Az Achilles-ín, testünk legerősebb és egyben legsérülékenyebb ina különös figyelmet érdemel, hiszen mindennapi mozgásunk során kulcsfontosságú szerepet tölt be. Ez a masszív kötőszöveti struktúra köti össze a vádli izmait a sarokcsonttal, lehetővé téve a járást, futást és ugrást. Azonban éppen ez a folyamatos igénybevétel teszi különösen hajlamossá a gyulladásra és sérülésekre.
Achilles ín gyulladás kialakulásának háttere
Az Achilles-ín gyulladása általában nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, hanem fokozatosan fejlődik ki a túlterhelés következtében. A leggyakoribb kiváltó ok a hirtelen megnövekedett fizikai aktivitás, különösen ha nem társul megfelelő felkészüléssel és fokozatossággal. Futók körében különösen gyakori, amikor túl gyorsan növelik az edzés intenzitását vagy távolságát vagy a szokásosnál keményebb talajon edzenek. Szintén gyakori, hogy a munkakör megváltozása, a hirtelen több állást-járást igénylő munkára váltás indítja be a gyulladást.
A biomechanikai tényezők szintén jelentős szerepet játszanak. A láb túlzott pronációja (befelé dőlése) járás vagy futás közben extra terhelést ró az ínra. A nem megfelelő lábbeli választása, különösen a rossz támasztást nyújtó vagy túlságosan merev talpú cipők viselése szintén hozzájárulhat a probléma kialakulásához.
Az életkor előrehaladtával az ín rugalmassága és regenerációs képessége csökken, ami növeli a gyulladás kockázatát. A középkorú, rendszeresen sportoló férfiak különösen veszélyeztetettek. Emellett bizonyos anatómiai sajátosságok, mint a lúdtalp vagy a bokasüllyedés szintén növelhetik a gyulladás kialakulásának esélyét.
Típusai és megjelenési formái
Az Achilles-ín gyulladásának két fő típusát különböztetjük meg. Az első az ín középső részét érintő gyulladás, amely általában 2-6 centiméterre a sarokcsont felett jelentkezik. A második típus az ín tapadási pontjánál, közvetlenül a sarokcsont mellett-mögött alakul ki. A két forma különböző tünetekkel és kezelési igényekkel jár.
A középső részt érintő gyulladás gyakran jelentkezik futóknál és olyan sportolóknál, akik hirtelen növelik az edzésterhelést. Ez a forma általában jobban reagál a konzervatív kezelésre. A tapadási pontnál jelentkező gyulladás azonban gyakran makacs és hosszabb kezelést igényel, mivel ezen a területen az ín vérellátása gyengébb.
Kezelési lehetőségek
A rendelőben kapható kezelések száma korlátozott, általában 5-10 alkalom. Ez az esetek többségében nem elegendő a teljes gyógyuláshoz. A rendelőben megkezdett kezeléseket otthon – immár otthoni orvostechnikai eszközökkel- tovább kell folytatni.
Több hatékony kezelési módszer áll rendelkezésre. Ahogy a rendelőben is több módszer kombinációját kapod, így otthon is eképp kellene folytatni.
A lágylézer kezelés különösen hatékony a gyulladás kezdeti szakaszában. A lézer fény behatolva a szövetekbe serkenti a sejtek anyagcseréjét és a természetes gyógyulási folyamatokat. A kezelés teljesen fájdalommentes és mellékhatásoktól mentes. Ide kattintva találsz lágylézereket. Achilles ín gyulladásra a Personal Laser L400 készüléket javaslom.
A terápiás ultrahang szintén kiváló választás lehet. Az ultrahang mechanikus rezgések formájában fejti ki hatását, amely mélyebb szöveti rétegekbe is eljut. A kezelés javítja a vérkeringést, csökkenti a gyulladást és elősegíti a sérült szövetek regenerációját. Különösen hatékony krónikus esetekben. Ide kattintva találsz ultrahang készülékeket. Achilles ín gyulladásra az M-Sonic 950 vagy a SonoStim 1032 készülékek megfelelők.
Az interferencia kezelés során két különböző frekvenciájú áramot alkalmaznak, amelyek a szövetekben találkozva fejtik ki gyógyító hatásukat. Ez a módszer kiválóan alkalmas a fájdalom csillapítására és a szöveti regeneráció serkentésére. A kezelés kellemes, bizsergető érzéssel jár. Ide kattintva találsz interferencia kezelést biztosító készülékeket. Az Unipro vagy a Genesy 1500 készülékek biztosítanak interferencia kezelést.
A mikroáramú kezelés (MENS) során rendkívül kis áramerősségű elektromos impulzusokat alkalmaznak. Ez a kezelési forma különösen hatékony a sejtek energiatermelésének fokozásában és a természetes gyógyulási folyamatok támogatásában. A kezelés során gyakorlatilag semmilyen érzés nem tapasztalható. Ide kattintva találsz mikroáram terápiát nyújtó készülékeket. Achilles ín gyulladásra az UniPro, Runner Pro, Cycling Pro vagy a Soccer Pro készülékek egyikét válaszd.
A mágnesterápia és a Bemer kezelés a vérkeringés javításán keresztül fejti ki hatását. A pulzáló mágneses tér javítja a mikrocirkulációt, ezáltal több oxigén és tápanyag jut a sérült területre. Ez különösen fontos az Achilles-ín esetében, mivel az ín vérellátása természetesen is gyenge. A mágnesterápiás készülékek közül a Magnum 2500, a Magnum Xl készülékeket javaslom, míg a Bemer esetén a Bemer Basic Set Evo alapmodell vagy bármely Premium modell megfelelő.
Életmódbeli változtatások és preventív intézkedések
A gyógyulás és a megelőzés szempontjából kulcsfontosságú az életmód megfelelő alakítása. Először is felül kell vizsgálnod az edzésterhelést. A „túl sok, túl gyorsan” elv helyett a fokozatosság elvét kell követned. Az edzések intenzitását és időtartamát csak lassan, körülbelül 10%-kal növeld hetente.
A megfelelő cipőválasztás szintén elengedhetetlen. Olyan lábbelit válassz, amely megfelelő támasztást nyújt a saroknak és a boltozatnak. A cipő ne legyen túl merev, de kellő stabilizálást biztosítson. Ha szükséges, egyedileg készített talpbetét használata is javasolt lehet.
A rendszeres nyújtás és mobilizációs gyakorlatok beépítése a napi rutinba szintén kulcsfontosságú. A vádli és az Achilles-ín nyújtását mind edzés előtt, mind utána el kell végezned. A nyújtást mindig óvatosan, fokozatosan végezd, kerülve a hirtelen, erőteljes mozdulatokat.
A hideg-meleg terápia váltakozó alkalmazása szintén hasznos lehet. A gyulladás akut szakaszában a jegelés segít csökkenteni a duzzanatot és a fájdalmat. Később a meleg kezelés javíthatja a vérkeringést és lazíthatja az izmokat. A kezeléseket 15-20 percig alkalmazd, naponta többször.
A speciális masszázstechnikák és az önmasszázs eszközök, mint a foam roller vagy a masszázslabda, szintén hatékonyak lehetnek. Ezek segítenek oldani a feszültséget a vádliban és környező izmokban, javítva ezzel az Achilles-ín működési környezetét.
Hasznos lehet az edzéseke után az izommerevséget okozó metabolitok kimosását segítő regenerációs protokollok alkalmazása. A sport stimulátor készülékek mindegyike tartalmaz ilyen programot. Ide kattintva találod ezeket.
A rehabilitáció és a visszatérés a sporthoz
A gyógyulási folyamat során fokozatosan kell visszatérned a sporttevékenységhez. Az első időszakban az alacsony impact terhelésű mozgásformákat részesítsd előnyben, mint például az úszás vagy a kerékpározás. Ezek lehetővé teszik a kardiovaszkuláris edzést az Achilles-ín túlzott terhelése nélkül.
A fokozatos terhelésnövelés során figyelj a tested jelzéseire. A fájdalom megjelenése mindig figyelmeztető jel, ilyenkor csökkentened kell a terhelést. Az erősítő gyakorlatokat először izometriás (statikus) formában végezd, majd fokozatosan térj át a dinamikus gyakorlatokra.
A teljes felépüléshez és a visszaesés elkerüléséhez elengedhetetlen a megfelelő regenerációs idő biztosítása az edzések között. A pihenőnapokon is végezz nyújtó és mobilizációs gyakorlatokat, de kerüld a megerőltető tevékenységeket.
Táplálkozási szempontok és kiegészítő terápiák
A gyógyulási folyamat támogatásában a megfelelő táplálkozás is szerepet játszik. A kollagén és fehérje bevitel növelése segítheti az ín regenerációját. A gyulladáscsökkentő hatású ételek (alacsony vagy nulla szénhidrát tartalom), valamint az omega-3 zsírsavak beépítése az étrendbe szintén előnyös lehet.
A megfelelő hidratáció szintén kulcsfontosságú az ín egészsége szempontjából. A napi folyadékbevitelt növeld meg, különösen a sportolás időszakában. A koffein és alkohol fogyasztását érdemes mérsékelni, mivel ezek dehidratáló hatásúak lehetnek.
Kiegészítő terápiaként az akupunktúra és a kinesio tape alkalmazása is hasznos lehet. Az akupunktúra segíthet a fájdalom csökkentésében és a gyógyulási folyamatok serkentésében, míg a kinesio tape támogatást nyújt az ínnak és javítja a területen a vérkeringést.
Az Achilles-ín gyulladása megfelelő kezeléssel és türelemmel általában jól gyógyítható állapot. A kulcs a korai felismerés és a komplex kezelési megközelítés alkalmazása. A modern terápiás lehetőségek, az életmódváltoztatás és a megfelelő rehabilitáció együttesen biztosítják a legjobb gyógyulási esélyeket.
A hosszú távú prognózis szempontjából döntő jelentőségű a visszaesés megelőzése. Ehhez elengedhetetlen a kiváltó okok azonosítása és megszüntetése, valamint a preventív intézkedések beépítése a mindennapi rutinba. A rendszeres nyújtás, a megfelelő erősítő gyakorlatok és a fokozatos terhelésnövelés hosszú távon is segít megőrizni az ín egészségét.
Javaslatom sportolóknak
Ha rendszeresen sportolsz, elmúltál 30 éves és achilles problémád van, akkor javaslom, hogy szerezz be egy sport stimulátort ezek közül: Premium 400, Triathlon Pro, Runner Pro, Cycling Pro, Soccer Pro vagy a The Champion. Ezek bármelyike jó, mert mindazt biztosítja, amire szükséged van.
Többféle kezelést érdemes alkalmazni, akár egymás után is.
Fájdalom csökkentés és a gyulladás megszüntetése
- A készülékeden válaszd az Orvosi Kezelések / Mikroáramú / Achilles ín gyulladás kezelése programot.
- A készülékhez kapott szürke kábelt kell használnod. Az elektródákat a jobb oldalon látható módon ragaszd fel.
- Ez a program 20 perces, az első 10 percben fájdalomcsökkentő impulzust ad le, a második fázis a gyulladás megszüntetését célozza.
- A kezelést nem fogod érezni (mert mikroáram).
- Naponta 3-4x alkalmazd.
Bemelegítés minden mozgás előtt
- KÖTELEZŐ! Minden edzésre indulás előtt futtasd a vádlidon a SPORT / Bemelegítés programot. Ha nem sportolsz, akkor is hasznos, mert javítja az izom és ín vérkeringését. Végezd minden reggel.
- A színes kábeleket kell használnod. Az elektródákat a bal oldali kép szerint tedd fel.
- A program 10 perc tartamú és rángásokat érzel a vádlidban.
- Ha van időd vagy erősebb hatást akarsz, akkor válaszd a SPORT / Verseny előtti bemelegítés programot.
- Ez 20 perc és még alaposabban átmozgat, felmelegít.
- A bemelegítés programok nélkül ne kezdj edzésbe! Ez azért fontos, mert épp a bemelegítés hiánya vezetett a panaszaidhoz.
Regeneráció minden mozgás után
- NAGYON erősen javasolt minden az edzés/mozgás után!
- Az edzés során metabolitok keletkeznek. Ezeket el kell távolítani. A gyulladt területeken ez nagyon nehezen megy, ezért ha eleve túlterhelt lábbal és gyulladással edzés végén csak bedőlsz a kádba, akkor ezek a metabolitok benne maradnak és tovább súlyosbítják a gyulladást.
- Az edzést követő másfél órán belül kezd el a vádlidon SPORT/Aktív regeneráció vagy SPORT / Verseny verseny utáni regeneráció programba.
- A színes kábeleket kell használnod.
- Az elektródákat a bal oldali kép szerint tedd fel – nem jó, ha izzadt, piszkos bőrre teszed, mert ez nagyon gyorsan tönkreteszi, Tisztálkodj meg és csak a száraz bőrre ragaszd fel.
- Mindkét program 20 perc tartamú és rángásokat érzel a vádlidban.
- A verseny utáni változat mélyebben mozgatja át az izmokat.
A mikroáramú kezelés a gyulladás miatt „lefagyott” és nem működő szöveteket „kilöki” a dermedt állapotból, elkezdenek ATP-t (energiaforrást) termeli és ezzel beindulnak a tested saját gyógyulási folyamatai. Ezek fognak meggyógyítani és a panaszaid megszűnni. Nem egycsapásra…. hiszen a többhónapos gyulladás nem oldódik meg 1-2 nap alatt, inkább 8-12 hétre rendezkedj be, mert ennyi biztos kell egy ilyen régi panasznak. Tudd azt is, hogy nem maga az elektromos impulzus gyógyít meg, hanem az a természetes folyamat, amit elindít és támogat. Ha nem kezelsz, akkor lényegesen hosszabb a gyógyulásod
Kommentek
-
A készülék mikroáramú programjai között talál Íngyulladás nevű programot. Ez általában bármely ín, szalag gyulladásos elváltozására alkalmazható, így a talpi bőnyére is. Az Achilles ín gyulladás program ugyanúgy megfelelő. Ezen felül a zúzódás és az ödéma programokat ajánlom használni (felváltva).
Talpi bőnye gyulladást nagyon sok esetben a vádli izmok merevsége okozza (felhúzza a sarokcsontot és feszíti a talpi bőnyét). Ezért a védli izmokon végezzen izomlazító izomstimulációt napi 1-2 alkalommal (Sport/Merevség oldás program) -
Jól értem, hogy talpi bőnye esetén is az achilles íngyulladás programot kell használni Globus Triathlon pro készüléken?
Köszönettel
Róbert -
OLvassa el a talpi bőnye gyulladással foglalkozó cikkem.
A talpi bőnye két helyen tapad: a sarokcsont talpi felszínén és a ujjak tövénél. MIndkét helyen kialakulhat gyulladás. Ahol gyulladás van, ott a fájdalom is. -
Szeretném megkérdezni,hogy a talpig bonye krónikus gyulladásnal a két középső labujjba sugároznak e ki igen erős fájdalom.A két középső ujjba,az ujjak előtti párnás részről van a fájdalom.Most már santikalok.Nem múlik el,de ha fáj és finoman masszírozni azt a puha részt picit jobb.Koszonom a válaszát.Nem vagyok túlsúlyos.Koszonom Ágnes
-
Olvassa el ezt a cikkem. Ebben benne van, hogy milyen módszerekkel lehet segíteni a panaszokon.
Ide kattintva találja azokat, amelyet az íngyulladásra használhat. https://www.medimarket.hu/hu-HU/Search/SearchByTags?tids%5B0%5D=10&tids%5B1%5D=383&tids%5B2%5D=172&tids%5B3%5D=173
Minden eszköz más módon hat, másképp alkalmazandó. Az hogy melyiket válassza sok mindentől függ. A gyulladás erősségétől, a tünetek fennállási idejétől, az egyéb betegségeitől és persze attól, mennyit akar erre fordítani.
A módszerek egymást segítik, azaz több együttes alkalmazása jobb hatású lehet. Olvassa erről szóló cikkem. -
Achilles in fájdalom megszüntetésére szeretném igénybevenni szolgáltatásunkat kérem küldjön róla tájékoztatót és árajánlatot. Az in felsőbb része fáj, érzékeny nyomásra, reggelente ébredés után fájdalmas, nehéz rá állni.
Köszönöm -
Mindegyik megfelelő, de mindegyik másképpen. A TENS és a MENS fájdalomcsillapító hatású kezelések. Az EMS viszont a gerinctartó izmok megerősítése révén akár teljesen megszabadíthatja a panaszoktól. El kellene olvasnia a vonatkozó cikkeimet! Használja az oldal keresőfunkcióját és írja be: isiász, hátfájás, piriformis! És alkalmazza a javasoltakat.
-
Állandó visszatérő Isiász, ülőideg gyulladás, Piriformis szindróma kezeléséhez melyik a legmegfelelőbb gép? TENS vagy EMS vagy MENS. Vagy valami más? Köszönöm szépen!
-
Mikroáram esetén a polaritás nem lényeges. Ha nagyon „tudományosan” szeretné végzeni a kezelést, akkor a pozitív pólust a törzstől távolabb, a negatívat közelebb tegye. Azaz a vállon a pozitív a kézujjakhoz közelebb, a negatív a nyakhoz közelebb legyen.
-
A jobb oldali képen a mikroáramú kezelés esetében a negatív és pozitív elektródák hol helyezkednek el pontosan?
Sajnos nem látható a képen.Köszönettel
Robert -
Sokféle „mikroáramos” készüléket hirdetnek, amiknek semmi közük a mikroáramhoz, de sokkal inkább a becsapáshoz.
A Triathlon Proban levő mikroáramot úgy kell használni, ahogy a használati útmutatóban van. A fájdalmas területet kell körbevenni. Nagyjából 15-20cm legyen az elektródák egymástól való távolsága. Így hatásos.
Ha a bokáját és a csuklóját köti össze, akkor a szöveteinek ellenállásán „elnyelődik” a mikroáram, azaz hatástalan. -
Triathlon pro készülékem van. Egy másik mikroáramos készüléknél láttam egy ábrát, ahol a két csuklóra és a két bokára helyezték a tappancsokat. Ön szerint ez alkalmazható mens kezelésnél???
Kérdezz orvosszakértőnktől!