbálom a talpamon. Masszírozni fogom és nyújtani ahogy írta. Mától használni fogom a fél literes hűtéses módot a talpamnál. Igyekszek meggyorsítani a gyógyulási folyamatot. Remélem elkerülöm így a lökéshullámot meg az injekciót.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Köszönöm szépen az információt. Akkor bíznom kell a 2 elektroterápiás kezelésben, és ha az se segít akkor a lökéshullámot kipróbálom. Tényleg hosszú folyamat a gyógyulás. Ha meggyógyulok, utána mit tegyek hogy a gyógyult fájdalom mentes állapot fenn maradjon sokáig?

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A sarkantyú ott alakul ki, ahol a talpi fascia eléri a sarokcsontot és megtapad. Attól, hogy önnél a fascia másik végén (az ujjaknál) van fájdalom, még teljesen ugyanarról a folyamatról van szó. Amíg gyulladás és nincs csontfelrakódás, addig a kezelés is azonos. Amit a cikkből érteni kellene: nincs egyetlen módszer sem, amire azt lehet mondani, hogy na ez tutira meggyógyítja és eltünteti a fájdalmat. Ahogy egyik kezelést kapja a másik után egyszercsak megtalálják azt, ami az Ön esetében segít. Sajnos ez nem megy másképp.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Nekem talpi plantaris fasciitis okozta talpi fájdalmamim vannak. Sarkanytúm nincs szerencsére még. Ezért gondolkozok a lökéshullám terápián ha nem segít a 2 elektroterápiás kezelés. Nem sokat csökkent eddig a fájdalmam pedig pihentetem, nem dolgozok jelenleg, és eljárok a kezelésekre is. Ezért érdekel hogy a Doktor Úr szerint többet érne-e a lökéshullám terápia. Valóban megszűnnének e a fájdalmak és tudnék-e járni.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Ha lejár a 2 féle elektroterápia és elküldenek lökéshullám terápiára, az meg tudna gyógyítani hosszútávon? Állítólag az fájdalmas kezelés.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Egy régi gyulladás gyógyulása heteket vesz igénybe. Minél többféle kezelés kap és minél tartósabban, annál inkább segíthetnek. A kétféle elektroterápia ellenére a gyógyulás nem garantált.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    10 ionthoporézis kezelést és 10 ultrahang kezelést kaptam idáig. Holnaptól újabb 10 kezelés lesz az ionthoporézisből, és 10 TENS kezelés lesz. Ön szerint ez többet fog segíteni?

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Eddig szedtem napi szinten, így a kezeléssel valamit csökkent a fájdalom. De azért is érdekel hogy a gyógyszer mellett meg a gyulladás csökkentő krém mellett melyik kezelés a jobb. Az előző vagy a TENS. Ezeket kedden megtudom mondani mi volt a pontos kezelés. Aflamint szedek jelenleg a Flector kenőcs mellett

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A gyógyszer akkor hat, ha folyamatosan szedik és a vérben hatásos vérszintje van. Ha egyik nap beveszi, másik nap nem, akkor egyáltalán nem érdemes szednie. Döntse el: vagy szedi vagy nem. De össze vissza szedni teljesen értelmetlen. Ha viszont nem szedi, akkor hatást se várjon.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Kedden visszakapom a kezelési papírt amire fel van írva a kezelés, vagy megkérdezem a hölgyet hogy eddig pontosan milyen kezelést kaptam, és akkor megtudom mondani konkrétan hogy mi is a neve. Holnap nem lesz kezelés, de kedden folytatom. Viszont addig nem veszek be gyógyszert csak pihentetem a lábam.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Ez egy rendelői felhasználású, professzionális elektroterápia-ultrahang készülék. Tucatnyi elektromos kezeléstípus közül lehet választani, azaz továbbra sem beazonosítható, hogy mit kap. Ön szerszámról beszél, de nem tudja megmondani, hogy fogót, villáskulcsot, kalapácsot, fűrészt, baltát vagy mit használtak. Így én sem tudom megmondani, hogy mihez képest lehet változás.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Sonopuls 992 a gép neve amiről ment a kezelés. Fekete gumilapra volz csatlakoztatva a piros vezeték csatja meg a fekete vezeték fém csatja.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    MIvel nem tudom, hogy előzőleg milyen elektromos kezelést kapott, így nem tudom megmondani, hogy miben térhet el a hatása a TENS-től.
    A TENS csak fájdalomcsillapító, nincs gyulladáscsökkentő hatása, azaz a TENS-től nem várhatja, hogy bármi változna a gyulladás vonatkozásában.
    Amit várhat, hogy az egyes TENS kezelések végére a fájdalom megszűnik, de (egyéntől és kezeléstől függően) 1-6 óra múlva a fájdalomcsökkentő hatás elmúlik és akkor újra kell(ene) a TENS kezelés.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Elolvastam az oldalt, sok hasznos információ van benne. Tegnap az orvos nekem a jobb lábamra (talpi bőnye gyulladás) 10 TENS kezelést írt fel még. Azt olvastam hogy ez a típus csak fájdalomcsillapító. Eddig áramos kezelést kaptam ami csipte a talpamat. Ön szerint jobb lesz a TENS kezelés vagy az előző elektromos kezelés jobb volt? Piros és fekete diódát bekötötték nedves ruhával és azt helyezték a talpamra amit szintén fehér kötözővel átkötözte a lábamra. Ez olyan csaláncsípés szerű érzés volt, előtte meg ultrahang. Most ebből 1 kezelés lesz még és utána ez a TENS kezdődik. És pihentetem a lábamat ahogy csak tudom.

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    9. Kezelésem volt tegnap. Ma megyek vissza az orvoshoz. Valamit csökkent a fájdalom de még nem tudok ráállni a lábamra. Kenegetem napi szinten 3-szor, a kezeléssel együtt. Másfél hétre kiírtak a munkából, de félek az kevés lesz. Elektroterápiát és ultrahangot kaptam idáig. Ma kiderül mit javasol az orvos. Bottal járok hogy csökkentsem a jobb lábam terhelését. Aflamint szedek napi 2-szer, de kapram apranax dolo-t is. Ön szerint melyiket érdemesebb továbbra is szednem?

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Az előző kérdésére adott válaszomban elküldtem a kérdésről írt cikkem, amiben benne van mindaz a lehetőség, amivel otthon kezelhet.
    Az, hogy az első fizikoterápiás kezelésekre a fájdalma inkább fokozódik nem feltétlenül rossz jel. A gyulladáscsökkentő kezelések többsége a gyulladt terület vérkeringését serkenti, és ez felszabadítja a gyulladásból a méreganyagokat, toxinokat – ennek hatására érzi a fájdalom fokozódását. Ez a jelenség azonban 4-5 kezelés után el kell, hogy múljon és inkább a fájdalomcsökkentő hatásnak kell érvényesülnie. Ha a 4-5. kezelés után is inkább a fájdalom fokozódik, akkor jelezze a kezelőorvosnak és kérje a terápia módosítását.

    Válasz erre: Baksa+Balázs
  • Baksa+Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    Sajnos nem tudok elmenni hosszabb szabadságra a talpam miatt egyenlőre, de 4 órában dolgozok. A nap további részébe bottal járok otthon hogy csökkentsem a terhelést a jobb lábamra. Ma volt a 3. Kezelésem és nagyon fáj a sarkam. Egyre jobban érzem minden kezelés után. Szinte nem tudok rálépni. Ez természetes? Elvileg talpi bőnyém van, fascia ahogy a Doktor Úr is mondta. Le van ragadva az az izület ami a talpamon van. Igyekszek nem túlerőltetni de egyre inkább fáj. És a talpam teteje ahol a hajlat van. A talpam alja az nem fáj.

    Köszönöm előre is a válaszát 🙂

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A 2-3 hetes sarokfájdalom (valószínűleg sarkantyú vagy talpi fascia gyulladás) gyógyítása nem megy egyetlen csettintéssel! Néhány hét, akár 2-3 hónap is kell a megszüntetéséhez – ha szerencséje van és teljes nyugalomba helyezi a lábát. Ha „használja”, azaz jár rajta, akkor a gyógyulás ellen dolgozik…Olvassa el ezt a cikkemet.

    Válasz erre: Baksa Balázs
  • Baksa Balázs

    Tisztelt Doktor Úr!

    2-3 hete sarok fájdalmam van a jobb lábamon. Tegnap kezdtem elektro terápiás kezelést. Ma voltam 2.-ra és jelenleg jobban érzem a fájdalmat ha nyugalmi állapot után ráállok. Ez jó vagy rossz? Mellette Flector krémmel kenegetem a talpam és Aflamin gyógyszert szedek napi 2-szer. Egyenlőre nem érzek javulást a lábamban. Mennyi idő alatt érzek javulást, vagy mit tehetek ezeken kívül még a gyorsabb gyógyulás érdekében?

    Tisztelettel:

    Baksa Balázs

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Igen.

    Válasz erre: Zita Hegyiné Sándor
  • Zita Hegyiné Sándor

    Tisztelt Dr. Zátrok Zsolt!
    2018. április hónapban a combcsont törésem okán implantátummal rögzítették a csontokat. Nem találtam az orvosi papírok között, hogy milyen anyagból van. Ön szerint egy évvel ezelőtt olyan implantátum került használatra, amely mellett használhatom a készüléket?
    Köszönettel: Sándor Zita

  • Dr. Zátrok Zsolt

    A korábbi epilepsziás roham relatív kizáró tényező minden elektroterápiás kezelés vonatkozásában. A relatív azt jelenti, hogy általában tilos, de a várható előnyök és kockázatok alapos mérlegelése után az orvosok dönthetnek az alkalmazása mellett.
    Az adott betegre vonatkozó tiltást távolról nem lehet eldönteni, azaz tőlem nem várhatja ennek elbírálását. Mindenképpen beszélnie kell a kezelőorvosával és a fizikoterapeutájával!
    Ezt kérdezze meg, hogy „Szabad-e izomstimulációt alkalmaznia otthon a sztroke által okozott izomgyengeség javítására, illetve TENS-t a fájdalom csillapítására (annak ellenére, hogy korábban volt epilepsziás roham)?”
    Ha igenlő választ kap, akkor olyan készüléket válasszon, ami TENS és EMS (izomstimuláció) funkciókkal is rendelkezik, mert a TENS csak fájdalomcsillapításra való, a TENS nem jó a sztroke okozta izomgyengeségben. Az izmok kezelésére IZOMSTIMULÁTOR (EMS) VALÓ! MIndkettőt biztosíja a Myolito vagy a MyoBravo multifunkciós készülék.

    Válasz erre: Árki Rozina
  • Árki Rozina

    Tisztelt doktor Úr! Bátyám 3 hete strókot kapott előtte 1 éve volt 1 epilepsziás rohama. Nem tudják mitől. A bal oldala mozgásképtelen. Utófájdalmai vannak. Szeretném a mozgást elősegíteni. Merném használni nála a TENS -t? Köszönöm szépen előre is .

  • Dr. Zátrok Zsolt

    Nincs adat arra vonatkozóan, hogy a TENS vagy bármely hasonló elektroterápiás kezelés rontaná a pitvarfibrillációt vagy egyéb ritmuszavart. A Mai álláspont szerint a pitvarfibrilláció nem akadálya a TENS kezelésnek.