Sóterápiás készülék
Sóterápia
A sóterápia, azaz a sós levegő belégzése az 1800-as évek eleje óta orvosi kezelésnek minősül. Kedvező hatását azonban már az ókori görögök is ismerték. Hippokratesz, az orvostudomány atyja például sós vízpára belégzését javasolta légzési nehézségben szenvedőknek.
A sós levegő természetes formában a tengerpartok mentén, illetve kősó bányák járataiban található. Mesterségesen sókamrákban, sószobákban állítják elő. Vásárolhatsz sóterápiás készüléket is, amivel otthonodban készíthetsz sópárát és élvezheted az áldásait. Megelőzhetsz egy sor betegséget vagy kezelheted a tüneteidet.
Szakértőnk, Dr. Zátrok Zsolt összeállított egy ingyenes tájékoztatót a sóterápiáról, mi várható az alkalmazásától, mire használható.
Hogyan hat a sóterápia?
Nézd meg erről szóló filmem.
A só részecskék méretüktől függő mélységbe jutnak a tüdőbe. Például a sópipák durva és száraz sórészecskéi már a garatodban lecsapódnak, ezért hatásuk csak a felső légutak betegségeiben van.
A legjobb hatást akkor várhatod, ha olyan készüléked van, amely 5 mikrométernél kisebb sórészecskéket állít elő (mindegyik Saltair készülék ilyen). Ezek az apró szemcsék nemcsak a garatodba, hanem a melléküregekbe, a nagy és kis légutakba, sőt a tüdőléghólyagokba is lejutnak. Terápiás szempontból tehát minél kisebb a sószemcse mérete, annál hatékonyabb.
A belégzett só megtapad nyálkahártyán. Ozmotikus hatása miatt vizet vonz magához és fellazítja, elfolyósítja a váladékot. Könnyebbé és gyorsabbá teszi a nyák kiürülését a légutakból, támogatja az öntisztulási folyamatokat. A kórokozók, allergiát kiváltó anyagok és egyéb szennyező anyagok is távoznak.
A sókristály fertőtlenítő hatással rendelkezik, elpusztítja a vírusok, baktériumok és gombák nagy részét.
A só javítja a szervezet fizikai, biokémiai aktivitását, fokozza az anyagcserét, a vér és nyirokkeringést.
Természetes antihisztaminként (allergiás reakciót csökkentő) viselkedik, azaz csökkenti a gyulladást és a nyálkahártya duzzanatot.
A legtöbb felső léguti betegségben gyorsítja a gyógyulást, enyhíti a panaszokat.
Mikor várhatsz kedvező hatást?
Havonta egy-két használattól érdemi hatást ne várj! Ez a hátránya az épített sószobáknak. Oda kell utazni, fizetni kell érte és túl rövid ideig használod.
Minél többet vagy a sós levegőn, a hatás is annál erősebb. Ha van sóterápiás készüléked, akkor bármikor előállíthatod a sós levegőt és naponta több órát tartózkodhatsz a sópárában.
Erre kiváló hely az irodai íróasztalod. Miközben dolgozol, a jótékony "sófelhőbe" burkol, így a hatáshoz elegendő jut a légutaidba is. Segít megelőzni, hogy munkatársaidtól "elkapj" kórokozókat, allergiás időszakban megóv az allergénektől.
Milyen betegségek esetén nyújt segítséget a sóterápia?
A sóterápia gyermek és felnőttkorban egyaránt hatékony! Enyhe tünetek esetén a sóterápia önmagában is képes javítani a tüneteken. Erős panaszok, súlyosabb betegségekben az orvosi kezelés kiegészítésére alkalmazd – enyhíti a tüneteid, serkenti az immunrendszered, gyorsítja a betegség lezajlását és csökkenti a gyógyulásodhoz szükséges gyógyszermennyiséget.
Légúti betegségek
- nátha, megfázás, influenza
- krupp megelőzése
- akut és krónikus melléküreg gyulladás
- akut bronchitis
- krónikus obstruktív bronchitisz (COPD), tüdőtágulás (emfizéma)
- kínzó, száraz köhögés (különösen éjjel vagy fizikai aktivitás után)
- váladéklerakódás a légutakban (pl. cisztás fibrózis)
- légúti allergiák, légúti ödéma
- tonsillitisz (akut mandulagyulladás)
- nyálkahártya gyulladások, garatgyulladás
- tüdőgyulladás (csak néhány nappal az akut kezdet után indíts sóterápiát!)
- dohányosok köhögése, nehézlégzése
Bőrbetegségek
- ipari-, házi-, növényi- és állati eredetű anyagok által okozott allergiák
- ekcéma
- psoriázis (pikkelysömör)
- neurodermatitis
Előzd meg az ismétlődő megfázásokat és allergia-fellángolásokat
A sóterápia egyik legfőbb alkalmazása a felső légúti fertőzéses és allergiás betegségek megelőzése.
A tavaszi-őszi és téli időszakban a változóan nyirkos-langyos időjárás kedvez a nátha, influenza, mellégüreggyulladás, bronchitis, stb. kialakulásának. A munkahelyeken az emberek egymásnak "adják" a kórokozókat, amely így “hazakerültve” átgázol a család többi tagján is.
Egy közelmúltbeli, a Semmelweis Egyetem Fül-orr-gége Klinika által készített tanulmány igazolta, hogy azok, akiket egészséges állapotban is megelőző sóterápiával kezeltek, nem vagy lényegesen ritkábban betegedtek meg légúti betegségben.
Hasonló a helyzet a tavaszi-nyári-őszi pollenek által kiváltott allergiák esetén is. Az allergiás időszak előtt 1-2 héttel kezd sóterápiát és megelőzheted a tüneteket vagy jelentősen mérsékelheted az intenzitásukat.
Azaz a kritikus időszakokban alkalmazz sós levegő terápiát, hogy megelőzd az ismételt megbetegedéseket.