Az, hogy a rendszeres testmozgás és az egészséges étrend nagy mértékben meghatározzák egészségi állapotot, senki számára nem ismeretlen tény; de vajon mennyit teszel egészséged megőrzése érdekében és mennyire vagy tisztában azzal, hogy mivel teszel jót szervezetednek?
Kétségtelen, hogy az internet új korszakot nyitott: ha valamilyen információra szükséged van, szinte az első dolgod, hogy bepötyögj pár kifejezést számítógép vagy mobiltelefon keresőjébe, majd a különböző oldalak közt rátalálsz arra, amely a leginkább relevánsnak tűnik számodra – vagy legalábbis amit annak gondolsz.
A világháló nyilvánvaló előnyei mellett rendelkezik bizonyos hátrányokkal is. Ilyen például, hogy sokszor ellenőrizhetetlen, ám szakértőinek beállított az információforrás. Ezért aztán anélkül látnak napvilágot valótlan tartalmak, hogy a hozzá nem értő célközönség megkérdőjelezné relevanciájukat. Nincs ez másként az egészséges életmód témakörével sem, ahol egész sor „szakértő” tollából olvashatunk egészségügyi tippeket – aminek eredményeképp az egészség iránt érdeklődők valóban szakszerű tájékoztatása még fontosabb feladattá válik.
Kutatás: hogyan viszonyulnak a fogyasztók az egészséghez?
A közelmúltban a TÉT Plaftorm (Táplálkozás, Életmód és Testmozgás Platform Egyesület) reprezentatív kutatásában négy fő témakört vizsgált: az általános táplálkozási ismereteket, az élelmiszervásárlást befolyásoló szempontokat, az élelmiszerbiztonságot és az élelmiszercímkézéssel kapcsolatos kérdéseket. A fogyasztókat a vizsgálat eredményei alapján öt csoportba sorolták:
- a hedonista kerüli az egészséges ételeket, távol tartja magát az egészséges életmódtól;
- az érdektelen azt állítja, nincs rá ideje;
- az egészségproblémás számára az egészséges életmód elérhetetlen, luxus kategóriába tartozik;
- a próbálkozó egészségesen élne, de nem tudja, hogyan tegye;
- az egészségtudatos pedig tudatos módon vásárolja és készíti az ételeket, egészségesen él.
Milyen következményekkel járhat a nem megfelelő életmód?
Egészséges életmóddal számos betegség megelőzhető: ezek közé tartoznak a különféle szív- és érrendszeri problémák, melyek következtében – a WHO adatai szerint – 17 millió ember hal meg évente.
Ezen felül a nem megfelelő életmóddal összefüggésben állnak a rosszindulatú daganatos megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség, a stroke és egyes pszicho-szociális problémák is, melyek mind-mind korai halálozáshoz vezethetnek. Egészséges életmóddal ezen halálozások jelentős része (még a daganatos betegségek 20-40%-a is) megelőzhető lenne.
„Saját házunk tája”: a magyarok és az egészséges életmód
Az egészségtelen táplálkozás és a rendszeres testmozgás hiánya Magyarországon is jelentős probléma: méghozzá olyannyira, hogy hazánkban a felnőttek kétharmada túlsúlyos vagy elhízott. A magyarok étrendjével kapcsolatban általánosan elmondható, hogy
- sok, főleg állati eredetű zsírt tartalmaz, ami
- kevés teljes kiőrlésű gabonával és
- nem elegendő zöldség- és gyümölcsfogyasztással párosul.
A magyar lakosság átlagos energiabevitele annyi energiát biztosít, hogy a kifejezetten aktív életmódhoz is elég lenne; ezzel szemben a többség csak mérsékelten aktív életmódot folytat. Nem meglepő, hogy a túlsúly szignifikáns problémát jelent országunkban: az idősebb férfiak 87%-a, a nők 75%-a rendelkezik súlytöbblettel. Mindemellett a magyarok naponta több mint 5 órán keresztül ülnek, a naponta ajánlott lépésszám mindössze 70%-át teszik meg és csak 10 percet sportolnak.
Mi tehát a teendő?
- Táplálkozz változatosan, növeld a zöldség- és gyümölcsfogyasztást, a teljes kiőrlésű gabonák, a zsírszegény tej és halak fogyasztását.
- Mérsékeld az állati eredetű húsok, zsírok, felvágottak, pácolt húsok, a magas só- és cukortartalmú élelmiszerek bevitelét.
- Mozogj, sportolj rendszeresen. Már napi 20-25 percnyi tempós séta is sokat jelent egészséged megőrzése érdekében!
Kérdezz orvosszakértőnktől!