Az arcideg (nervus facialis) a VII. agyideg, mely több feladatot is ellát. Egyrészt mozgató idegként fut az arc mimikai izmaihoz és ezzel meghatározza az arckifejezésed. A nyelvhez futó ága az ízérzésért felel (a nyelv első harmadán). A könny és nyálelválasztás működtetésében is részt vesz. Az arcideg bénulás lassan gyógyul, akár egy évet is igénybe vehet. Bár az első 5-10 kezelést általában intézetben kapod, de ez nem elég! Otthon folytatnod kell az elektroterápiát, egészen a gyógyulásig.

Az arcideg

Az arcideg bénulás az arcideg (n. facialis) által innervált (beidegzett) bizonyos arcizmok, különösen a mimikai izmok általában egyoldali bénulása.

Az arcideg a tizenkét (XII) agyideg közül a hetedik (VII.). Páros, ami azt jelenti, hogy a jobb és bal oldalon is van egy-egy arcideg. Az agyidegek az agyban levő idegmagokból erednek és közvetlenül a végszervhez (izom, mirigy stb.) futnak.

Az összes többi, perifériát (karok, lábak és törzs) ellátó ideg közvetett úton halad, ami azt jelenti, hogy a gerincvelőben „átkapcsolódik” és onnan éri el a célt.

Az arcideg látja el a mimikai izmokat (a homlok, a szem, az orr, a száj és a nyak egyik bőrizma, a platysma), a hallójáratban lévő stapedius izmot, a „nyelőizmok” egyes részeit, valamint a nyelv elülső kétharmadát az ízérzékeléshez (szenzoros) és a fej szinte valamennyi mirigyét (visceromotoros).

Arcideg bénulás formái

Az agy és ideg összetett felépítése miatt több helyen is bekövetkezhez olyan károsodás, mely az arcizmok bénulását eredményezheti.

Magának az arc motoros magjának károsodása (nukleáris parézis) ritka.

Centrális bénulás

Ha az agykéreg és az agytörzsben (pontosabban a hídban (pons)) levő motoros magok közötti kapcsolat sérül, akkor ezt centrális vagy szupranukleáris bénulásnak nevezzük. Ilyenkor a centrális károsodás egyéb tüneteivel, például a karok vagy a lábak bénulásával jár együtt. A károsodás a mimikai izmok kontralaterális (ellentétes oldali) károsodását okozza, tehát az agy bal oldalán levő centrális károsodás a jobb arcfél bénulása képében jelenik meg. Centrális formában többnyire lehetséges a homlokráncolás és a szemhéj becsukása, melynek oka, hogy az arc felső felének izmait csak kétharmad részben látják el az ellentétes oldali arcmotoros magok, és egyharmad részben az egyenes oldali arcmotoros magok (Hacke 2016). Így az izmok gyengébbek, de még mozgathatók.

Perifériás bénulás

Az ideg leggyakrabban az agyi idegmagok alatti szakaszon sérül (infranukleáris forma). Ez a perifériás arcidegbénulás.

A perifériás arcidegbénulás tünetei mindig a károsodással azonos oldalon (ipsilaterálisan) jelentkeznek. Általában a homlok- és szemhéjizmok is érintettek. Ezen felül a nem motoros rostok is érintettek lehetnek, ami ízlelési zavarban és/vagy a nyál- és könnymirigyek működési hibájaként jelenik meg.

Az arcbénulás okai

Gyulladás

Az arcideg bénulását okozhatja gyulladás, ekkor arcideggyulladásról beszélünk. Itt a perifériás ideg megbetegedését vírusok vagy baktériumok okozzák. Gyakori kórokozók a neurotróp vírusok, a herpes-vírusok és baktériumok.

Centrális (agyi) károsodás

Az agyi működési zavar az arcizmok bénulásához vezet, annak szintén több oka lehet: sztrók (agyvérzés, agylágyulás), sclerosis multiplex, daganatok, stb.

Perifériás károsodás

Az arcizmok perifériás károsodásból, azaz magának az arcidegnek (nervus facialis) a károsodásából eredő bénulásának különböző okai lehetnek.

  • Idiopátiás – azaz oka ismeretlen, nem deríthető fel. Ez képezi az esetek 60-75%-át! (Finkensieper et al. 2012 ). A fennmaradó 25-40%-ban különböző okok állnak a háttérben.
  • Traumás. Az arcideg sérüléséhez a halántékcsont törése vezet.
  • Daganatok. Az ideget a daganat körbenövi, összenyomja, leszorítja. Különböző daganatok érinthetik az ideget: fültőmirigy-daganatok, arcideg schwanoma, akusztikus neuróma, kisagyi daganatok, daganat által okozott agyhártyagyulladás, stb.
  • Iatrogén (orvosi beavatkozás által okozott). Az arcideg károsodása a fültőmirigy vagy a szem alatti mirigy műtéti eltávolításának lehetséges szövődményeként is előfordulhat.
  • A következő szindrómák részeként
    Guillain-Barre-szindróma (a perifériás idegek akut gyulladásos megbetegedése), különösen a Miller-Fisher-szindróma (a GBS egyik változata) esetében
    Carey Fineman Ziter-szindróma (veleszületett agyi rendellenesség)
    Möbius-szindróma (veleszületett fejlődési rendellenesség szindróma)
    Melkersson-Rosenthal-szindróma (gyulladásos artériás betegség)
    Heerfordt-szindróma (a fültőmirigy és a könnymirigyek gyulladása)
  • Az arcidegbénulás kialakulhat anyagcsere-betegségek, például diabetes mellitus esetén (különösen, ha magas vérnyomás is van)
  • Terhességben (különösen az utolsó trimeszterben) is (Heckmann és mtsi. 2017).

Az okoktól függően az arcidegbénulásnak specifikusabb elnevezései is lehetnek:

  • Bell-féle arcbénulás: idiopátiás (ismeretlen eredetű) arcidegbénulás
  • Ramsay Hunt-szindróma: zoster oticus fertőzés kapcsán jelentkező
  • Mona Lisa-szindróma: terhesség alatt jelentkező bénulás

Az arcideg bénulás tünetei

Bell-féle arcideg bénulás

Mivel a perifériás ideg általában az egyik oldalon érintett, a tünetek általában egyoldaliak, azaz az arcidegbénulás csak az arc egyik oldalát érinti. Kétoldali arcidegbénulás csak ritka esetekben fordul elő, például borreliosisban szenvedő betegnél.

Az arcideg károsodásának fő tünete a mimikai izmok bénulása:

  • Csüngő (lekonyuló) szájzug
  • Csüngő szemhéj
  • A homlokráncolás nem lehetséges
  • A szemizom bénulása gyakran lehetetlenné teszi a szemhéj becsukását. Fennáll a veszélye a szem kiszáradásának, amit tünetileg kell kezelni .

Az izmokon kívül az arcideg károsodása az ideg egyéb funkcióit is érintheti:

  • Csökkent könnyképződés
  • Zajérzékenység (hyperacusis a stapedius izom károsodása miatt).
  • Csökkent nyáltermelés
  • Károsodott ízérzékelés (a nyelv elülső kétharmada).
  • Az arc egyik felének fájdalma, zsibbadása vagy bizsergése nem az arcideg károsodása miatt jelentkezik, de esetenként más idegek (nervus trigeminus) érintettsége miatt egyes elváltozásoknál megfigyelhető.

Az ép oldali izmok „elhúzzák” sérült oldalt, ezért az arcod aszimmetrikussá válik. A beteg oldal izmait nem tudod mozgatni, ami mimikátlan, lárvaszerű arckifejezést kölcsönöz.

Prognózis

Az idiopátiás arcidegbénulás viszonylag jó prognózisú. Az esetek kb 70%-ában a bénulás napokon vagy heteken belül, ritkábban hónapokon belül magától megszűnik.

Az érintetteknek csak mintegy 30%-ánál alakul ki tartós motoros deficit (mozgatási képesség vesztés).

16%-uknál szinkinesiák alakulnak ki, amelyek közé tartozik például a szem egyidejű önkéntelen mozgása a száj becsukásakor (Peitersen 2002).

Az első alkalommal fellépő, egyoldali arcidegbénulás is jó prognózisú, különösen, ha az érintettek „fiatalok” (< 60 évesek), és az ideg csak részben sérült (neurapraxia).

Ha az ideg súlyosan károsodott vagy teljesen átvágódott (axonotmézis), mint például a sziklacsont súlyos törése esetén, a tünetek teljes megszűnése (remissziója) meglehetősen valószínűtlen. Ha a teljes helyreállás elmarad, akkor ésőbb az arc aszimmetriájához vagy szinkinesiájához vezethet.

A száj környékén lévő izmok bénulása nemcsak pszichésen megterhelő, hanem a mindennapi funkciókat is korlátozza. A petyhüdt izmok hatására iváskor a nyál vagy a folyadékok kifolynak a száj sarkából („nyáladzás”), vagy az étel az arcon marad. A csökkent izomerő a beszédet is befolyásolhatja. Nem engedi megfelelően megformálni a hangokat, ami megnehezíti a megértést (diszartria/beszédzavar).

A tüneti terápia és a rehabilitáció különösen fontos a súlyos sérülésekkel, maradandó hiányosságokkal, valamint evési vagy beszédproblémákkal küzdő betegek esetében.

Az arcideg bénulás kezelése

Az arcizmok hirtelen bénulása, akár perifériás, akár centrális okból következik be, mindig vészhelyzetnek tekintendő. Azonnal orvoshoz kell fordulni.

Ha az ok kideríthető, a hangsúly az alapbetegség kezelésén van.

Ha az ok ismeretlen, a szokásos gyógyszeres kezelés szteroidok és/vagy vírusellenes gyógyszerek adását jelenti.

Szükséges lehet tüneti kezelésre is. Ha a szemhéj nem záródik, a szem kiszáradásának megakadályozására műkönnyet, szemkenőcsöt és/vagy szemvédő kötést használnak.

Súlyos és tartósan fennálló parézisek esetén néha mikrosebészeti technikákat alkalmaznak az arcideg rekonstrukciójára, pl. az ellenkező oldal ép idegének felhasználásával (keresztirányú arcidegvarrat) vagy más idegekkel való összekapcsolás (hypoglossalis-faciális anasztomózis). A homlokizom izomátültetése is lehetőség. Mivel a kutatások folyamatosan történnek, így egyre több lehetőség van a sebészi kezelésre.

Az arc lebénulása sokkoló lehet, de az első időszakban a pihenésre és a kiváltó ok kezelésére kell koncentrálni. Fontos a bőséges folyadékfogyasztás és a pihenés. Kerüld a megterhelést.

A kezelésben több fizikoterápiás módszer is alkalmazandó

Elektroterápia

Már írtam, hogy az esetek egy részében a bénulás magától is elmúlik. A gond az, hogy nem lehet előre tudni, hogy ki lesz az a szerencsés, akinek 1-2 hónap múlva spontán szűnik a bénulása. Ezért a kezelést mielőbb meg kell kezdeni.

Az elektroterápiás kezelést is korán, azaz 3-4 nappal a bénulás kialakulása után elkezdheted. Legtöbbször hónapokig, néha akár egy évig is kitartóan kell végezni. Az idegszál regenerációja nagyon lassú, általában 0.1-0.2 mm-t növekszik naponta, de még a legoptimálisabb esetben is csak maximum 1 mm-t. Az arcideg hossza 15-20 cm-is lehet, azaz ebből is láthatod, hogy 150-200 nap a lehető legrövidebbet jelenti.

Az elektromos kezelést azért kell naponta 2x-3x végezned, mert az idegszálát elveszített izom (úgynevezett denervált izom) a mozgató impulzusok nélkül rövid idő alatt elsorvad. Végül az izom véglegesen tönkremegy, túlszaporodik benne a kötőszövet és innen nem javítható az állapotod.

Az elektromos kezeléssel fenntarthatod az izmok működőképes állapotát addig, amíg az idegszál újranövekedése során ismét eléri az izmokat. Ha az izom elpusztult, akkor a regenerálódott ideg ellenére a bénulás tünetei már nem fognak javulni. Ha viszont ilyenkor még ép izmokat talál, akkor az izomfunkciók is visszatérnek.

Centrális bénulás – ETS

Az arcizmok centrális bénulása esetén funkcionális elektromos stimulációt (EMG-vezérelt elektrostimuláció), biofeedbacket vagy a kettő kombinációját alkalmazzák. A gyakorlatok egy vagy több izmot érintenek (1 vagy 2 csatornás), és a funkciók helyreállítását vagy az önkéntelen mozgások megelőzését szolgálják. Lásd ETS-biofeedback által vezérelt stimuláció című cikkem. 

Centrális bénulás kezelésre alkalmas készülékek például a Premium 400 multifunkciós elektroterápiás készülék vagy a DuoBravo N – ETS – biofeedback által kiváltott stimulációs készülék.
Részletes információért kattints a linkre.

Perifériás parézis – denervált

Perifériás parézis esetén a hangsúly a speciális áramokkal (alacsony frekvenciával, hosszú impulzusidővel) történő kezelésen van. Minél jelentősebb az idegsérülés – különösen sebészeti beavatkozások után-, a hangsúly az elektroterápián van, hogy megvédje az izmokat a leépüléstől (sorvadástól) és a kötőszöveti rendellenességektől.

Azt a tévhitet, hogy az ingerlés akadályozza a reinnervációt (az idegfunkció helyreállítását), a legújabb tanulmányok cáfolták (Carraro 2018). Sőt, még azt is bizonyítják, hogy az alacsony frekvenciájú elektromos stimuláció elősegíti az innervációt (az izom-ideg kapcsolat újralétesülését) (Gordon és mtsai. 2016).

A gyógyulási folyamat előrehaladtával és az izmok újra aktívvá válásával gyakran megfigyelhető szinkinesia (a szem egyidejű önkéntelen mozgása a száj becsukásakor stb.). A biofeedback-terápia segíthet megelőzni ezeket az önkéntelen mozgásokat (Pourmomeny et al. 2014).

Ez még hatékonyabb, mint a tükörterápia önmagában (Dalla Toffola és mtsai. 2012), bár a tükörrel való kombináció mindenképpen előnyös (Cardoso és mtsai. 2008).

Általánosságban elmondható, hogy jó eredmények akkor érhetők el, ha a mozgató funkciókat stimulációval is erősítik (Bernd et al. 2018), ahogyan ez a biofeedback-terápia esetében is történik. A biofeedback otthoni terápia keretében is alkalmazható (Volk et al. 2014).

A perifériás bénulás kezelésére az úgynevezett denervált kezelés vagy ahogy a hazai szakzsargonban hívják, szelektív ingeráram kezelés a megfelelő. A denervált jelentése: mozgatóidegét „elveszített” izom.

Két készüléket fogok említeni. Az első a német PeroBravo készülék, a második az olasz Globus gyártó Genesy készülékcsaládja.

A PeroBravo egycsatornás, a perifériás bénulás kezelésére specializált eszköz. A Genesy modellek ezzel szemben 4 csatornás multifunkciós elektroterápiás készülékek, a perifériás bénulás kezelése csak az egyik funkciójuk, emellett sokszáz más probléma kezelésére is segítséget nyújtanak.

A PeroBravo a perifériás bénulás kezelésére elképesztő „arzenált”, beállítási lehetőségek teljes tárházát kínálja. Ezt a sok lehetőséget érdemben a nagy elektroterápiás tapasztalat rendelkező szakemberek tudják kihasználni. A laikus csak az alapbeállításokat tudja hasznosítani.

A Genesy-k nem kínálnak speciális beállítási lehetőségeket a denervált programok esetén. Az alapprogramok az esetek nagy részében kiválóan megfelelők ennek ellenére és a többletfunkciók, továbbá a 4 csatorna miatt jó választást jelentenek, különösen akkor, ha más mozgásszervi problémák is vannak.

Denervált kezelés

Amikor lebénul az arcod, akkor a szakrendelőkben szokásosan kapsz néhány elektromos kezelést. Általában 5-10 napig. Ez a rendelői kezelés biztosan nem elegendő, hiszen az arcideg bénulás tünetek megszűnéséhez még a legszerencsésebb esetben is 3-4 hónapra van szükség. Leggyakrabban 6-8 hónap kell.

Az ideális kezelésszám egyébként sem napi egy, hanem 3-4. Ezt nem lehet rendelőben megoldani. Otthon kell elvégezni. Ehhez szerezz be egy erre való stimulátor készüléket.

Az arcbénulást legtöbbször perifériás bénulás okozza, melyeknél az izmok denerváltak (elveszítik mozgató idegüket).

A perifériás bénult izmok nem stimulálhatók akármilyen stimulátorral. Lassú felfutású, hosszú impulzus (min. 200-400 millisec, azaz közel fél másodperc) leadására képes, úgynevezett denervált kezelést biztosító készülék kell.

A lidl-ben vett készülék biztosan nem alkalmas az arcideg és arcizmok kezelésére.

PeroBravo stimulátor és a Denervált kezelés

Perobravo elektrotáerápiás készülék perifériás bénulás kezelésrePeroBravo készülék gyártója a német, berlini MTR Plus cég. Németországban receptre írják fel perifériás bénulás esetén. Itthon egyelőre nem támogatott, azaz magadnak kell beszerezned.

A PeroBravo-t a perifériás bénulás (parézis) kezelésére tervezték. Az 1-10. programjai „követik” a bénulás alakulását.

Az 1-es program a legsúlyosabb, teljes idegkárosodásra valók, majd a programszám emelkedésével egyre kevésbé károsodott idegre optimalizáltak.

Ennek értelmében teljes idegkárosodás esetén az 1-es programmal kell kezdeni a kezelést és néhány hetente -a javulás függvényében- előre lehet lépni a 2., majd a harmadik programra, és így tovább. Mindaddig, amíg az ideg helyreáll és a 10-es programmal is jól stimulálhatóvá válik (ez utóbbi program már az egészséges izom-ideg kapcsolatra való).

Nem minden perifériás parézis teljes idegkárosodás!

Ezért az egyes esetekben más és más program lesz a megfelelő az induláshoz! Részlegesen károsodott ideg esetén az 1-es program túl hosszú impulzust jelent, ami az ideg számára kellemetlenül hosszú, kényelmetlen (és szükségtelen is). Ilyenkor valamelyik magasabb számú program lehet a megfelelőbb.

Ha fizikoterapeuta vagy, akkor elvégezheted az intenzitás/időtartam görbe meghatározást. A PRG 12 ehhez automatizált diagnosztikus programot biztosít. A szakember pontosan meghatározhatja az adott betegek számára optimális kezelési paramétereket.

Általában a kezelőorvosodnak / fizikoterapeutádnak kellene megmondania, hogy neked melyik program szükséges. A tapasztalataim szerint kevés olyan orvos van itthon, akitől ebben segítséget kapsz.

Ha nem kaptál konkrét utasítást, akkor a következő stratégiát kövesd:

  • Először a Program 07-et indítsd el.
    Ha érzed az izmok finom rángását, akkor nem kell további kísérlet, ezzel a kezeléssel folytasd.
    Ha nem érzed az izmok összehúzódását, akkor válts a Program 06-ra.
  • Ha a 06-tal sem érzel rángást, akkor menj a 05-re. Így tovább, egészen a 01-ig lépegethetsz. Ez utóbbira csak a legsúlyosabb esetben lesz szükséged, az ideg teljes sérülése esetén. Minél kevésbő súlyos az idegkárosodás, annál közelebb leszel a 07-hez.
  • Amelyiknél jól érzed az izom összehúzódást, azzal folytasd.

Genesy 600, 1500 és 3000 készülékek

Genesy készülékeket az olasz Globus, a legjobb minőséget előállító gyártó készíti, Európában.

A Genesy készülékek multifunkciós elektroterápiás eszközök, melyek sokszáz probléma kezelésére alkalmasak.

A perifériás bénulás (parézis) kezelése ezek közül csak az egyik. Alkalmas készülékek: Genesy 600, Genesy 1500 vagy Genesy 3000

Bár a Genesy készülékek kevesebb beállítási lehetőséget biztosítanak perifériás bénulásra, mint a PeroBravo-nak, de kezelési képességeik, hatásuk hasonló lehet.

A Genesy 600-ban a súlyos, közepes és enyhe idegkárosodásra 1-1 kezelőprogram van, míg a Genesy 1500 és 3000 készülékekben 3-3. Ez utóbbi készülékekben lehetőség van arra, hogy „saját” denervált kezelőprogramot készítsen a terapeuta, amely méginkább figyelembe veszi az adott páciens sajátosságait, kezelési igényét.

A kezelőprogramokat a Programlista / Orvosi kezelések / Denervált programcsoportban találod.

  • háromszög impulzus a súlyos idegkárosodás esetén használandó.
  • trapéz impulzus a részleges károsodás, míg
  • négyszög impulzus az enyhe károsodás esetén használandó.

A bénult arcizmok stimulációs kezelése

Az arcidegnek három fő ága van, melyek az arc számos izmát látják el. Az alábbi ábrán láthatod, hogy a homlokon, a szem körül, a száj körül, az állkapcson és az arcon (pofa) mintegy tucatnyi izom található.

Minden esetben eltérő lehet, hogy melyik ág és azon belül is melyik izom mozgatása károsodott leginkább. Van akinél mindhárom ágon probléma van, másoknál „csak” kisebb területen.

A kezelést aszerint kell végezned, hogy hol vannak tüneteid. Az egyes izmokat egyenként kell kezelni, mert a károsodásuk mértéke eltérhet és más program lehet szükséges az egyes izmok számára!

A kezeléshez kisméretű (kb.25mm), kerek elektródát használj. Megfelelő a PALS Round 25mm vagy ValueTrode Round 32mm.

Ezen az ábrán több pontot látsz. A kábel negatív pólusát (általában fekete szín jelöli) a fültő közelében ragasztott elektródhoz csatlakoztasd. Ez az elektróda mindig a helyén marad, A másik, pozitív elektródát (piros színű csatlakozó) pedig tedd az első pontra (legyen elsőre mondjuk a homlok).

Hajtsd végre a kezelést. Amikor befejeződik, akkor a pozitív elektródát tedd a következő pontra (szemzug), a negatív marad a fültőnél. Végezd el itt is a kezelést. Egymás után haladj végig minden szükséges ponton.

arcideg bénulás, Bell-féle bénulás elektromos kezelési pontjai
Az arcideg bénulás (Bell-féle parézis) kezelése során az arcideg számos ponton kezelni kell. Kisméretű (kb.25mm), kerek elektródát használj. A negatív pólust mindig a fültő közelébe ragaszd fel. A pozitív pólus helyét változtani kell. Kezdd a homlokon, majd amikor lejárt a kezelési idő, helyezd át az elektródát és kezelj ott is. Nem minden esetben kell az összes bemutatott ponton kezelni – kérj útmutatást a fizikoterapeutádtól!

Az áramerősséget óvatosan adagold. Addig növeld, hogy az izom összehúzódását megérzed. Aztán az intenzitást kezelésről-kezelésre, fokozatosan emeld, amíg az arcizmok összehúzódását már határozottan, de nem fájdalmasan érzed.

Az arcizmok nagyon aprók, így már 2-3 mA (nagyon alacsony) intenzitás esetén érezhető az izomrángás.

Ha érzészavarod is van, akkor figyelj arra, hogy mivel nem érzed az impulzust, így túl magasra emelheted az áramerősséget. A túl magas áramintenzitás a bőrödön az égéshez hasonló sérülést okozhat.

Hogyan tedd hatékonyabbá!?

A stimulátoros kezelést hatékonyabbá teszi, ha tükör előtti mimikai tornával együtt végzed!

Amikor érzed a készülék impulzusát és az izom összehúzódását, akkor az arcod figyelve, „segíts rá” akaratlagosan! A vizuális ingerek az agyad látómezeje felől is ingert juttatnak el a sérült arcideg felé.

Az ilyen kombinált kezeléssel jelentősen javítod a gyógyító-regeneráló impulzusok aktivitását, azaz a gyógyulás hatékonyságát és sebességét is!

Lágylézer kezelés

Arcideg bénulás kezelés másik fontos módszere a lágylézer terápia, melyre a 3.lézerosztályba tartozó készülékeket tartom alkalmasnak, például a Personal Laser L400 és az Energy Laser L500 Pro készülékeket. A lágylézerekkel kapcsolatban olvasd el ezt a cikkem: Lágylézer kezelés alapismeretek. Ebből megtudhatod, hogy a 3.lézerosztályú készülékek az otthoni használatra kiadható legnagyobb energiájú lézerek. A kezelés gyors és hatékony.

Azonnali lágylézer kezelés jelentősége

Az arcideg bénulás fő oka, hogy az idegszál (valamilyen hatásra) megduzzad (ödémássá válik) és ezért az idegszál „beszorul” a koponyacsonton áthaladó „csontalagútba”.

Az idegszál azért károsodik, mert a duzzanat miatt hozzányomódik a csonthoz és ez rontja a vérkeringését, működését. Ha az idegszál körüli ödémát csökkentjük, akkor ezzel minimalizálhatjuk az idegszál károsodást.

Arcideg bénulást követően a lágylézer kezelést a lehető legrövidebb időn belül el kell kezdeni.

A lágylézer kezelés serkenti a mikrocirkulációt, a javuló vérkeringés pedig csökkenti az ödémát.

Az ödémacsökkentés a lézerterápia rövidtávú hatása.

Tartós lágylézer kezelés jelentősége

Az agy és az idegek nagyon érzékenyek. Így a legtöbb esetben órák teljenek el a bénulás megjelenése és kórházba kerülés, illetve a kivizsgálások befejezése között.

Ezért az idegszál valamilyen mértékben már károsodott addigra, amikor az első kezelések megkezdődnek.

Az arcidegbénulás (idegkárosodás) a leglassabban gyógyuló állapotok közé tartozik. Még ideális esetben is többhónapos kezelés kell a tünetek mérsékléséhez.

Bár az esetek egy részében az arcideg bénulás magától is meggyógyulhat, de nem tudni előre, ki lesz ilyen szerencsés.

Ezért aztán a gyógytornát, az elektromos és lágylézer kezeléseket hosszú időn át (általában minimum 3-6 hónapon át) kell alkalmazni.

A lágylézer kezelés segíti, támogatja az idegregenerációt és ezzel gyorsítja a gyógyulási folyamatot.

Szakemberek számára ajánlott szakirodalom: Aghamohamdi D, Fakhari S, Farhoudi M, Farzin H. The Efficacy of Low-Level Laser Therapy in the Treatment of Bell’s Palsy in Diabetic Patients. J Lasers Med Sci. 2020 Summer;11(3):310-315. doi: 10.34172/jlms.2020.52. Epub 2020 Jun 21. PMID: 32802293; PMCID: PMC7369545.

Az arcideg bénulás lágylézer kezelése

Az arcidegnek három fő ága van, melyek az arcizmokat látják el. Nem biztos, hogy a te esetedben mindhárom ág egyformán károsodott.

Az alábbi ábrán sok lehetséges kezelési pontot látsz.
Arcideg bénulás lágylézer kezelése
Ha a szemed nem tudod zárni, de a többi ág funkciói megtartottak, akkor elég csak a felső két vonal mentén kezelni, egészen a fültőig.
Ha nem tudod ráncolni a homlokod, becsukni a szemed, a szájzugod elmarad, nem tudsz „fütyülni”, akkor az összes pontot végig kell kezelni.
Mindig kezdd a kezelést a fül mögötti ponton. Ezt soha ne hagyd ki.
Aztán a középvonaltól kezelj az ideg lefutása mentén a füledig.
Minden egyes ponton ott kell tartani a készüléket egy adott időtartamig. A készülék teljesítményétől függ, hogy mennyi idő szükséges. Lehetőleg a bőrre merőlegesen tartsd a készüléket, érintse a bőröd.

Kezelés a Personal-Laser L400-zal

A Personal-Laser L400 a világ legkisebb méretű 3. lézerosztályba tartozó lágylézere. Alig vastagabb és hosszabb egy férfi hüvelykujjnál. Akkumulátora egy feltöltéssel kb. 2 óra kezelést biztosít.

A lézersugár területe 1 cm2. Pontszerűen kicsi sugárátmérő miatt kiváló az arcideg bénulás helyi kezelésére.

A lézersugár 808nm hullámhosszú, azaz infravörös, szemmel láthatatlan. A készülék piros fénye nem maga a lézer. Ez csak a működés jelzésére és a kezelés irányítására („célzásra”) való.

A lézersugár 400mW teljesítményű, folyamatos. Ez azt jelenti, hogy 10 másodpercenként 4 Joule energiát bocsát ki és ezt hangjelzéssel adja tudtodra (csipog egyet).

Hacsak a kezelőorvosod másképp nem rendeli, akkor ezt az általános kezelési tervet kövesd, ha Personal-Laser L400 készüléked van.

1. héten 2.héttől a panaszmentességig
Fül mögötti pont 3 sípolás (12 Joule) 2 sípolás (8 J)
Többi pont az arcideg mentén 2 sípolás (8 J) 1 sípolás (4 J)

Kezelés Energy-Laser L500Pro-val

Az Energy-Laser L500 Pro a 3. lézerosztályba tartozó lágylézer. Akkumulátora egy feltöltéssel kb. másfél óra kezelést biztosít.

A lézersugár területe 1 cm2. Pontszerűen kicsi sugárátmérő miatt kiváló az arcideg bénulás helyi kezelésére.

A lézersugár 808nm hullámhosszú, azaz infravörös, szemmel láthatatlan. A készülék piros fénye nem maga a lézer. Ez csak a működés jelzésére és a kezelés irányítására („célzásra”) való.

A lézersugár 500mW teljesítményű, folyamatos. Ez azt jelenti, hogy 10 másodpercenként 5 Joule energiát bocsát ki és ezt hangjelzéssel adja tudtodra (csipog egyet).

Hacsak a kezelőorvosod másképp nem rendeli, akkor ezt az általános kezelési tervet kövesd, ha Energy-Laser L500Pro készüléked van.

1. héten 2.héttől a panaszmentességig
Fül mögötti pont 2 sípolás (10 Joule) 1 sípolás (5 J)
Többi pont az arcideg mentén 1 sípolás (5 J) 1 sípolás (5 J)

Milyen eredmény várható?

Sokszor kérdezik tőlem Bell-paresissel érintettek: „Egy éve kaptam Bell-parézist. Kaptam tornát, lágylézer kezelést, akupunktúrát, de sajnos nem nagyon látszik javulás. A bal szájzugom „lóg”, mint aki fogorvostól jön. Ön szerint milyen kilátásaim vannak?”

Nos… A válasz a „jóslás” kategóriája.
Az interneten keresztül, de még személyes betegtalálkozó alapján sem lehet megmondani, mit hoz a jövő.
Az orvosi kezelések kimenetele, hatása ezer meg egy dologtól függ. Például:

  • időben elkezdték-e? Hónapokkal a bénulás kialakulása után már nem sokat lehet tenni. Már a bénulás napján kezelni kell (gyógyszer, lágylézer, elektroterápia).
  • elegendő ideig csinálják-e azokat? A betegek többsége azt hiszi, hogy a szakrendelői 5-10 gyógytorna alkalom, az ugyanennyi lágylézer és elektroterápiás kezelés elegendő.
    NEM AZ!
    Kitartóan kell kezelni és általában 3-6 hónap után várható a javulás. Sokaknál akár éven túl is kezelni kell.
  • hogyan kezelnek? A nem megfelelő eszközzel, nem megfelelő ideig, nem megfelelő kezelési pontokon végzett kezelés értelmetlen és hatástalan. Nagyon fontos tehát, hogy mit és hogyan kezel.

A Bell féle bénulás az esetek egy kisebb részében kezelés nélkül meggyógyul. A probléma az, hogy nem tudható előre, hogy ki lesz olyan szerencsés. Aki nem tartozik a szerencsés csoportba, annak kezelés nélkül nem fog javulni.
Ezért aztán naponta, kitartóan kezelni kell. Akár másfél-2 évig is. Ha ennyi idő után sem történik változás…. nos… ilyen esetek is vannak. Egyes esetekben a kitartó kezelés sem hoz eredményt, szerencsére ez kisebb csoport.
Ha a kezeléseket megfelelő gyakorisággal végzi, azaz

  • arctornát naponta 4-5 alkalommal, 10-15 percig,
  • elektromos kezeléseket naponta legalább egyszer, de az ideális a többszöri kezelés,
  • lágylézert naponta-másnaponta,

akkor lehet optimista, hogy javulni fog (de ekkor sem garantált, hogy 100%-ban).

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!