Gyakran keresnek meg mozgásszervi problémákkal küzdők. Sokszor észreveszem, hogy a többségük valamilyen gyógyszert, műtéti beavatkozást szeretne, ami azonnal megoldja a panaszait. Ilyen azonban nincs. Sőt! Meggyőződésem, hogy ezek helyett a fizioterápia lehet a leghatékonyabb megoldás. Ebben a cikkben szeretném elmagyarázni neked, hogy miért javaslom gyakran a fizioterápiát és hogyan segíthet a gyógyulásodban.

Miért ajánlom a fizioterápiát?

A mozgásszervi problémákkal hozzám fordulók esetén számos esetben azt látom, hogy a betegek ragaszkodnak a gyógyszerekhez és a műtéthez, mert az a vágyuk, hogy „valaki oldja meg a problémájukat”.

A tünetek hatékonyan kezelhetők lennének fizioterápiával, amely biztonságos és természetes módja a gyógyulásnak. Azonban ehhez az kell, hogy a beteg felismerje, neki is van teendője az egészsége visszanyerése érdekében, nem elég mástól várni a csodát.

A fizioterápia nem csak a tüneteket kezeli, hanem a problémák gyökerét célozza meg. Például a krónikus derékfájdalom megszüntethető még akkor is, ha az MRI vizsgálat (nem kiszakadt) porckorongsérvet mutat ki. Ilyenkor eleve nem javasolnak azonnali műtétet, hanem fizioterápiás kezeléssorozatot írnak elő.

Néhány (általában 3-4) hónap alatt a célzott tornagyakorlatok és a kiegészítő fizikoterápiás kezelések hatására fájdalmak jelentősen csökkentek és elkerülhető a műtéti beavatkozás.

Mely egészségügyi problémák esetén javaslom a fizioterápiát?

Számos olyan állapot van, ahol a fizioterápia kiemelkedően hasznos lehet. Szeretném részletesen bemutatni neked azokat a főbb területeket, ahol a fizioterápia jelentős javulást hozhat:

Mozgásszervi problémák

Az egyik leggyakoribb terület, ahol fizioterápiát javaslok, a különböző mozgásszervi panaszok kezelése. Ilyen például a krónikus ízületi gyulladás. A gyógyszeres kezelés mellett fizikoterápiás kezelések (ultrahang, lágylézer, mágnesterápia, mikroáram és interferencia) kombinációja három hónap után jelentősen javítja az ízületeinek mozgékonyságát és csökken a fájdalom.

Gerinc- és nyaki problémák

A modern életmód sajnos gyakran vezet gerinc- és nyaki problémákhoz. Egyik fiatal, informatikus páciensem esetében a rendszeres nyaki fájdalom már a munkavégzését is akadályozta. A fizioterápiás kezelések során megtanulta a helyes testtartást, és olyan gyakorlatokat sajátított el, amelyekkel megelőzheti a problémák kiújulását.

Gyermekgyógyászati esetek

A gyermekek kezelésében a fizioterápia kiváló eredményeket mutat például a cerebrális parézis kezelésében. A rendszeres fizioterápia (így gyógytorna, köszöbértékes stimuláció (TES) és izomstimuláció kombinálása) jelentősen javíthatja a mozgáskoordinációt és az önálló mozgás képességét.

Várandósság alatt jelentkező panaszok

Terhesség alatt a kismamák gyakran küzdenek derékfájdalommal és a medencefenék izmainak gyengeségével. Számukra speciális tornagyakorlatok javasolhatók. A célzott gyakorlatok nemcsak a hátfájást enyhítik, de a szülés utáni regenerációt is  gyorsítják. A terhesség alatt a fizikoterápiás kezelések, mint izomstimuláció, lágylézer, mágnesterápia a magzat védelme miatt nem alkalmazható, így a kismamáknak be kell érniük a tornával.

Légzőszervi betegségek

Az asztma és egyéb légzőszervi problémák esetén kiemelkedően hasznosak lehetnek a légzéstechnikai gyakorlatok. Jelentősen csökkenthető a rohamok gyakorisága és súlyossága.

Sportolók sérülései

A sportolók sérüléseinek kezelésében a fizioterápia kulcsfontosságú szerepet játszik. Az aktív sportoló esetén nagyon fontos a mielőbbi visszatérés az edzéshez, mert az izomerő gyors tempóban épül le a sérülés miatti kényszerszünet alatt.

Ezért a kímélő tornamozdulatok mellett a gyógyulást segítő lágylézer, mikroáram, interferencia, ultrahang, Bemer kezelések nagy fontosságúak. Az izomerő elvesztését célzott izomstimulációval (EMS és NMES) lehet akadályozni, lassítani, sőt visszafordítani.

Neurológiai állapotok

Stroke vagy egyéb neurológiai problémák után a fizioterápia elengedhetetlen része a rehabilitációnak. A stroke utáni rehabilitáció legfontosabb részei a mozgásterápia és elektromos stimuláció. Ezek támogatják a neuroplaszticitást, azaz az agyi kapcsolatok „újrahuzalozását”. A fizioterápia segít visszanyerni az alapvető mozgásfunkciókat, javítja az egyensúlyérzéket és segíti az önálló életvitel megteremtésében.

Munkahelyi eredetű problémák

Az irodai munkát végzők körében gyakori az ismétlődő megterhelés okozta sérülés, továbbá a rosszul kialakított munkahelyi környezet miatti panaszok (például tech-back). Ezeknél a pácienseknél a fizioterápia nemcsak a tünetek kezelésében segít, de megtanítja őket a helyes munkavégzési technikákra is. Az ismétlődő mozdulatok miatt kialakuló túlterheléses ízületi, szalag és izompanaszok gyulladáscsökkentő eszközökkel, így ultrahanggal, mikroárammal, lágylézerrel, Bemerrel kezelhetők.

Stressz és szorongás

Kevesen tudják, de a fizioterápia a stressz és szorongás testi tüneteinek kezelésében is hatékony lehet. A relaxációs technikák és a célzott gyakorlatok segíthetnek a testi feszültség oldásában, ami gyakran a mentális tünetek enyhülését is eredményezi.

Hogyan illeszkedik a fizioterápia a gyógyítás folyamatába?

Orvosként azt vallom, hogy a gyógyítás holisztikus megközelítést igényel. A fizioterápia ebben kulcsfontosságú szerepet játszik.

Például egy stroke-on átesett betegnél már a kórházi kezelés alatt elkezdődik a fizikoterápia. Hazakerülés után NEM SZABAD ABBAHAGYNI a rehabilitációt. Sokan azt hiszik, hogy a kórházi néhány nap már elég… Stroke esetén a rehabilitációt a hazakerülés után hónapokon, de sokszor egy éven túl is folytatni kell.

Szükség van egy gyógytornászra és egy fizikoterapeutára, akik a beteggel és a családdal is szorosan együttműködve terápiás tervet állítanak össze annak érdekében, hogy segítse visszanyerni a mozgásképességet

Mit végez a fizioterapeuta és hogyan segít neked?

A fizioterapeuta a „kulcs” a rehabilitációs folyamatban. Az orvos és a kórházi szakemberek elhárítják az életveszélyt vagy csökkentik az akut panaszokat. De amikor a beteget hazaadják, a feladatukat már nem tudják ellátni.

Ekkortól a fizioterápiás szakember kezébe (kellene) kerülni, aki:

  • alaposan felméri az állapotod, majd olyan gyakorlatsorozatot állít össze, annak érdekében, hogy fokozatosan nyerd vissza a betegség előtti állapotot.
  • ezeket a gyakorlatokat neked magadnak kell ismételned, mégpedig napról-napra egyre többet. Akkor is, ha nincs ott a gyógytornász.
  • a terapeuta (és a kezelőorvos) feladat javasolni olyan otthoni orvostechnikai eszközöket, melyekkel a gyógytorna hatékonyságát fokozhatod, a felépülést gyorsíthatod (például izomstimulátor, ultrahang, mágnesterápia, Bemer, lágylézer, stb.)
  • a fizioterapeuta nem látogat naponta! Kezdetben 2-3 hetente, majd egyre ritkábban kell találkoznotok annak érdekében, hogy megnézze, az otthoni gyakorlatokkal mennyit javítottál magadon és újabb feladatokat adjon, módosítson az eszközös terápián. Néhány hónap alatt szépen „kivezet” a problémából.

Mi a te szereped a gyógyulásban?

Orvosként azt tapasztalom, hogy azok a páciensek gyógyulnak meg, azok szabadulnak meg a panaszaiktól, akik megértik a feladatot és aktívan részt vesznek a terápiás folyamatban.

A te szereped különösen fontos, mert sem az orvos, sem a terapeuta nem végezheti helyetted a gyakorlatokat.

A gyógytorna és a fizikoterápia rendszeresen ismételve, lassan és fokozatosan alakítja ki kedvező változásokat a testedben – ezzel a probléma gyökerét „tépi ki”, azaz az eredendő okot szünteti meg. Ezért a panaszok sem térnek vissza.

Összefoglalás és jövőkép

Orvosként azt vallom, hogy a fizioterápia és az azt irányító terapeuta a gyógyítási folyamat rendkívül értékes része és szereplője. Tapasztalataim szerint azok a páciensek, akik komolyan veszik a fizioterápiás kezeléseket és együttműködnek a terapeutával, gyakran elkerülhetik a műtéti beavatkozásokat és tartós javulást érhetnek el.

Ne feledd, hogy a gyógyulás egy közös munka eredménye, amelyben neked, a kezelőorvosnak és a fizioterapeutának is megvan a maga szerepe. Ha követed az utasításainkat és aktívan részt veszel a terápiában, jelentősen növeled a gyógyulás esélyeit.

Bízom benne, hogy ez az írásom segített megérteni a fizioterápia szerepét és jelentőségét a gyógyulási folyamatban.

Kérdezz orvosszakértőnktől!

Hozzászólásod késleltetve, a válasszal együtt jelenik majd meg az oldalon. Adataid védelme érdekében itt NE ADJ MEG személyes információkat –teljes nevet, címet, telefonszámot vagy egyéb érzékeny adatot!