Sztroke
Sztroke során károsodhat az agyad mozgató területének egy része és ennek következtében egy bizonyos izom vagy izomcsoport lebénulhat. Az okozza, hogy a sérült agyterületből nem indulnak ki a mozgató impulzusok az izom felé.
A rehabilitáció célja, hogy addig gyakorlatozz, amíg az agyad egy másik területe “megtanulja” átvenni a korábbi mozgató funkciót. Szüntelen gyakorlással – még akkor is, ha nem nem moccan semmi- újrataníthatod az agyadnak, hogyan mozgassa a bénult izmot.
Egyes vélemények szerint tízezer ismétlésre van szükség az újratanuláshoz. Azaz szüntelen gyakorlatozásra van szükséged, még akkor is, amikor nem látszik remény!
- Ha sztrók után a fotelben ülve magadba roskadtan ülsz, semmit sem teszel, akkor nincs esélyed a gyógyulásra.
- Ha néha jön valaki, aki megmozgatja a bénult kezed, meggyúrja az izmokat, de magad továbbra sem teszel semmit, akkor az esélyeid sem javulnak.
- Ha egy izomstimulátorral naponta kezelik a bénult izmaid, akkor már egy hangyányi lépést tettél a javulásod érdekében. De ez messze nem elég az átütő sikerhez.
- Ha szüntelenül próbálod ismételni azokat a mozdulatokat, amik elvesztek, akkor az agyad folyamatosan azon dolgozik, hogy megtalálja a kapcsolatot a beteg izommal. Ezzel már sokat javítasz az esélyeiden.
- A leghatékonyabb módszer, ha a korszerű elektroterápiás kezelést (biofeedback és/vagy ETS) kombinálod a szándékos mozgási kísérletekkel. Ez sokszorosára növeli annak esélyét, hogy visszaszerezd az elveszett funkciót!
A stimulációval kombinált gyakorlást a bénulás kialakulását követő leghamarabb el kell kezdened. Azonnal, ahogy az életveszélyt elhárították. Már a kórházban és otthon folytatni. A kívánt eredmény eléréséig hónapok, de akár 1-2 év is eltelhet.
Centrális bénulás kezelésére minimálisan egy olyan jó minőségű izomstimulátorra van szükséged. Előnyös az úgynevezett ETS készülék, amely az akaratlagos mozdulatod észlelve elektromosan rásegít a bénult izom működésére.